9 stycznia 2024 r. odbyło się posiedzenie sprawozdawczo-wyborcze Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich VII kadencji przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. W wyniku wyborów Przewodniczącą Rady została Jolanta Nawrocka delegatka do KRIR z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Członkini Zarządu KRIR. Zofię Stankiewicz z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej ponownie wybrano na I Zastępczynię Przewodniczącej, natomiast II Zastępczynią została Hanna Chodkowska. Członkiniami Prezydium Rady zostały: Krystyna Janecka z Małopolskiej IR, Dorota Różnicka z Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Alina Radecka z Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz Jolanta Wielgat z Podlaskiej Izby Rolniczej.

12 stycznia 2024 r. w odbyło się posiedzenie sprawozdawczo-wyborcze Rady ds. Młodych Rolników przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych VII kadencji. W wyniku wyborów Przewodniczącym Rady został Łukasz Pergoł delegat do KRIR z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, I Zastępcą Bartosz Banaszak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, II Zastępcą Emil Mieczaj powołany do Rady z ramienia KRIR, Członkami Prezydium Krzysztof Wenglorz ze Śląskiej Izby Rolniczej, Rafał Perlik z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

17-18 stycznia 2024 r. w Kielcach odbyły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW14. W sześciu halach na 28 000. metrach kwadratowych powierzchni wystawcy z kraju i zagranicy zaprezentowali m.in. innowacyjne nawozy, środki ochrony roślin, sadzonki, maszyny i urządzenia oraz nowoczesne technologie uprawy roślin sadowniczych i warzywnych. Wspólne stoisko Świętokrzyskiej Izby Rolniczej i Krajowej Rady Izb Rolniczych odwiedził obecny na otwarciu Targów Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Nowak.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 19 stycznia – otwarcie targów Polagra Premiery, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 23 stycznia – spotkanie Platformy „Pakt społeczny dla polskiego rolnictwa”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 29 stycznia – Wielkopolskie Forum Rolnicze w Opatówku, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,  
  • 31 stycznia - panel dyskusyjny „Jak produkować więcej za mniej? Dyskusja na temat przejścia Danii i Polski na rolnictwo przyjazne dla klimatu/żywność neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla?”, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

25 stycznia – informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o zamierzeniach resortu w X kadencji Sejmu.

26 stycznia - rozpatrzenie Informacji na temat rodzajów i wysokości wsparcia rolnictwa w pierwszym półroczu 2024 r.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

2 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia na budowę silosów w ramach wsparcia dla rolników na zakup i montaż silosów wraz z wyposażeniem.

3 stycznia Zarząd KRIR przekazał Prezesowi Rady Ministrów D. Tuskowi uchwałę nr 13/2023 w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego zwiększenia kompetencji izb rolniczych. Zarząd KRIR zwrócił się do Premiera o rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o izbach rolniczych nadającej kompetencje izbom.

4 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie lokalizacji siłowni wiatrowych w związku ze zmianami przepisów dotyczących energii odnawialnej.

4 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie zmiany przepisów dotyczących zgłaszania, szacowania i wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie.

4 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o wydłużenie terminu składania aktualizacji danych w systemie IRZplus oraz zmianę przepisów w zakresie przemieszczania zwierząt z siedliska na pastwisko.

4 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia wsparcia z tytułu klęsk, które wystąpiły w 2023 r. i dotknęły gospodarstwa rolne oraz działy specjalne produkcji rolnej.

4 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia możliwości udzielenia przez BGK i KOWR gwarancji spłat kredytu płynnościowego z dopłatami dla rolników.

5 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydłużenia terminu uzupełnienia informacji „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” oraz w przypadku gatunku świnie  - „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w IRZplus.

5 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany zasady oceny ofert pisemnych w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych na dzierżawę nieruchomości ZWRSP.

5 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie ujawnienia listy podmiotów sprowadzających zboże i rzepak z Ukrainy.

5 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o rozpatrzenie stanowiska II Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w sprawie tragicznej sytuacji w sektorze rolniczych.

5 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie blokady importu cukru oraz innych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

5 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie powołania niezależnego laboratorium odwoławczego badającego parametry płodów rolnych.

10 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w sprawie przetargów na dzierżawę działek położonych w obrębie Lewin Brzeski i przeprowadzenie ich w formie przetargów ograniczonych ofertowych.

10 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie ograniczenia populacji wilka.

10 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wypracowania odpowiednich wytycznych mających na celu ograniczenie wszelkich kontroli ferm drobiu w okresie zagrożenia ptasią grypą.

10 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uznania rolniczych spółdzielni produkcyjnych za gospodarstwa wielorodzinne.

10 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uregulowania kwestii wysokości odsetek od czynszów dzierżawnych i odsetek z tytułu zakupu gruntów zarówno dla nowych umów, jak i już wcześniej zawartych.

10 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie objęcia pomocą proporcjonalną do poniesionych strat rolników poszkodowanych w wyniku klęski suszy w 2022 r.

10 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie objęcia pomocą Funduszu Ochrony Rolnictwa, tych rolników, którzy złożyli płody rolne na składowanie.

10 stycznia Zarząd KRIR, w związku z procedurą pisemną projektu uchwały dotyczącą zmian w części Warunkowość – w zakresie normy GAEC 8 Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego przekazując, że norma GAEC 8 jest niekorzystna dla gospodarstw rolnych, wprowadzając nieproporcjonalne obciążenia i utrudnienia dla beneficjentów, dlatego należy podjąć wszelkie możliwe działania mające na celu jej zawieszenie.

12 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia działań na forum Komisji Europejskiej w celu aktualizacji minimalnych cen skupu płodów rolnych.

12 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie aktualizacji ewidencji lasów.

12 stycznia Zarząd KRIR realizując wniosek z II posiedzenia KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany terminów rozliczania realizacji ekoschematów.

12 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wejścia w życie przepisów, które włączają rolników do ustawy o kredycie konsumenckim oraz wydłużeniu kredytu płynnościowego w 2024 r.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka w sprawie pogłębienia Noteci.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia działań mających na celu wprowadzenie zmian w ustawie o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt w części dotyczącej identyfikacji i rejestracji koni.

16 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie organizacji spotkania z przedstawicielami samorządu rolniczego odnośnie omówienia takich tematów jak: gospodarka leśna, szkody łowieckie, szkody powodowane przez zwierzynę chronioną, kontynuacja programu regeneracji gleb poprzez wapnowanie.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie przyspieszenia wypłaty środków dla rolników, którzy zadeklarowali realizację praktyk w ramach ekoschematów.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie przyznania dotacji celowej dla Instytutu Ochrony Roślin na poprawę monitoringu szkodników kukurydzy, takich jak omacnica prosowianka i zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie tzw. „ustawy wiatrakowej” i ochrony ziemi rolniczej.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany przepisów nakładających na rolników opłatę za nadzór Inspekcji Weterynaryjnej nad wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu i transportem pasz z indywidualnych gospodarstw rolnych.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia dopłat do powierzchni upraw zielarskich w związku ze znaczącym spadkiem cen i zagrożeniem utraty płynności finansowej gospodarstw specjalizujących się w produkcji ziół.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie obostrzeń związanych z przemieszczaniem świń w strefach zapowietrzonych i zagrożonych.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa H. Smolarza w sprawie zabezpieczeń czynszów dzierżawnych.

16 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie szkód powodowanych przez zwierzęta prawnie chronione.

17 stycznia Zarząd KRIR wraz polskimi organizacjami rolniczych skupionymi w COPA-COGECA wystąpił do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz Komisarza ds. Handlu Valdisa Dombrovskisa o podjęcie niezbędnych działań w celu zatrzymania nieograniczonego importu produktów rolnych z Ukrainy.

17 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie rolników, którzy nie mogli skorzystać z rekompensaty za brak zapłaty za produkty rolne, w odniesieniu do podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

17 stycznia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski wypracowane przez II Walne Zgromadzenie Pomorskiej Izby Rolniczej VII kadencji, które dotyczyły m.in. przyśpieszenia pomocy za szkody w uprawach rolnych spowodowanych przez susze, przyspieszenia wypłat za ekoschematy, ograniczenia importu cukru z Ukrainy, utrzymania dopłaty w wysokości 2 zł do paliwa rolniczego.

18 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie usprawnienia wprowadzania raportów przez komisje gminne do aplikacji szacującej straty suszowe, poprzez możliwość zaznaczenia „checkboxa” z danymi członka komisji z listy zgodnie z Zarządzeniem Wojewody.

19 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie odróżnienia strat w uprawach od strat w gospodarstwie tzn. oddzielnie strat w produkcji zwierzęcej i roślinnej.

19 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie obniżenia kwoty podstawy podatku rolnego o 50% dla rodzin rolniczych posiadających co najmniej czworo dzieci.

19 stycznia Zarząd KRIR wystąpił do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz Komisarza ds. Handlu Valdisa Dombrovskisa w sprawie uwzględnienia w projektowanym rozporządzeniu ATM, liberalizującym handel z Ukrainą, możliwości wprowadzania regionalnych środków ochronnych, przy wsparciu możliwości tranzytu, na podstawie decyzji KE w konsultacji z wnioskującym państwem członkowskim i krajami z regionu, w celu ograniczenia nadmiernego importu. 

19 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii K. Hetmana w sprawie uproszczenia przepisów i złagodzenia wymogów budowy naziemnych silosów na materiały sypkie dla rolników.

19 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Samorząd rolniczy zawnioskował, aby opinia właściwie terytorialnej izby rolniczej była wiążąca dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydającego zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych stanowiące użytki rolne klasy I-III na cele nierolnicze i nieleśne.

23 stycznia Zarząd KRIR w związku z bardzo liczną korespondencją odnośnie źle działającej aplikacji, ogłaszania przez IUNG Puławy suszy w danych uprawach, zbyt małej liczby stacji monitorowania suszy, sposobu szacowania suszy oraz konieczności rozdziału strat w produkcji roślinnej od zwierzęcej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o kompleksowe podejście do zmiany przepisów w tym zakresie.

25 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o rozważanie możliwości zmiany przepisów dotyczących utylizacji padłych zwierząt gospodarskich i wprowadzenia bezpłatnej utylizacji padłego drobiu.

25 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o weryfikację norm GAEC oraz przekształcania GO w TUZ w ostatnim roku trwania działania rolno-środowiskowo-klimatycznego „Rolnictwo zrównoważone”.

25 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o wprowadzenie zmian w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 r. W piśmie wskazano, że przyjęta w rozporządzeniu stawka zwrotu w wysokości 1,46 zł jest zbyt niska wobec obecnych cen za olej napędowy.

25 stycznia Zarząd KRIR w związku z odrzuceniem przez Parlament Europejski projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin i w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2021/2115 (SUR), zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o dalsze działania w celu powstrzymania nieracjonalnych regulacji dotyczących rolnictwa, a w szczególności znacznego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin oraz wycofywania kolejnych substancji czynnych z obrotu i stosowania.

25 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz w związku z wyczerpywaniem się limitu pomocy de minimis, czego skutkiem jest m.in. zawieszenie Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zwiększenie limitu pomocy de minimis na poziome kraju i dla poszczególnych gospodarstw.

25 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o zwiększenie stawek płatności w ramach wsparcia płatności do obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi ograniczeniami ONW.

25 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany zasad wsparcia dla rolników na zakup i montaż silosów wraz z wyposażeniem.

25 stycznia Zarząd KRIR w związku z wystąpieniami wojewódzkich izb rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany metodyki zbierania danych i wyliczania wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego.

31 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydłużenia terminów sporządzania planów nawozowych na potrzeby realizacji praktyki „Opracowanie i przestrzeganie planów nawozowych”.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

11 stycznia 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC. Na posiedzeniu POCC-CCC omówiono priorytety prezydencji belgijskiej, dialog strategiczny dotyczący przyszłości rolnictwa w UE oraz przygotowania Copa-Cogeca na wybory europejskie 2024. Sekretariat przedstawił także aktualne działania związane z projektem legislacji dotyczącej monitorowania i odporności gleby, rolnictwem regeneratywnym, produktami białkowymi laboratoryjnymi, handlem międzynarodowym w kontekście sytuacji na rynku oraz rozporządzeniem dotyczącym opakowań i odpadów opakowaniowych. Ponadto omówiono prawo o odnowie zasobów przyrodniczych, dyrektywę w sprawie emisji przemysłowych, ramy certyfikacji dotyczące usuwania dwutlenku węgla i AgETS, sytuację dotyczącą dużych drapieżników (wilków), odpady żywnościowe oraz wylesianie i rozporządzenie KE o monitorowaniu lasów. Sekretariat będzie kontynuował prace w tych obszarach, mając na uwadze interesy rolników i sektora rolniczego UE.

22 stycznia 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się spotkanie z członkami Prezydium Copa-Cogeca oraz Sekretarzem Generalnym Copa-Cogeca w sprawie ustalenia stanowiska odnośnie modyfikacji środków tymczasowej liberalizacji handlu (ATM) z Ukrainą. W spotkaniu wzięli udział Minister Rolnictwa RP Czesław Siekierski wraz z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Sekretarz Generalny Pekka Pesonen, Przewodnicząca Copa Christine Lambert, Przewodniczący Cogeca Lennart Nilsson. Najważniejszym tematem dyskutowanym podczas spotkania była kwestia warunków umowy handlowej w Ukrainą oraz konsekwencje dla rolników w krajach unijnych w związku z masowym napływem produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej. Prezes Szmulewicz w swojej wypowiedzi podkreślił, że zanim Polska weszła do Unii Europejskiej musiała spełnić wiele warunków, ograniczyć swoją produkcję i dostosować się do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej kluczowych sektorach jak mleko, zboża itd. Obecnie z Ukrainą postępuje się inaczej, ponieważ jest sytuacja wojny, ale należy też zauważyć różnice w strukturze produkcji w Ukrainie, które powodują, że produkowane tam wielkości są nieporównywalne i duże z produkcją w Unii Europejskiej. 

30 stycznia 2024 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się w formie online nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w zebraniu wziął udział prezes KRIR, Wiktor Szmulewicz. Głównymi tematami dyskutowanymi podczas nadzwyczajnego Prezydium były zmiany i procedury wewnętrzne w związku z odejściem Pekki Pesonen ze stanowiska Sekretarza Generalnego Copa-Cogeca oraz protesty rolników w poszczególnych krajach członkowskich. Sekretariat Copa-Cogeca jest w trakcie zbierania informacji na temat manifestacji i protestów rolników w krajach członkowskich i te informacje zostaną w najbliższym czasie przekazane członkom. Uczestnicy posiedzenia potwierdzili, że sytuacja jest bardzo trudna i rolnicy mobilizują się w całej Unii Europejskiej w celu potwierdzenia swoich obaw, niezadowolenia, trudnej sytuacji i braku zrozumienia w różnych tematach: WPR, Zielonego Ładu, niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy, podwyższających się kosztów produkcji, nadmiernej administracji i kontroli. Wszystkie te elementy doprowadziły i prowadzą do destabilizacji rolnictwa i braku opłacalności produkcji rolnej w Unii Europejskiej. Prezes KRIR W. Szmulewicz w kontekście niekontrolowanego napływu towarów i płodów rolnych z Ukrainy zwrócił przede wszystkim uwagę na fakt, że te produkty tworzą nadwyżkę na naszym wewnętrznym rynku, destabilizują go i powodują, że ceny płodów rolnych spadają drastycznie. Polska apelowała i apeluje o wsparcie dla rozbudowania infrastruktury tak, żeby towary z Ukrainy docierały do rynków, na których Ukraina już historycznie była obecna.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 14 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com