W związku z informacją o wykryciu wirusa afrykańskiego pomoru świń u padłego dzika, znalezionego w powiecie sokólskim w dniu 18 lutego 2014 r., Główny Lekarz Weterynarii w dniu 21 lutego 2014 r. wyznaczył obszar zagrożenia, na terenie którego wprowadzone zostały odpowiednie restrykcje, m.in. w zakresie hodowli świń i polowań na zwierzęta łowne. Środki wprowadzone na obszarze zagrożenia obejmującego powiaty województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego to m.in. zakaz przemieszczania świń (w tym wyprowadzania z i wprowadzania do gospodarstw), za wyjątkiem wyprowadzania świń z gospodarstwa, (po uzyskaniu zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii) do rzeźni znajdującej się na terenie w/w obszaru.
W efekcie wiadomości o wystąpieniu na terytorium Polski wirusa ASF, wprowadzeniem obszaru zagrożenia i zatrzymaniem przez Rosję czy Chiny zakazu importu polskiej wieprzowiny, na rynku nastąpił nagły, nieuzasadniony spadek cen, z 6,20 – 5,70 zł za kg do poziomu 4,0 – 3,20 zł za kg, z tendencją spadkową.
Wobec zaistniałej sytuacji, Zarząd KRIR w dniu 21 lutego 2014 r. przekazał w piśmie, znak: KRIR/JK/275/2014 swoje stanowisko w tej sprawie Prezesowi Rady Ministrów, a do wiadomości Wiceprezesowi Rady Ministrów Ministrowi Gospodarki, Ministrowi Finansów, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministrowi Środowiska wnioskując o specjalną pomoc dla tych producentów trzody chlewnej, którzy najbardziej odczuwają skutki wystąpienia wirusa ASF w Polsce, ale także o przedstawienie tej sprawy na Radzie Europy wspomagając działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby Unia Europejska wyasygnowała środki konieczne do podjęcia nadzwyczajnych środków wpierania na rynku wieprzowiny, o których mowa jest w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającym wspólną organizację rynków produktów rolnych, tak jak było to w przypadku producentów warzyw po wystąpieniu bakterii E.coli, producentów drobiu po wystąpieniu wirusa ptasiej grypy czy producentów wołowiny po wystąpieniu choroby gąbczastego zwyrodnienia mózgu (BSE).
Biorąc powyższe pod uwagę, w opinii samorządu rolniczego należy podjąć kolejne kroki, aby zapobiec pogłębieniu się kryzysu na rynku wieprzowiny, którego skutki mogą być długotrwałe i dotkliwe, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym. Zarząd KRIR w piśmie w dniu 26.02.2014 r. zaproponował zatem utworzenie ogólnokrajowego komitetu kryzysowego, w którego skład weszliby przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Wojewódzkich Izb Rolniczych, związków i organizacji rolniczych oraz związków i organizacji producentów i hodowców wieprzowiny w celu ujednolicenia działań lobbingowych mających pomóc producentom i hodowcom trzody chlewnej w zaistniałej, dramatycznej sytuacji na rynku.
Pismo KRIR - zobacz >>>