W dniu 9 kwietnia 2024 r. w Otrębusach odbyło się posiedzenie Zarządów Wojewódzkich Izb Rolniczych. Gościem posiedzenia był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski. Podczas posiedzenia uzgodniono 3 główne postulaty, które powinny być niezwłocznie zrealizowane oraz ustalono, że wojewódzkie izby rolnicze zgłoszą szereg innych problematycznych kwestii, które zostaną przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zarządy Wojewódzkich Izb Rolniczych postawiły następujące postulaty:

  1. Wydłużenia trwania i rozszerzenia funduszu wojennego, z którego będą finansowane rekompensaty do produkcji roślinnej i zwierzęcej (w zależności od posiadanych ilości DJP) na czas trwania agresji Rosji na Ukrainie, która znacząco wpłynęła na sytuację na rynkach rolnych i nie daje szans jej szybkiego zakończenia.
  2. Natychmiastowego uruchomienia kredytów konsolidacyjnych dla rolników.
  3. Obniżenia kosztów środków produkcji w rolnictwie.

Szczegółowe problemy dotyczące rolnictwa zostały sformułowane po spotkaniu przez Wojewódzkie Izby Rolnicze celem powołania Zespołów do opracowania sposobu ich rozwiązania.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 4 kwietnia – posiedzenie Zespołu ds. Semestru Europejskiego w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 10 kwietnia – posiedzenie Komitetu ds. FADN, udział: Członek Zarządu KRIR G. Leszczyński,
  • 16 kwietnia – posiedzenie Rady Rynku Rolnego działającej przy Towarowej Giełdzie Energii S.A., udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 16 kwietnia – spotkanie w gmachu MRiRW dotyczące ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich,
  • 17 kwietnia – XX Kongres Eksporterów Polskich w gmachu MRiRW, udział: Członek Zarządu KRIR R. Nowak,
  • 18 kwietnia – spotkanie w gmachu MRiRW w sprawie ekoschematu Dobrostan zwierząt, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 23 kwietnia – posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 24 kwietnia – Forum Nasienne Polskiej Izby Nasiennej, pt. „Wyzwania stojące przed branżą hodowlano-nasienną w Polsce w obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej w Europie i świecie”, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 25 kwietnia – Zjazd Polskiej Federacji Rolnej w gmachu MRiRW, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 30 kwietnia – wspólne posiedzenie trzech Rad Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP w tym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich nt. „Polski głos o zmianach w Unii Europejskiej. Stanowisko w przededniu polskiej prezydencji”, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

3 kwietnia - rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej,

9 kwietnia - rozpatrzenie Informacji na temat zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (stan aktualny i perspektywy),

11 kwietnia - rozpatrzenie Informacji o funkcjonowaniu ustaw dotyczących rolniczego handlu detalicznego,

11 kwietnia - informacja Komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa pana Janusza Wojciechowskiego na temat realizacji Wspólnej Polityki Rolnej, w kontekście aktualnych i przyszłych wyzwań stojących przed polityką rolną, ze szczególnym uwzględnieniem problemów bezpośrednio dotyczących Polski,

17 kwietnia - pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa,

18 kwietnia - rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 10. posiedzeniu Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa,

24 kwietnia - rozpatrzenie informacji na temat stanu realizacji i zagrożeń związanych z Europejskim Zielonym Ładem, rozpatrzenie Informacji na temat stanu realizacji Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, rozpatrzenie Informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy dla rolników i przetwórców,

25 kwietnia - rozpatrzenie odpowiedzi Ministra Klimatu i Środowiska na dezyderat nr 2 w sprawie zmiany zarządzania populacją wilka w Polsce, w związku z rosnącymi szkodami powodowanymi przez ten gatunek w rolnictwie, rozpatrzenie Informacji na temat sytuacji na rynku mleka

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

2 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany przepisów ustawy o podatku rolnym w zakresie zasad przyznawania ulgi podatkowej z tytułu położenia gruntów na terenach podgórskich i górskich z powodu wyłączania gruntów z produkcji rolnej.

4 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydłużenia podstawowego terminu składnia wniosków o dopłaty bezpośrednie do 30 czerwca 2024 r.

8 kwietnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok, które dotyczyły m.in. odpowiedniego zabezpieczenia dochodów izb rolniczych w przypadku zwrotu rolnikom części podatku rolnego.

9 kwietnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska. Samorząd rolniczy podkreślił, że ważne jest zabezpieczenie środków finansowych oraz określenie warunków dofinansowania programów, aby zwykły obywatel mógł z nich skorzystać wymieniając urządzenia lub systemy grzewcze na niskokaloryczne.

10 kwietnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu zmiany Wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.11 Premie dla młodych rolników. Samorząd rolniczy domaga się wykreślenia zapisów ograniczających korzystanie z usług innych doradców rolniczych innych niż ODR, jako przymusowego warunku dla pozyskania premii dla młodego rolnika.

10 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie stworzenia uregulowań prawnych dotyczących szacowania i wypłacania odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie ptactwo.

10 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka o zmianę przepisów budowlanych w taki sposób, aby naprawy uszkodzeń melioracyjnych na prywatnych działkach wykonywane były przez podmioty do tego uprawnione.

10 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia programu pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku wystąpienia ptasiej grypy nie tylko w ich gospodarstwach, ale w ich sąsiedztwie.

10 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie przedstawienia nowych ekoschematów oraz omówienia zmian warunkowości.

10 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie przyspieszenia wypłat płatności bezpośrednich oraz rozdzielenia płatności za ekoschemat Dobrostan zwierząt od pozostałych płatności bezpośrednich.

10 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski Podlaskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. usprawnienia aplikacji IRZplus, aplikacji suszowej, naboru wniosków do budowy lub wyposażenia silosów zbożowych.

10 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia przez Rząd RP działań mających na celu wstrzymanie importu produktów rolno-spożywczych z Rosji i Białorusi.

10 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie ograniczania dopłat z tytułu zużytego do siewu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Zarząd KRIR zaznaczył, że należy zachować dotychczasowy system dopłat oraz zorganizować posiedzenie w tej sprawie z polskimi firmami nasiennymi i samorządem rolniczym.

11 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa H. Smolarza w sprawie usprawnienia funkcjonowania Rad Społecznych przy OT KOWR.

11 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany terminu znakowania jeleniowatych na listopad-grudzień.

11 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie problemu dotyczącego obowiązku podmiotów prowadzących zakład drobiu cotygodniowego zgłaszania padnięć ptaków w IRZplus oraz w zakresie rejestracji urodzeń koni.

11 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zniesienia obowiązku wystawiania weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla trzody chlewnej pochodzącej ze stad uznanych za urzędowo wolne od choroby Aujeszkyego.

11 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zwiększenia puli środków przeznaczonych na wsparcie do budowy silosów zbożowych.

11 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia działań przez Krajową Grupę Spożywczą, które miałyby na celu stabilizację rynków rolnych w Polsce.

11 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka w sprawie możliwości czasowego wyrejestrowania ciągników oraz przyczep rolniczych.

12 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie możliwości ubezpieczenia upraw rolniczych przed 15 kwietnia od wiosennych przymrozków zgodnie z fazą rozwojową roślin.

16 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia i rozszerzenia  pomocy dla producentów zbóż w postaci dopłat do sprzedanego zboża.

16 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zablokowania niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych, wypracowania zasad bezpiecznego transportu produktów do krajów docelowych oraz udzielenia pomocy rolnikom w związku z sytuacją na rynkach rolnych.

16 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wyjaśnienia zmiany klasyfikacji gruntu ornego na trwały użytek zielony.

16 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Cz. Siekierskiego w sprawie sprawnego działania aplikacji eWniosekPlus w związku ze zmianami w systemie dopłat bezpośrednich.

16 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie przesunięcia pomocy de minimis przeznaczonej na pomoc w rybołówstwie do puli środków przeznaczonych na pomoc w sektorze rolnym, które będą mogły zrekompensować umorzenia podatku rolnego.

16 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie waloryzacji dopłat bezpośrednich i stabilizacji przepisów dotyczących płatności bezpośrednich.

16 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wystąpił do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie przyspieszenia wypłat wszystkich należności dla rolników za 2023 r.

16 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów D. Tuska o spotkanie w celu omówienia pilnych bieżących spraw w rolnictwie.

16 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie utworzenia zespołów doradczych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w skład których weszliby przedstawiciele samorządu rolniczego., w związku ze zgłoszeniem wielu problemów w rolnictwie.

16 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka w sprawie przywrócenia możliwości wykonywania przeglądów ciągników rolniczych w podstawowych stacjach kontroli pojazdów lub na miejscu w gospodarstwie rolnika.

16 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie podwyższenia kwot i wydłużenia czasu spłaty kredytów do 25 lat na uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym.

16 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie poprawy sytuacji gospodarstw mleczarskich.

22 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie informowania rolników SMS-ami o rozpoczynających się naborach prowadzonych przez ARiMR.

22 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zbyt małego limitu pomocy de minimis zarówno dla Polski, jak i dla gospodarstw rolnych w związku z szerokim katalogiem form wsparcia gospodarstw rolnym z tej pomocy.

22 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Klosce stanowisko Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południo-Wschodniej w sprawie szkód łowieckich i szkód wyrządzanych przez zwierzęta prawnie chronione.

22 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski wypracowane podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych, które dotyczyły m.in. obowiązku ubezpieczenie 50% upraw w ramach gospodarstwa rolnego, kontroli importowanych płodów rolnych, powiązania cen detalicznych z cenami jakie otrzymują producenci rolni oraz konieczności organizowania przetargów ofertowych przez KOWR.

22 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie naliczania rekompensat za suszę w przypadku łąk.

23 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie rozszerzenia pomocy dla producentów zbóż o rolników uprawiających grykę, rzepak oraz utrzymujących zwierzęta.

25 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie włączenia przedstawicieli KRIR w prace związane z reformą gospodarki łowieckiej w Polsce.

25 kwietnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek płatności w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt za 2023 r., wnioskując o zwiększenie stawek dla owiec i kóz.

26 kwietnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do aktualizacji dokumentu „Priorytety w hodowli roślin w Polsce”. Głównymi oczekiwaniami rolników w sprawie szczegółowych kierunków prac hodowlanych jest budowanie odporności kukurydzy na długotrwałą suszę.

26 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o wyjaśnienia dlaczego nie został wprowadzony zapowiadany system kaucji na produkty rolne z Ukrainy przejeżdżające przez terytorium Polski.

26 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie umożliwienia skorzystania organizacjom rolników, takim jak grupy producentów rolnych z możliwości skorzystania z Funduszu Ochrony Rolnictwa.

26 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie przedłużenia i zróżnicowania w zależności od profilu produkcji zamrożenia cen energii dla gospodarstw rolnych.

26 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka w sprawie wprowadzenia ulg lub zwolnień dla rolników posiadających samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe oraz naczepy, które są związane wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez płatnika podatku rolnego w zakresie ubezpieczenia, opodatkowania podatkiem od środków transportowych i innych opłat.

26 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie obniżenia liczebności populacji dzików ze względu na rozprzestrzeniającą się chorobę ASF.

26 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zwiększenie częstotliwości i weryfikację kontroli jakości produktów rolnych.

26 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie ponownego zweryfikowania protokołów suszowych za 2023 r., które nie zostały przyjęte do realizacji z powodu zaniżenia procentowego poniesionych strat poniżej 30%.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

5 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie POCC-CCC w Brukseli, podczas którego omawiano przygotowania do zbliżających się Prezydiów Copa-Cogeca. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje na temat debaty z europosłami oraz aktualizację WPR, szczególnie pakietu uproszczeń. Poruszono także kwestie handlowe z Ukrainą i przyszłego układu o stowarzyszeniu, a także działania dotyczące Rosji i Białorusi oraz negocjacje z Nową Zelandią i Filipinami. Omówiono również rozporządzenie UE dotyczące wylesiania oraz przepisy dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. W trakcie posiedzenia podjęto także tematy związane z dużymi drapieżnikami.

10 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „międzynarodowe aspekty w rolnictwie” w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli. Omówiono aktualne działania instytucji unijnych w kontekście umów handlowych, jak również wyniki badań dotyczących wpływu tych umów na rolnictwo. Delegacja z Polski przedstawiła apel o utworzenie grupy zadaniowej do spraw Ukrainy i innych krajów kandydujących w celu analizy wpływu ich przystąpienia do UE na różne aspekty, takie jak rynek wewnętrzny UE i przyszłej WPR. Dodatkowo, zgodzono się co do dodatkowych sankcji na produkty rolne z Rosji i Białorusi.

11 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „warzywa i owoce" w Brukseli, gdzie omówiono reformę dyrektywy dotyczącej opakowań. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił najnowsze informacje dotyczące projektu porozumienia przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim, zwracając uwagę na potrzebę harmonizacji zasad sprzedaży oraz kontrowersje dotyczące wyjątków od zakazu opakowań. Dyskutowano nad poprawkami i utrzymaniem obowiązujących przepisów. Poruszono również temat związany z uproszczeniem WPR i negocjacjami z Komisją Europejską w tej sprawie. Przeanalizowano także aktualne przepisy dotyczące przejrzystości rynku oraz wpływ zmian klimatu na produkcję warzyw i owoców. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił także kwestie związane z materiałem rozmnożeniowym roślin i nowymi technikami genomicznymi oraz programem pracy w zakresie promocji, dyrektywą śniadaniową i problematyką odpadów żywnościowych.

18 i 19 kwietnia 2024 r. odbyło się Prezydium Copa-Cogeca w Brukseli, w których uczestniczył z ramienia KRIR Prezes W Szmulewicz, podczas którego debatowano z europosłami na temat przyszłości rolnictwa, gdzie poruszono kwestie strategiczne, w tym suwerenność żywnościową i zrównoważoność. Tematyka posiedzenia obejmowała także bezpieczeństwo żywnościowe, rolę młodych rolników oraz standardy produkcji w kontekście umów handlowych. Przedyskutowano również kwestie uproszczeń w WPR, w tym procedurę przegłosowania poprawek, oraz dialog strategiczny z Komisją Europejską. Dyskutowano również nad projektem dotyczącym odnowy zasobów przyrodniczych i kwestię wylesień. Prezydium Copa-Cogeca zakończyło się pożegnaniem byłego Sekretarza Generalnego Copa-Cogeca, Pekka Pesonena, oraz omówieniem rozliczenia finansowego i procesu rekrutacji na stanowisko Sekretarza Generalnego.

30 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie POCC-CCC w Brukseli, gdzie omówiono dialog strategiczny z Komisją Europejską dotyczący uproszczeń w WPR i dyrektywy Renure. Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy dotyczącej stosowania nawozów RENURE, a Copa-Cogeca podjęła działania w tej sprawie. Rozpoczęto także negocjacje w sprawie przeglądu układu stowarzyszeniowego z Ukrainą. W kontekście unijnego rozporządzenia przeciwko wylesianiu pojawiły się obawy dotyczące wdrożenia, a Copa-Cogeca podejmuje działania w celu uproszczenia tego procesu.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 15 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com