W dniach 8-10 marca 2024 r. w Kielcach odbyły się XXIX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH – największe targi branży rolniczej w Europie Środkowo-Wschodniej i największe w Polsce targi organizowane w halach wystawienniczych, spośród wszystkich branż gospodarki. W tym roku w Targach Kielce ofertę zaprezentowało 520 firm z 17 krajów w 10 halach i na terenie zewnętrznym. W Targach ze swoim stoiskiem uczestniczyła także Krajowa Rada Izb Rolniczych wraz ze Świętokrzyską Izbą Rolniczą.

W uroczystym otwarciu Targów udział wzięli Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes KRIR Robert Nowak. Uroczystość odbyła się przy udziale Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego oraz Podsekretarza Stanu w MRiRW Adama Nowaka. Podczas targów odbyła się również  41. edycja Finału Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowana przez Związek Młodzieży Wiejskich, podczas której zostały przekazane opiekunom finalistów nagrody ufundowane przez samorząd rolniczy. Podczas uroczystej gali wręczenia medali i wyróżnień Targów Agrotech i Las – Expo Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wręczył puchar Prezes KRIR dla Hodowli Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR za tworzenie postępu w rolnictwie i propagowanie nowoczesnych metod hodowli.

14 marca odbyło się spotkanie w KOWR z udziałem przedstawicieli wojewódzkich izb rolniczych, wraz z Prezesem KRIR Wiktorem Szmulewiczem. Tematem dyskusji było gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz funkcjonowanie Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 1 marca – spotkanie organizowane przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 19-20 marca - Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce, udział: Członkowie Zarządu KRIR, 
  • 25 marca – AgroWelconomy w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 27 marca – Forum Finansowania Agrobiznesu, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

5 marca - rozpatrzenie Informacji na temat sytuacji na rynku tytoniu, rozpatrzenie projektu dezyderatu w sprawie zmiany zarządzania populacją wilka w Polsce, w związku z rosnącymi szkodami powodowanymi przez ten gatunek w rolnictwie.

6 marca - pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE (druk nr 228).

8 marca  pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie obrony polskich rolników (druk nr 203), pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie i spełnienia postulatów strajkujących rolników (druk nr 229), pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie protestów rolników i rozwiązania trudnej sytuacji w polskim rolnictwie (druk nr 235).

20 marca - rozpatrzenie poprawki zgłoszonej w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej (druki nr 208, 227 i 250).

20 marca - "Omówienie: trudnej sytuacji rolników w związku z wojną na Ukrainie, braku kontynuacji dopłat do zboża, kukurydzy nawozów oraz paliwa, polityki UE wobec klimatu oraz zaproponowanym przez obecny rząd ograniczenia CO2 o 90%."

21 marca - rozpatrzenie Informacji na temat dostępności usług medycznych i stanu zdrowia mieszkańców obszarów wiejskich.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

1 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa H. Smolarza w sprawie organizacji spotkania w siedzibie KOWR z przedstawicielami samorządu rolniczego odnośnie zagadnień będących w zakresie kompetencji KOWR, a w szczególności gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

5 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Do projektu rozporządzenia wniesiono szereg szczegółowych uwag dotyczących składania oświadczeń przy realizacji ekoschematów oraz ich realizacji.

5 marca Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas III posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia rekompensat dla gospodarstw rybackich za straty powodowane przez gatunki zwierząt rybożernych.

5 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania. W zgłoszonych uwagach podkreślono konieczność derogacji normy GAEC 5 oraz podwyższenia stawek za realizację ekoschematów.

6 marca Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas III posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany przepisów dotyczących przemieszczania zwierząt z siedliska na pastwisko, które nie przylega bezpośrednio do granic działki siedliska i zwolnienia rolników z obowiązku zgłaszania przemieszczeń zwierząt.

6 marca Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas III posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie obniżenia czynszu dzierżawnego o 30% w odniesieniu do aktualnych stawek czynszów dzierżaw, uwzględniając trwające trudności na rynkach oraz sytuację wojenną na Ukrainie.

6 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie rozwiązania problemów z funkcjonowaniem aplikacji suszowej oraz informując o błędach w obliczeniach strat w protokołach.

12 marca Zarząd KRIR przekazał negatywne stanowisko samorządu rolniczego do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Samorząd rolniczy jest przeciwny wprowadzeniu zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych.

12 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Proponowana w projekcie zmiana ustawy ma umożliwić tworzenie lub przystępowanie KOWR do spółek handlowych poza granicami Polski, w celu budowy i zarządzania centrami przechowalniczymi, przetwórczymi lub dystrybucyjnymi artykułów rolno-spożywczych. Samorząd rolniczy, uważa, że przed wprowadzeniem takich przepisów, należałoby zapoznać się z analizami ekonomicznymi realizacji tego zadania oraz powinno się podjąć szeroką dyskusję na temat dotychczasowej działalności i wizji działania KOWR.

12 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o wydłużenie terminu realizacji przedsięwzięć związanych z wymianą dachów azbestowych, na które udzielono wsparcia w ramach Działania 5 „Wymiana pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych” KPO.

12 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach rolników, wnioskując o wprowadzenie możliwości utworzenia spółdzielni rolników przez trzech rolników.

15 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do opublikowanego przez Komisję Europejską projektu rozporządzenia w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu. W swojej opinii zauważono, że zaproponowane rozwiązania mogą przyczynić się do wzrostu kosztów transportu zwierząt, co przełoży się również na producentów zwierząt. Zaznaczono też, że konsumenci wybierając mięso kierując się ceną, nie zwracają uwagi na pochodzenie, warunki uboju czy transportu. Dlatego, podkreślono, że w Unii Europejskiej hodowcy zapewniają dużo wyższe standardy zarówno dobrostanu jak i produkcji, niż w krajach trzecich, skąd produktu trafiają na rynek europejski, a przez to mogą nie być konkurencyjne.

15 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy – Kodeks wykroczeń. Zaproponowane zmiany mogą przyczynić się do wprowadzenia postulatów wielokrotnie zgłaszanych przez samorząd rolniczy. Rolnicy coraz częściej oskarżani są o zakłócanie ciszy nocnej, mimo, iż w okresie zbiorów zdarzają się sytuacje, w których prowadzenia prac polowych w godzinach nocnych jest konieczne.

15 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810. Konieczne jest prowadzenie szczególnie starannej kontroli jakości ziarna napływającego do Polski oraz informowanie konsumentów o zawartości GMO w produktach spożywczych w sposób przystępny i czytelny, co przyczyni się do zwiększenia popytu na kukurydzę wyprodukowaną w Polsce wolną od GMO.

15 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Komisarza UE ds. rolnictwa J. Wojciechowskiego o sprostowanie wypowiedzi, w której stwierdził, że rolnicy sami mogą wyrzucić Zielony Ład do kosza, ponieważ nie musza korzystać z dopłat bezpośrednich.

18 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia interwencji w związku z problemami w naborze wniosków o udzielenie pomocy finansowej producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnymi powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

20 marca Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu propozycje zmian przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego.

20 marca Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o uwzględnienie upraw grochu cukrowego i grochu łuskowego we wsparciu dochodów związanych z wielkością produkcji roślin w płatnościach bezpośrednich oraz objęcia ich dopłatami do materiału siewnego.

20 marca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie trudnej sytuacji na rynku zbóż oraz problemów z działaniem aplikacji suszowej.

20 marca Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie rozszerzenia zakresu dofinansowania dopłat do kukurydzy dla rolników, którzy zgłosili we wniosku ARiMR o płatności obszarowe kukurydzę z przeznaczeniem na kiszonkę, jednak uzyskali i sprzedali plon ziarna, a także o wprowadzenie dopłat do kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę ze względu na wysokie koszty produkcji i trudną sytuację gospodarstw rolnych.

20 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Samorząd rolniczy w zgłoszonych uwagach zaznaczył, że należy wprowadzić przepisy określające, że zwierzę może zostać odebrane rolnikowi tylko po wcześniejszych jego oględzinach przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

20 marca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu Stanowisko Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wskazujące sposób ochrony polskich rolników i konsumentów przed importem produktów spożywczych o nieznanej jakości i zaniżonej cenie.

20 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów D. Tuska o natychmiastowe uruchomienie kredytów konsolidacyjnych dla rolników z oprocentowaniem 1% na 25 lat.

20 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów D. Tuska o połączenie inspekcji odpowiedzialnych za jakość żywności i utworzenie jednej sprawnie działającej instytucji podległej ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi.

20 marca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie interpretacji zagadnień występujących podczas realizacji przez rolników zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych i inwestycyjnych.

20 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Proponowana zmiana wydłużenia z 12 do 24 miesięcy okresu przejściowego wejścia w życie zmiany rozporządzenia dotyczącego umieszczania na opakowaniu miodu o informacji kraju pochodzenia nie są korzystne dla polskich pszczelarzy ani dla konsumentów, dlatego samorząd rolniczy, zaznaczył, że nie powinno się jej wprowadzać.

22 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydłużenia terminu, do którego podmioty prowadzące chów i hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, zobowiązane są dostosować powierzchnię lub pojemność posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w Programie azotanowym.

22 marca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie odszkodowań dla producentów drobiu z tytułu nałożenia przez służby weterynaryjne strefy zapowietrzonej i zagrożonej, co powoduje znaczące straty finansowe producenta.

22 marca Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka w sprawie podtopień występujących na terenie województwa dolnośląskiego.

22 marca Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie ponownego rozpatrzenia wniosków i wypłatę świadczeń w ramach Programu „Locha Plus” dla rolników mających poniżej 10 ha oraz niespełniających wymogów dywersyfikacji upraw GAEC 7.

22 marca Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zniesienie obszaru z ograniczeniami, w związku ze zwalczaniem ASF w powiecie łowickim.

22 marca Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wstrzymania importu miodu z Ukrainy i Chin.

22 marca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany przepisów i umożliwienie wywozu gnojowicy w sytuacjach spowodowanych zdarzeniami losowymi w okresach, kiedy stosowanie nawozów naturalnych jest niedozwolone.

22 marca Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz niektórych innych ustaw, wnioskując o rozszerzenie projektu o zapis powodujący, że przynajmniej jeden kandydat ze zgłoszonych przez organizacje zawodowe rolników oraz izby rolnicze będzie na pewno przyjęty na danej placówce dyplomatycznej.

22 marca Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany sposobu wyliczania wysokości wyliczania rekompensat za przejęcie nieruchomości rolnych na cele publiczne.

22 marca Zarząd KRIR na wniosek izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii K. Hetmana w sprawie kosztów podziału geodezyjnego działek rolnych zlokalizowanych przy ciekach wodnych.

22 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zmianę przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu umożliwienia rencistom KRUS uzyskania statusu emeryta KRUS.

22 marca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany Wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.2 Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych w taki sposób, aby wymagany był 1 rok utrzymania prowadzonej działalności w zakresie produkcji i sprzedaży produktów od dnia otrzymania ostatniej płatności.

22 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zmianę przepisów dotyczących systemu emerytalnego rolników w ten sposób, by świadczenia z obu systemów ZUS i KRUS wyliczane i wypłacane były proporcjonalnie, w zależności od długości okresów składkowych w obu systemach.

25 marca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zniesienia ograniczenia ilościowego przy zwrocie akcyzy na paliwo dla hodowców bydła.

25 marca Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia zaległej pomocy klęskowej
z 2022 r.

25 marca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie poprawy działania aplikacji „Zgłoś  szkodę rolniczą”.

25 marca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie modernizacji systemu IRZ Plus oraz zwrotu kwot nadmiernie przesłanych przez ARiMR.

25 marca Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia pomocy dla producentów trzody chlewnej, tj. do loch lub prosiąt urodzonych dla gospodarstw utrzymujących stado podstawowe.

25 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia uproszczeń przy składaniu załączników w ramach wniosków o płatności ekologiczne.

25 marca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zwrócenia opłaty paliwowej dla rolników.

25 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski w sprawie powołanego Zespołu ds. reformy łowiectwa i zgłosił gotowość do uczestnictwa przedstawicieli samorządu rolniczego w pracach ww. Zespołu.

27 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zapewnienia ciągłości dopłat dla producentów zbóż, aby nie zostali poszkodowani rolnicy, którzy sprzedali zboża w 2023 r.

27 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o wydłużenie terminu realizacji Działania 3 „Wsparcie w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych , spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury” w ramach inwestycji „A1.4.1. Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych praz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” finansowanych ze środków planu rozwojowego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

28 marca Zarząd KRIR w związku z zapowiadanym uruchomieniem pomocy dla producentów zbóż w postaci dopłat do sprzedanego zboża, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zapewnienia pomocy dla grup producentów rolnych.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

4 marca w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się warsztaty „Rozszerzenie UE i przyszła wspólna polityka rolna – wpływ i finansowanie”, podczas których omówiono potencjalne skutki rozszerzenia Unii Europejskiej o Ukrainę, Mołdawię i Macedonię Północną. Dyrektor Ukraińskiego Narodowego Forum Rolniczego Maria Didukh, przedstawiła prezentację dotyczącą produkcji rolnej i gospodarstw rolniczych na Ukrainie oraz wpływu konfliktu zbrojnego na tę produkcję, w której zaznaczyła, że pomimo wzrostu wolumenu eksportu, dochody ukraińskich gospodarstw rolnych maleją. Podczas dyskusji wyrażono również obawy dotyczące wpływu ewentualnej akcesji Ukrainy na konkurencyjność gospodarstw rolnych w UE, przywołując przykłady gospodarstw o stosunkowo małej powierzchni, jak polskie czy włoskie, których średnia powierzchnia wynosi około 10 hektarów. Wstąpienie Ukrainy do UE może mieć istotny wpływ nie tylko na produkcję rolniczą, lecz także na obszary wiejskie UE.

6 marca 2024 roku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „zboża, rośliny oleiste i białkowe" w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli. Eksperci omówili aktualną sytuację rynkową, ze szczególnym uwzględnieniem umowy handlowej z Ukrainą i jej wpływu na rynek unijny, zwłaszcza w krajach graniczących z Ukrainą. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił szczegóły propozycji umowy handlowej z Ukrainą, obejmującej aspekty dotyczące drobiu, jaj, cukru oraz zbóż, nasion oleistych i innych towarów. Omówiono procedury i konsekwencje wprowadzania kontyngentów taryfowych i innych środków ochronnych w przypadku produktów rolnych z Ukrainy.

7 marca 2024 odbyło się posiedzenie grupy roboczej "wołowina" w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli, gdzie eksperci omówili sytuację sektora, w tym działania promocyjne i stabilizujące hodowlę zwierząt w Polsce. Polska stabilna produkcja wołowiny jest głównie oparta na eksporcie, szczególnie do Turcji, z trwającymi negocjacjami dotyczącymi otwarcia się na rynek chiński. Następnie omówiono stan prac nad rozporządzeniem dotyczącym produktów niepowodujących wylesiania oraz podsumowano wewnętrzne spotkanie na temat wylesiania. Eksperci wyrazili obawy co do biurokratyzacji procesu zalesiania w UE, przekładając się na obciążenia administracyjne dla producentów, zwłaszcza w Austrii. Grupa robocza uznała, że przepisy dotyczące transportu zwierząt są obecnie wystarczające, a ich zaostrzenie będzie miało istotne znaczenie dla wzrostu kosztów produkcji.

18 marca 2024 roku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „zdrowie roślin" w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli, na którym omówiono kwestie związane z coraz szerszym zakazem substancji aktywnych, zwłaszcza w uprawach małoobszarowych. Polska i włoska delegacja podniosły problem stosowania kaptanu w sadownictwie, zaznaczając konieczność jego utrzymania ze względu na brak alternatyw. Omawiano również rolnictwo regeneracyjne jako koncepcję, która zdobywa coraz większą popularność, ale pozostaje przedmiotem różnych interpretacji. Grupa Robocza ds. Badań i Innowacji Copa-Cogeca planuje opracować dokument przedstawiający przyszłe potrzeby rolników w zakresie badań i innowacji, mający na celu przygotowanie kolejnego programu ramowego w latach 2028–2034. Przedstawiciele Crop Life omówili aktualną sytuację stosowania środków fitosanitarnych i kontroli środków bio, prezentując także kwestie przyszłości stosowania środków bio oraz IPM (zarządzanie szkodnikami).

20 marca 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się wydarzenie pt. „Dostęp do finansów wzmacniających pozycję kobiet w zakresie przedsiębiorczości i innowacji na obszarach wiejskich", które miało na celu omówienie luki w dostępie do finansowania dla kobiet rolniczek. EIB-Europejski Bank Inwestycyjny przedstawił wyniki badania, w którym wskazano, że kobiety częściej polegają na zasobach prywatnych niż na finansowaniu zewnętrznym, a luka w dostępie do finansowania dotyczy nie tylko rolnictwa, ale także innych sektorów. Przedstawiono także globalną lukę kredytową dla kobiet-przedsiębiorców wynoszącą 1,7 biliona dolarów. W wyniku dyskusji podjęto decyzję o przygotowaniu Memorandum, które zawierać będzie informacje na temat potrzeb kobiet rolniczek w zakresie dostępu do finansowania. W dniu 21 marca 2024 roku odbyło się posiedzenie Komisji Kobiet w Sekretariacie Copa-Cogeca. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w wydarzeniu wzięła udział Wiceprzewodnicząca Komisji Kobiet Hanna Chodkowska. Podczas posiedzenia omówiono działania mające na celu wsparcie kobiet rolniczek w zdobyciu dostępu do finansowania, a także przedstawiono różne inicjatywy podejmowane w krajach członkowskich mające na celu poprawę zdrowia psychicznego rolników.

25 marca 2024 roku odbyło się posiedzenie grup roboczych „ promocja produktów rolnych” i „zapewnienie jakości w rolnictwie” w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje dotyczące dyrektywy śniadaniowej, skupiając się na oznaczaniu pochodzenia owoców i cięciach budżetowych na badania. Poruszono także politykę oznaczeń geograficznych oraz strategię UE dotyczącą białka.

27 marca 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie CCC w Brukseli, gdzie omówiono Europejski program współpracy sektorowej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zaprezentowano „Agendę Sektorowej Spółdzielczości", a członkowie CCC zadeklarowali wsparcie dla promocji spółdzielczości. Dyskutowano również z nowym dyrektorem generalnym Międzynarodowego Sojuszu Spółdzielczego, Jeroenem Douglasem. Omówiono działania komunikacyjne promujące model spółdzielczy w sektorze rolno-spożywczym i leśnym, w tym strategię komunikacji przed wyborami do PE i Międzynarodowym Dniem Spółdzielczości ONZ 2024. W ramach prezentacji omówiono organizacje producentów na Węgrzech i spółdzielnie ogrodników jako wzór do naśladowania. Dodatkowo, omówiono akty legislacyjne UE, takie jak: Rozporządzenie w sprawie opakowań i Dyrektywa dotycząca należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju korporacyjnego, oraz podział obowiązków w ramach prezydencji Cogeca, Europejską Nagrodę za Innowacje Spółdzielcze, Forum Biznesowe Prezydencji Cogeca oraz dokument roboczy Komisji dotyczący rolników w łańcuchu dostaw żywności.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 10 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com