12 czerwca 2024 r., w siedzibie KOWR odbyło się spotkanie z Dyrektorem Generalnym KOWR oraz Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych. W spotkaniu uczestniczył też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierski. Tematem rozmów było zagospodarowanie nieruchomości rolnych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dyskusja skoncentrowała się na współpracy izb rolniczych z KOWR, tworzeniu ośrodków produkcji, naliczaniu wysokości czynszów dzierżawnych oraz zarządzaniu nieruchomościami powracającymi do ZWRSP. Poruszono również kwestię konieczności organizacji przetargów ofertowych.
W dniach 20 i 21 czerwca 2024 r., w Brennej, odbyła się Konferencja Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR pn. „Kobiece ścieżki do zdrowia”. Konferencja została zorganizowana w województwie śląskim przez Śląską Izbę Rolniczą. Udział w wydarzeniu wzięły delegacje z całej Polski. Uczestniczki Konferencji przywitał Roman Włodarz – Prezes Śląskiej Izby Rolniczej oraz Przewodnicząca Rady Kobiet, Członkini Zarządu KRIR Jolanta Nawrocka. Konferencja poświęcona była przede wszystkim zdrowiu kobiet. Lek. med. Piotr Palka – starszy asystent, radioonkolog z Katowickiego Centrum Onkologii, omówił „Profilaktykę chorób nowotworowych najczęściej występujących u kobiet – rak szyjki macicy i rak piersi”, Aneta Stukowska – Stanicka - pedagog i socjoterapeuta, przeprowadziła prelekcję na temat „Depresja jak każda choroba – można z nią walczyć”, Sylwia Kisza i Andrzej Lasoń ze Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie, Biuro Powiatowe w Międzyświeciu, przedstawili Członkiniom Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich informacje na temat „Pomocy finansowej z budżetu państwa dla KGW na realizację zdań statutowych – warunki i zasady udzielania pomocy i jej rozliczania”, natomiast Magdalena Mildner - zielarka, fitoterapeutka, pasjonatka naturalnego stylu życia i Ajurwedy, autorka książki pt. "OCTY", przeprowadziła wykład połączony z warsztatami pn: „Nie daj się migrenie – naturalne, ziołowe sposoby na uciążliwe bóle głowy”. Podczas konferencji, odbyło się także posiedzenie Prezydium Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.
24 czerwca 2024 r Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz wziął udział w debacie zorganizowanej przez posłankę Małgorzatę Tracz w Sejmie RP pt. „Pestycydy w polskim rolnictwie. Fakty, problemy i propozycje rozwiązań". Prezes KRIR w swojej wypowiedzi podkreślił, że rolnicy stosują pestycydy w sposób odpowiedzialny . Zaznaczył, że rolnicy posiadają odpowiednią technologię i wiedzę, aby stosować środki ochrony roślin zgodnie z etykietą , a nadmierne ich używanie jest nieopłacalne ekonomicznie. Podkreślił również, że każda produkowana żywność, nie tylko ekologiczna, powinna być zdrowa.
Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
- 3 czerwca – konferencja organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. „20-lecie Polski w Unii Europejskiej – budowa transparentności w finasowaniu Wspólnej Polityki Rolnej”, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 4 czerwca – spotkanie w gmachu MRiRW w sprawie projektu ustawy o dzierżawie, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 6-7 czerwca – konferencja organizowana przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą pt. „Aktualna sytuacja w rolnictwie – problemy i zagrożenia”, której gościem był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierski, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 10 czerwca – Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 12 czerwca- konferencja w gmachu MRiRW poświęcona instrumentom finansowym w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, udział: Członek Zarządu KRIR G. Leszczyński,
- 14 czerwca – debata w gmachu MRiRW pt. „Podsumowanie 20-lecia akcesji polskiego rolnictwa do Unii Europejskiej”, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 17 czerwca – Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
- 18 czerwca – spotkanie w sprawie powołania Zespołu do spraw pogłębionego przeglądu metodologii oraz zastosowania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych 1 ha przeliczeniowego, udział: Członkowie Zarządu KRIR J. Nawrocka i G. Leszczyński,
- 19 czerwca – spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami Pomorskiej Izby Rolniczej oraz pomorskimi rolnikami, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 24-25 czerwca spotkanie z udziałem organizacji rolnych Polski, Litwy i Ukrainy, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 26 czerwca – spotkanie w siedzibie KOWR w sprawie oceny sytuacji podażowo-popytowej i cenowej na krajowym rynku zbóż w okresie poprzedzającym żniwa, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak.
W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:
13 czerwca - omówienie dokumentu Parlamentu Europejskiego nr P9_TA(2023)0427 - Wnioski Parlamentu Europejskiego w sprawie zmiany Traktatów Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie propozycji Parlamentu Europejskiego dotyczących zmiany Traktatów (2022/2051(INL),
26 czerwca - rozpatrzenie ponownej odpowiedzi Ministra Klimatu i Środowiska na dezyderat nr 2 w sprawie zmiany zarządzania populacją wilka w Polsce, w związku z rosnącymi szkodami powodowanymi przez ten gatunek w rolnictwie,
28 czerwca - rozpatrzenie i zaopiniowanie dla Komisji Finansów Publicznych sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. (druk nr 425) wraz z Analizą Najwyższej Izby Kontroli wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2023 roku (druk nr 464).
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
3 czerwca Zarząd KRIR przekazał do Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW N. Dobrzyńskiej, informację na temat dużej potrzeby wsparcia gospodarstw utrzymujących zwierzęta celem dostosowania ich do przechowywania nawozów naturalnych. Zwrócono się również o zwolnienie gospodarstw utrzymujących do 50 DJP z obowiązku dostosowania miejsc do przechowywania nawozów naturalnych, ponieważ są to małe gospodarstwa, dla których taka inwestycja będzie znaczącym kosztem, a tak mała ilość nawozów naturalnych produkowanych przez te gospodarstwa nie jest zagrożeniem dla środowiska.
6 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie uregulowania terminu sporządzania protokołu z szacowania szkód wyrządzanych w uprawach i płodach rolnych przez zwierzynę łowną.
6 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie objęcia systemem dopłat do ubezpieczeń zwierząt gospodarskich, tj. bydła i koni w razie uboju z konieczności.
6 czerwca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie konieczności wprowadzenia na granicy UE dokładniejszych i pełnych analiz jakości każdej partii zbóż oraz innych płodów rolnych napływających z Ukrainy.
6 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zmianę warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach ekoschematu na rzecz dobrostanu zwierząt w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 w zakresie usunięcia zapisu dotyczącego 4 miesięcznej karencji dobrostanu tuczników.
6 czerwca Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o uruchomienie naboru wniosków o pomoc do zboża sprzedanego przed 1 kwietnia 2024 r. w ramach odrębnego systemu pomocy.
6 czerwca Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o wprowadzenie konsultacji z izbami rolniczymi wprowadzanych warstw normy GAEC 9 Zakaz przekształcania lub zaorywania TUZ wyznaczonych jako cenne na obszarach Natura 2000.
6 czerwca Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia nowego systemu ubezpieczeń pakietowych z dopłatą do składki z budżetu państwa dla upraw sadowniczych i warzywnych.
6 czerwca Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o stworzenie możliwości prawnych finansowania z budżetu państwa zryczałtowanych kosztów udziału w pracach komisji klęskowej dla delegatów wojewódzkich izb rolniczych oraz zabezpieczenie środków finansowych na ten cel.
6 czerwca Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia działań na forum UE dotyczących aktualizacji cen interwencyjnych w sektorze zbóż.
6 czerwca Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia kredytów dla rolników o oprocentowaniu 1% na 25 lat, zabezpieczonych przez Skarb Państwa.
6 czerwca Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uwzględnienia specyfikacji strat spowodowanych przymrozkami w krzewach i sadach na mając na względzie przepisy dotyczące klęski żywiołowej.
6 czerwca Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie pilnej poprawy działania aplikacji suszowej.
7 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zmianę warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach ekoschematu na rzecz dobrostanu zwierząt w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 w zakresie utrzymania tuczników na ściółce, zwiększając odległości do 200 km od loch utrzymywanych w gospodarstwach realizujących dobrostan loch.
7 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie degresywności płatności w ekoschemacie Dobrostanu zwierząt oraz problemów z aplikacją do opracowywania planu poprawy dobrostanu zwierząt.
7 czerwca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie konieczności urealnienia i zmiany stawek dotacji przedmiotowych na pokrycie kosztów nagród za zwierzęta, które zdobyły tytuły czempionów lub wiceczempionów na wystawach zwierząt hodowlanych.
10 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uznania kosztów ogólnych (kwota VAT) za koszty kwalifikowane operacji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 dla interwencji Rozwój małych gospodarstw.
10 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o poszerzenie kompetencji izb rolniczych w zakresie gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
10 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uwzględnienia koni jako obsady zwierząt przypadająca na 1 ha TUZ w dopłatach bezpośrednich i ONW.
12 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany przepisów dotyczących konieczności rejestrowania siedzib stada w sytuacji, kiedy zabudowania gospodarskie i przylegające do pastwiska położone są na różnych działkach ewidencyjnych oddzielonych od siebie tylko drogą lub rowem.
12 czerwca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski Podlaskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. wprowadzenia w aplikacji IRZ plus możliwości wydruku dokumentu zwierającego niezbędne dane zwierzęcia, odstąpienia od obowiązku płodozmianu w przypadku wystąpienia klęsk, np. suszy oraz odstąpienia od konieczności zalewania łąk użytkowanych rolniczo.
12 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości A. Bodnara z wnioskiem o wprowadzenie obowiązku zgłaszania do KRUS przez notariuszy zakupu ziemi przez rolnika.
12 czerwca Zarząd KRIR ponownie zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski o włączenie przedstawicieli samorządu rolniczego do prac ministerialnego Zespołu ds. reformy łowiectwa.
13 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o wyłączenie kukurydzy na kiszonkę i na ziarno z obowiązku zmianowania w ramach normy GAEC 7.
13 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie uregulowania przeprowadzania kontroli przez podmioty zewnętrzne w oparciu o bieżące dane pochodzące z systemu e-wniosek.
13 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o umożliwienie beneficjentom programu wymiany pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych realizowanego w ramach KPO, przekazania gospodarstwa rolnego następcom deklarującym chęć dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego.
13 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do p.o. Sekretarza Generalnego Copa-Cogeca P. Paganiniego w sprawie dogłębnej analizy wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej pod kątem wpływu na europejskich rolników.
13 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie przyjęcia rozwiązań prawnych ułatwiających załatwianie spraw administracyjnych w zakresie możliwości przekazywania wniosków w wersji elektronicznej między instytucjami obsługującymi rolników.
13 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzonych przez GIOŚ i GDOŚ zmian warstw cyfrowych zasięgu występowania gatunków ptaków. Wszelkie zmiany warstw w systemie eWniosekPlus powinny konsultowane z samorządem rolniczym i podawane do wiadomości zainteresowanym rolnikom odpowiednio wcześnie.
13 czerwca zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zrównania dopłat do róży pomarszczone z dopłatami do innych upraw sadowniczych lub jagodowych oraz wprowadzenia możliwości ubezpieczania plantacji róży pomarszczonej w Polsce.
13 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zwiększenie wykorzystania limitu pomocy do tytoniu Burley.
13 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Sekretarza Stanu MRiRW M. Kołodziejczaka w sprawie zwolnienia rolników z obowiązku prowadzenia elektronicznego rejestru środków ochrony roślin.
14 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie trudności przy wypełnianiu wniosków o płatności obszarowe i łączeniu ekoschematów z rolnictwem ekologicznym.
21 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zabezpieczenie bezzwrotnych środków pomocowych dla gospodarstw, które poniosły znaczne straty w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych w 2024 r.
21 czerwca Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Dyrektora Generalnego TVP T. Syguta i Prezesa Polskiego Radia P. Majchera o zwiększenie czasu antenowego programów dotyczących tematów związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi.
21 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia dopłat do powierzchni gruntów obsianych kwalifikowanym materiałem siewnym kukurydzy i rzepaku oraz zwiększenia środków na dofinansowanie postępu biologicznego w produkcji roślinnej.
21 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie uruchomienia kolejnej edycji programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.
21 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykazu artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości, które podlegają kontroli jakości handlowej w zakresie zmniejszenia wielkości partii towarów, które podlegają zgłoszeniu do kontroli, w zakresie zmniejszenia wielkości partii towarów, które podlegają zgłoszeniu do kontroli.
21 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydania interpretacji na temat przydatności badań gleby wykonanych w placówkach innych niż akredytowane przez Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze przy sporządzaniu planu nawozowego w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarzadzanie składnikami odżywczymi.
21 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej W. Kosiniaka-Kamysza w sprawie zwolnienia z obowiązku odbywania czynnej służby wojskowej w razie mobilizacji i w czasie wojny mężczyzn prowadzących gospodarstwa rolne, którzy są jedynymi żywicielami rodziny, w sytuacji braku osób mogących ich zastąpić w prowadzeniu tego gospodarstwa.
21 czerwca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie udzielenie informacji ile budynków będzie wymagało modernizacji, gdy wejdą w życie przepisy przyjętej przez Parlament Europejski nowelizacji unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która wprowadza nowe wymogi efektywności energetycznej dla budynków w UE.
Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.
13 czerwca 2024 w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC, na którym przedstawiono analizę wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. Sekretariat Copa-Cogeca zaprezentował oczekiwania przed wyborami, wyniki oraz kalendarz posiedzeń. Omówiono procedurę wyboru nowego Sekretarza Generalnego i zmodyfikowany dokument dotyczący handlu uprawnieniami do emisji, który spotkał się z krytyką trzech organizacji. Przedstawiono stan prac nad dialogiem strategicznym i harmonogram kolejnych spotkań. Dyskutowano nad projektem konkluzji Rady dotyczącym przyszłości rolnictwa oraz prawem o odnowie zasobów przyrodniczych. COREPER omówił propozycję dotyczącą ochrony wilka, zyskując wsparcie kilku krajów.
17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie przedstawicieli izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych udział wziął Prezes KRIR W. Szmulewicz. Przedstawiciele omówili bieżącą sytuację na rynkach rolno-spożywczych, protesty rolników w Europie oraz możliwość przygotowania Wspólnego Wniosku do nowej Komisji Europejskiej. Dyskutowali również o ochronie nazw produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego i wpływie Europejskiego Zielonego Ładu na rolnictwo. Podkreślali, że rolnicy zmagają się z trudnościami wynikającymi z wojny w Ukrainie, wzrostu kosztów produkcji i spadku realnych płac konsumentów. Spotkanie zakończyło się wstępnym przyjęciem Wspólnego Apelu do nowej Komisji Europejskiej, wzywając do ochrony nazw żywności pochodzenia zwierzęcego na poziomie europejskim. Przedstawiciele zgodzili się również na silne poparcie inicjatyw krajowych dotyczących ochrony nazw żywności. Spotkanie pokazało konieczność wzmocnienia pozycji rolnictwa w agendzie politycznej UE i zapewnienia wsparcia dla rolników w trudnych czasach.
26 czerwca 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się Biznes Forum Prezydencji Cogeca, podkreślające kluczową rolę spółdzielni rolniczych w sektorze zbóż i nasion. Dyskusje skupiły się na handlu, transporcie, logistyce i magazynowaniu, aby ułatwić przepływy handlowe w całej Europie. Wiceprzewodniczący Cogeca Christian Høegh-Andersen, zaznaczył, że spółdzielnie wspierają rolnictwo, zapewniając uczciwe praktyki handlowe, tworzenie miejsc pracy i pozytywne efekty dla środowiska. Vito Martielli z Rabobank podkreślił znaczenie innowacji i planowania strategicznego, a Sekretarza Generalny FEFAC Alexander Doring, zwrócił uwagę na współpracę w zapewnianiu solidności towarów. Przewodniczący Cogeca Lennart Nilsson podsumował wydarzenie, podkreślając rolę spółdzielczości w tworzeniu bardziej sprawiedliwych i bezpiecznych sektorów zbóż i nasion.
27 i 28 czerwca 2024 roku w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych uczestniczyli: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Wiceprezes KRIR Robert Nowak oraz Członek Zarządu KRIR Gustaw Jędrejek. Doru Frantescu z EUmatrix.eu zaprezentował analizę wyników wyborów Europejskich 2024. Prezydia Copa-Cogeca zatwierdziły wybór Elli Tsiforou na Sekretarz Generalną Copa i Cogeca. Omówiono badanie HLG dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu i innowacji w polityce UE. Przedyskutowano wniosek dotyczący ochrony zwierząt podczas transportu, podkreślając jego potencjalne zagrożenia dla sektora hodowli. Omówiono zmiany w AgETS i nowe badanie Komisji dotyczące emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa. Podjęto temat marnotrawienia żywności i przeglądu dyrektywy ramowej w sprawie odpadów. Dyskutowano o prawie dotyczącym odbudowy zasobów przyrodniczych i krajowych planach odbudowy. Zaktualizowano informacje o prawie monitorowania gleby i sytuacji rynkowej w rolnictwie. Poruszono kwestię nowych umów handlowych z Ukrainą i napięć handlowych z Chinami. Przedstawiono plany na Kongres Europejskich Rolników 2024 w Bukareszcie. Omówiono wyzwania związane z unijnym rozporządzeniem w sprawie wylesiania i kwestię dużych drapieżników, w tym wilków, na poziomie unijnym.
W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 20 projektów aktów prawnych.