W listopadzie zakończono wybory do izb rolniczych. 22 listopada 2023 r. w Parzniewie odbyło się I Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, na którym wybrano Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz Budżetową.
Skład VII kadencji KRIR:
- Ryszard Borys - Prezes Dolnośląskiej IR
- Henryk Kowalik - Delegat Dolnośląskiej IR
- Ryszard Kierzek- Prezes Kujawsko-Pomorskiej IR
- Tomasz Zakrzewski - Delegat Kujawsko-Pomorskiej IR
- Gustaw Jędrejek - Prezes Lubelskiej IR
- Grzegorz Pszczoła - Delegat Lubelskiej IR
- Andrzej Kałek - Prezes Lubuskiej IR
- Marek Strzelczyk - Delegat Lubuskiej IR
- Bronisław Węglewski- Prezes IR woj. łódzkiego
- Adam Michaś - Delegat IR woj. łódzkiego
- Ryszard Czaicki- Prezes Małopolskiej IR
- Jan Marek Lenczowski- Delegat Małopolskiej IR
- Wiktor Szmulewicz- Prezes Mazowieckiej IR
- Jadwiga Czaplicka - Delegat Mazowieckiej IR
- Marek Froelich - Prezes IR w Opolu
- Zygmunt Gacek - Delegat IR w Opolu
- Stanisław Bartman- Prezes Podkarpackiej IR
- Roman Kondrów - Delegat Podkarpackiej IR
- Grzegorz Leszczyński- Prezes Podlaskiej IR
- Piotr Stocki - Delegat Podlaskiej IR
- Wiesław Burzyński - Prezes Pomorskiej
- Dariusz Dąbrowski - Delegat Pomorskiej IR
- Roman Włodarz - Prezes Śląskiej IR
- Robert Nowak- Delegat Śląskiej
- Mirosław Fucia - Prezes Świętokrzyskiej IR
- Paweł Zagaja - Delegat Świętokrzyskiej IR
- Romuald Tański - Prezes Warmińsko-Mazurskiej IR
- Łukasz Pergoł - Delegat Warmińsko-Mazurskiej IR
- Mieczysław Łuczak - Prezes Wielkopolskiej IR
- Jolanta Nawrocka - Delegat Wielkopolskiej IR
- Andrzej Karbowy - Prezes Zachodniopomorskiej IR
- Wacław Klukowski - Delegat Zachodniopomorskiej IR
Z 32 członków KRIR wybrano organy KRIR. Prezesem Zarządu KRIR ponownie został wybrany Wiktor Szmulewicz – Prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej, natomiast Wiceprezesem został Robert Nowak – Delegat Śląskiej Izby Rolniczej. Członkami Zarządu KRIR zostali: Jolanta Nawrocka – Delegat Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Gustaw Jędrejek – Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Grzegorz Leszczyński – Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.
Skład Komisji Rewizyjnej VII kadencji: Zygmunt Gacek – Przewodniczący Komisji, Adam Michaś, Piotr Stocki, Marek Strzelczyk i Romuald Tański. Skład Komisji Budżetowej: Jan Lenczowski – Przewodniczący Komisji, Joanna Czaplicka, Dariusz Dąbrowski, Marek Froelich, Andrzej Kałek, Mieczysław Łuczak, Grzegorz Pszczoła, Łukasz Pergoł i Paweł Zagaja.
Po wyborczej części posiedzenia, przyjęto wnioski zgłoszone przez członków KRIR, m.in w sprawie zamrożenia na 2024 r. stawki podatku VAT na żywność (0%), o zwiększenie limitu dofinansowania do kredytów rolniczych, w sprawie złagodzenia przepisów o ruchu drogowym dla poruszania się drogami publicznymi kombajnami zbożowymi o szerokości powyżej 3,5m bez hedera oraz przyspieszenia prac nad pomocą suszową.
Krajowa Rada przyjęła także wniosek o wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ujawnienia przez służby celno-skarbowe listy podmiotów, które sprowadzały zboża z Ukrainy latach 2021-2022. Członkowie KRIR opowiedzieli się także za powołaniem komisji do opracowania planu racjonalnego gospodarowania wodą w Polsce oraz wyliczeń kosztów tego przedsięwzięcia przy jednoczesnym retencjonowaniu wody w okresach opadów do wykorzystania na cele rolnicze w czasie suszy.
Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
- 8 listopada – spotkanie robocze Zespołu do spraw Semestru Europejskiego dotyczącego kształtowania się zjawiska ubóstwa w Polsce, udział: Członek Zarządu KRIR R. Nowak,
- 13 listopada – konferencja pt. „Zorganizowane formy gospodarowania w lasach niepaństwowych” organizowana przez Instytut Badań Leśnictwa i Polski Związek Zrzeszeń Leśnych, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski,
- 22 listopada – posiedzenie Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027,
- 24 listopada – posiedzenie Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 27 listopada – posiedzenie Rady Społecznej przy Dyrektorze Generalnym KOWR, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 28 listopada – VIII Forum Rolników i Agrobiznesu, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz oraz Członkini Zarządu KRIR J. Nawrocka. .
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
3 listopada Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu założeń Programu Odbudowy Pogłowia Świń. Zdaniem samorządu rolniczego w przedstawionej analizie rynku trzody chlewnej nie dokonano szczegółowej analizy wpływu tuczu nakładczego oraz sprzedaży w sieciach detalicznych.
7 listopada Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie terminów składania oświadczeń w kontekście praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ramach Rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi oraz Programu azotanowego.
8 listopada Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa W. Humięckiego w sprawie zarezerwowania dla rolników indywidualnych gruntów będących w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa na terenie powiatu średzkiego i powiatów ościennych.
9 listopada Zarząd KRIR zwrócił się do polskich posłów do Parlamentu Europejskiego w sprawie rewizji dyrektywy o emisjach przemysłowych i wyłączenia produkcji zwierzęcej związanej z utrzymaniem bydła spod jej zakresu.
9 listopada Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia działań mających na celu zwiększenie limitu zużycia energii elektrycznej na gospodarstwo rolne.
9 listopada Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia działań mających na celu rozwiązanie problemu odszkodowań za szkody powodowane przez zwierzynę łowną.
9 listopada Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia działań mających na celu uzyskanie tzw. „wakacji kredytowych dla rolników”.
9 listopada Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia działań mających na celu likwidację opłat za powtórną kontrolę gospodarstw rolnych przez Inspekcję Weterynaryjną.
10 listopada Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie wprowadzenia procedur o informowaniu rolników o planowanych kontrolach na miejscu w gospodarstwach rolnych, gdy zostały one wytypowane w Centrali ARiMR do kontroli.
10 listopada Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie podjęcia pomocy producentom kukurydzy.
10 listopada Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie przesunięcia niewykorzystanych środków w ramach Programu Priorytetowego „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej poprzez ich wapnowanie” do województw, gdzie wykorzystano limit środków.
10 listopada Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wprowadzenia dopłat do sprzedanych płodów rolnych.
10 listopada Zarząd KRIR zwrócił się, na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej, do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie procedur administracyjnych, które są barierą rozwoju hodowli bydła mięsnego w systemie otwartym.
10 listopada Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa o wprowadzenie przepisów, które umożliwiłyby następcom prawnym złożenie wniosku o oszacowanie ewentualnych strat suszowych za pośrednictwem aplikacji.
10 listopada Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie źle funkcjonującej aplikacji suszowej oraz problemów rolników z zarejestrowaniem suszy w niektórych uprawach.
10 listopada Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie rekompensat dla producentów owoców.
10 listopada Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Przystępując do kolejnego naboru wniosków należy zrobić wszystko, aby uniknąć problemów jakie spotkały rolników w pierwszym naborze. Należy usprawnić system informatyczny ARiMR tak, aby nie dochodziło do sytuacji, gdy system w ostatnich dniach naboru był niedostępny.
13 listopada Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi stanowiska Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie wyłączenia w nowej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych oraz zmian w rozdziale 3.10 Warunkowość – w zakresie normy GAEC 6 Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
13 listopada Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie płatności dobrostanowej do bydła.
16 listopada Zarząd KRIR zwrócił się na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej do Głównego Lekarza Weterynarii P. Niemczuka w sprawie badań stad bydła na choroby zwalczane z urzędu oraz w sprawie zgłaszania padnięć bydła.
17 listopada Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie projektu wniosków Rady Europejskiej w kontekście "Długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich UE". Dokument będzie głosowany na najbliższej Radzie i zdaniem Copa-Cogeca powinien zawierać elementy dotyczące roli spółdzielni. Zdaniem KRIR jest to bardzo ważny element, który będzie później dawał możliwości zastosowania jako referencji przy tworzeniu nowej WPR, dlatego zwrócono się o wsparcie tego postulatu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
17 listopada Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Samorząd rolniczy podtrzymał swoje stanowisko o obowiązku umieszczania na etykiecie informacji o procentowej zawartości miodu z poszczególnych państw pochodzenia.
20 listopada Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wyczerpania w niektórych bankach środków na pomoc dla producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy w formie preferencyjnych kredytów płynnościowych (UP) i analizę wykorzystania w poszczególnych bankach i przesunięcia niewykorzystanych środków do tych banków, gdzie zainteresowanie jest największe.
20 listopada Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie zmiany przepisów dotyczących ekoschematu Dobrostan zwierząt w zakresie zapewnienia zwierzętom objętym wymogami utrzymywania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału bez konieczności wprowadzania zmian w kierunku użytkowania bydła.
20 listopada Zarząd KRIR na wniosek Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia działań umożliwiających rolnikom składanie korekty do złożonych przez nich wniosków składanych w ramach Krajowego Plany Odbudowy i Zwiększania Odporności.
21 listopada Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego D. Rozkruta w sprawie znaczącego wzrostu przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022 r.
21 listopada Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie zmiany wytycznych do Programu „Krótkie Łańcuchy Dostaw Żywności”.
21 listopada Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie doprecyzowania kwestii związanych z naborem wniosków w zakresie rolnictwa 4.0 w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
21 listopada Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minsitra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wprowadzenia korekty do ustawy o świadczeniu pieniężnym dla sołtysów z tytułu pełnienia funkcji na podstawie ustawy o samorządzie gminnym. Wielu rolników jest zainteresowanych uzyskaniem ww. świadczenia, jednak warunek pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej 2 kadencji nie mniej niż 8 lat jest w niektórych przypadkach niemożliwy do spełnienia, ponieważ kadencja sołtysa nie zawsze trwała dokładnie 4 lata.
22 listopada Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 r. W projekcie rozporządzenia proponuje się stawkę zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w wysokości 1,46 zł. Co prawda jest to wyższa stawka niż w roku ubiegłym, samorząd rolniczy jednak uważa, że kwota ta jest nadal za niska. Przy niezmiennie rosnących kosztach produkcji, w tym cen paliwa, energii oraz malejącej opłacalności, chociażby z uwagi na drastyczny spadek cen zboża i mleka (w ciągu ostatniego roku cena za litr mleka spadła o ok. 35%, a w niektórych mleczarniach nawet o 50%), zwrot za paliwo w proponowanej wysokości jest niewystarczający. Dlatego samorząd rolniczy zawnioskował o zwiększenie stawki zwrotu do 2 zł. Samorząd rolniczy zwrócił się także z postulatem uwzględnienia w przepisach dot. zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, następujących zwierząt: gęsi, kaczek, indyków, kur, w ramach rocznego limitu ustalonego dla posiadaczy zwierząt w gospodarstwie. Hodowcy tych zwierząt są niestety pomijani przy ustalaniu limitu zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego
24 listopada Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Głównym celem zmiany ww. rozporządzenia jest ujednolicenie zapisów z innymi aktami prawnymi dotyczącymi wsparcia w ramach inwestycji A1.4.1. „Inwestycja na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu”, dlatego zaproponowano, aby wsparciem zostały inwestycje, których realizacja zakończy się do dnia 31 października 2025 r. Zapis ten pomimo, że może wydawać się niekorzystny dla jego beneficjentów, wpływa i może jednak kluczowo na możliwość wydatkowania środków w ramach KPO.
27 listopada Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarczych. Samorząd rolniczy zaznaczył, że konieczne jest wprowadzenie zmian do ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz uzupełnienie katalogu upraw objętych ubezpieczeniem z dopłatami do składek z budżetu państwa o nowe gatunki roślin, które zyskują coraz większą popularność.
28 listopada Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wprowadzenie zmian w zakresie naliczania czynszu dzierżawnego za grunty dotychczas zwolnione z tego obowiązku, będzie miało wpływ na obecne obowiązujące umowy dzierżawy, dlatego proponowane przepisy nie powinny dotyczyć umów już zawartych na grunty VI i VIz użytkowane rolniczo.
29 listopada Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi A. Gembickiej z wnioskiem o wprowadzenie rekompensat do niskich cen sprzedaży kukurydzy oraz przywrócenia kredytów płynnościowych z linii UP. W piśmie Zarządu KRIR poparto również żądania protestujących rolników z województwa podkarpackiego.
29 listopada Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi A. Gembickiej z wnioskiem o wprowadzenie dopłat do mokrej kukurydzy.
29 listopada Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi A. Gembickiej o odjęcie działań zmierzających do utrzymania zamrożonej stawki podatku VAT na żywność na poziomie 0%, również w roku 2024.
Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.
2 listopada 2023 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „ kwestie fitosanitarne”. W Niemczech i Holandii toczą się dyskusje na temat stosowania środków fitosanitarnych oraz przedłużenia zgody na glifosat. Eksperci zauważyli, że politycy używają emocji, zaniedbując racjonalne argumenty i wyniki badań EFSA. Elektroniczny rejestr w Hiszpanii pozytywnie wpływa na kontrolę stosowania środków ochrony roślin. Zamiast zakazów, eksperci postulują nowe rozwiązania wspierające rolników. Prace nad kompromisem między Radą a Komisją Envi dotyczą obniżenia stosowania środków ochrony roślin w krajach UE. Grozi brak niektórych środków fitosanitarnych wycofanych do 2030 roku, a kwestia glifosatu pozostaje niepewna. Przedłużenie pozwolenia może nastąpić po zgodzie EFSA, jednak zdobywanie pozwoleń na substancje alternatywne jest trudne i czasochłonne.
14 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie grupy roboczej "środowisko" w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli. Omówiono cele redukcji CO2, z rozważeniem osiągnięcia neutralności do 2050 roku lub ewentualnie do 2040 roku. Poruszono kwestie zrównoważonej gospodarki glebą, sugerując, że normy ssm powinny opierać się na normach GAEC, a zbieranie danych powinno być anonimowe. Przegląd zrównoważonej gospodarki glebą powinien wystąpić co 10 lat. W kontekście dyrektywy Natura 2000 uwzględniono zmiany klimatu, a oceny będą przeprowadzane przez państwa członkowskie. Mówiono również o prawie zdrowia gleby i prawie o odnowieniu zasobów przyrodniczych, które ma wrócić do Komisji Envi. Przedstawiono informacje dotyczące dyrektywy uzasadniania oświadczeń środowiskowych oraz ram certyfikacji usuwania dwutlenku węgla, w tym wyniki ostatniego posiedzenia grupy ekspertów ds. usuwania dwutlenku węgla.
14 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie POCC-CCC w Brukseli, gdzie Sekretariat Copa-Cogeca omówił negocjacje dotyczące przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE, zwracając uwagę na potencjalne konsekwencje dla sektora rolniczego. Copa-Cogeca współpracuje w kwestii etykietowania środowiskowego pasz dla zwierząt, przygotowując wniosek do DG SANTE. Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych jest przedmiotem głosowania w Parlamencie Europejskim 22 listopada. Ramy certyfikacji emisji dwutlenku węgla zostały przyjęte przez COM ENVI, z pozytywnymi aspektami dotyczącymi rolnictwa węglowego. Trwają trójstronne rozmowy dotyczące dyrektywy o odnowie zasobów przyrodniczych, z oczekiwaniem na zakończenie przed Świętami Bożego Narodzenia. W kontekście propozycji SUR i odnowienia glifosatu, głosowanie COM ENVI nad wnioskiem SUR odbyło się 24 października, a głosowanie nad glifosatem odbędzie się 16 listopada. Ostatnia runda negocjacji dotycząca dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych miała miejsce 10 października, a temat operacji objętych zakresem rewizji zostanie omówiony 27 listopada podczas rozmów trójstronnych. Poprawki do patentów są omawiane z planowanym głosowaniem w styczniu lub lutym.
15 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „artykuły spożywcze" w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli. Eksperci omówili wniosek dotyczący dyrektywy zmieniającej dyrektywę w sprawie odpadów, skupiając się na celach redukcji marnotrawienia żywności do 2030 r. Pandemia opóźniła wprowadzenie dyrektywy, a rok referencyjny ustalono na 2025. Duże kraje, takie jak Holandia i Francja, dążą do uwzględnienia sektora produkcji podstawowej w dyrektywie. Sektor przetwórczy może być dotknięty ambitnymi celami, a decyzje w tej sprawie są oczekiwane po głosowaniach w lutym i marcu 2024 r. Oświadczenia zdrowotne dotyczące żywności są również przedmiotem analizy, z uwzględnieniem oceny rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych.
16 listopada 2023 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się wspólne posiedzenie grup roboczych „WPR”, „zazielenianie i płatności bezpośrednie” i „rozwój obszarów wiejskich”. Sekretariat Copa-Cogeca, po przyjęciu stanowiska w sprawie przyszłości WPR w czerwcu 2023 r., planuje kontynuować refleksję i zorganizować warsztaty w tej sprawie. Analiza planów strategicznych WPR, zwłaszcza zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, została przedstawiona, obejmując finansowanie krajowe. Przedstawiono wyniki kwestionariusza dotyczącego ekoprogramów i aktualne informacje dotyczące odstępstw na rok składania wniosków 2023-2024. Planowane są zmiany w krajowych planach strategicznych WPR, a także aktualizacje dotyczące rezerwy rolnej. Sprawozdanie PE w sprawie odnowy pokoleń oraz transformacja FADN w FSDN są również omawiane, podobnie jak budżet UE na 2024 r. i przegląd śródokresowy WRF na lata 2021-2027. Konkluzje Rady w sprawie długoterminowej wizji obszarów wiejskich i działania Sieci WPR, takie jak spotkania grup tematycznych, są również częścią dyskusji.
20 listopada 2023 r. odbyło się posiedzenie POCC-CCC w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli, związane z przygotowaniami do głosowania plenarnego Parlamentu Europejskiego nad wnioskiem dotyczącym zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR), rozporządzeniem w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, oraz dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych.
21 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „miód" w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli. Eksperci przedstawili sytuację rynkową i produkcję miodu. Delegacja z Danii omówiła wyzwania związane z warrozą. Ponadto eksperci uzgodnili, że potrzebne jest wprowadzenie dopłat do dokarmiania pszczół.
22 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „owce" w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli. Eksperci omówili sytuację rynkową owiec w krajach członkowskich, zwracając uwagę na spadek pogłowia z powodu wzrastających kosztów produkcji, trudnych warunków hodowli i ataków wilków. W Anglii pojawił się przypadek choroby niebieskiego języka krów, co może wpływać na sytuację wiosną. W Hiszpanii, z powodu trudnych warunków pogodowych, pogłowie spada, a młode owce mają trudności w przetrwaniu. Kwestie dobrostanu zwierząt, szczególnie w transporcie, są przedmiotem konsultacji dotyczących przeglądu dyrektywy zdrowia i dobrostanu zwierząt w Komisji Europejskiej od 6 listopada. Transport zwierząt, zwłaszcza w odpowiedniej temperaturze, może być poważnym problemem, zwłaszcza dla sektora produkcji podstawowej. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił również informacje na temat negocjacji handlowych, zwłaszcza z Australią, które mają bezpośredni wpływ na sektor hodowli owiec.
W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 15 projektów aktów prawnych.