W dniu 9 października 2023 r. Pani Monika Lasoń, zgłoszona przez Krajową Radę Izb Rolniczych, została wyróżniona w Konkursie Innowacyjności dla Kobiet Rolniczek 2023 z Europy. Laureatka III edycji konkursu „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce" organizowanym co 2 lata przez Krajową Radę Izb Rolniczych zdobyła wyróżnienie w 7 edycji konkursu Innovation Award for Women Farmers organizowanego przez Copa i Cogeca we współpracy z Corteva Agriscience. Pani Monika jest młodą rolniczką prowadzącą wraz z mężem 70 hektarowe gospodarstwo, specjalizujące się w hodowli kóz rasowych: alpejskiej i saaneńskiej. Jest ona również wiceprezesem Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych. Zajmuje się nie tylko hodowlą kóz i produkcją serów, lecz szkoleniami i warsztatami serowarskimi, ukończyła też wiele kursów serowarskich w Polsce i za granicą -- w Niemczech, Holandii, Austrii, Francji.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
• 23 października – posiedzenie Krajowego Komitetu do Spraw Systemu Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski,
• 24 października – posiedzenie Rady Programowej X Forum Sektora Wołowiny, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
• 25 października – posiedzenie Rady Rynku Pracy m.st. Warszawy, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
• 26 października – spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie Programu odbudowy pogłowia świń w Polsce, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
2 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie warunków przyznawania pomocy w zakresie interwencji I.11 Premie dla młodych rolników w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Doradcy rolniczy uczestniczący w szkoleniach odnośnie zasad udzielania premii uzyskali informacje, ze beneficjent będzie musiał obowiązkowo korzystać z doradztwa indywidualnego w ramach interwencji PS WPR „Kompleksowe doradztwo rolnicze” tylko i wyłącznie w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego, a takie usługi nie powinny być ograniczanie do jednego podmiotu.
2 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie uruchomienia skupu interwencyjnego brokułów i kalafiorów.
2 października Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa H. Szymańskiej w sprawie przywrócenia terminu na uzupełnienie poprawek we wnioskach w ramach działania 3 KPO z obszaru „Wsparcie infrastruktury magazynowania służącej zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy” dla rolników, którzy składali wnioski na dofinansowanie zakupu silosów zbożowych.
2 października Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Zdaniem samorządu rolniczego należy umieścić na etykiecie miodu informację o procentowej zawartości z poszczególnych państw pochodzenia surowca, np. 90% miodu z Chin oraz 10% miodu z Polski.
3 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych J. Sasina w sprawie braku dostępności paliw i cen oleju napędowego dla rolników.
3 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wydłużenia terminu składnia załączników w ekoschemacie „Dobrostan zwierząt” do 15 października 2023 r.
4 października Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek płatności bezpośrednich. Stawka podstawowego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności miała wynosić 118 euro/ha, jednakże po odjęciu środków na płatność dla małych gospodarstw, wynosi ona 108,54 euro/ha. Dodatkowo, większość zaproponowanych stawek płatności jest niższa w porównaniu do roku poprzedniego, co w połączeniu z rosnącymi kosztami produkcji będzie miało coraz mniejszy wpływ na stabilizację dochodów rolników.
4 października Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wypłaty zaliczek za 2023 r. z tytułu niektórych rodzajów pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W uwagach zaznaczono konieczność otrzymania zaliczek przez wszystkie gospodarstwa, zarówno te wytypowane do kontroli jak i te które realizują ekochemat Dobrostan zwierząt.
5 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wydłużenia naboru wniosków do końca listopada 2023 r. o szacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych klęską suszy.
9 października Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie umów umożliwiających zastrzeganie prawa pierwokupu w umowach dzierżawy gruntów, zawieranych pod budowę urządzeń fotowoltaicznych.
9 października Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu Wytycznych w zakresie współczynników standardowej produkcji stosowanych do określenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W ramach PS WPR stosuje się współczynniki SO 2017 określone dla działalności produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wartości te obliczone zostały na podstawie średnich danych z pięciu lat, w tym przypadku 2015-2019. Mogą one być nieaktualne ze względu na okoliczności jakie zaszły po tym okresie, tj. epidemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie.
10 października Zarząd KRIR zwrócił się do Prezes Zarządu AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych D. Piwońskiej w związku z trudnościami z ubezpieczeniem sadów od wiosennych przymrozków.
11 października Zarząd KRIR zwrócił się do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie podjęcia działań mających na celu umożliwienie rolnikom derogacji norm GAEC 6, 7 i 8.
12 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie utworzenia Funduszu Odbudowy i Rozwoju Wschodniej Granicy Zewnętrznej ze środków Unii Europejskiej. U podstaw zamysłu stworzenia takiego funduszu legł fakt, że w wyniku wojny na Ukrainie, w krajach graniczących z Federacją Rosyjską, sytuacja na obszarach przygranicznych uległa istotnej negatywnej zmianie.
16 października Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu ofert pisemnych, liczbie punktów przyznawanych za ich spełnienie oraz rodzajów dowodów potwierdzających ich spełnienie. W zgłoszonych uwagach podkreślono, że to rolnik indywidualny musi być pierwszym beneficjentem gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wydzierżawienie nieruchomości na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych to podstawowy przewidziany przepisami sposób zagospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa.
16 października Zarząd KRIR zwrócił się do Komisarza UE ds. Rolnictwa J. Wojciechowskiego oraz Sekretarza Generalnego Copa-Cogeca P. Pesonena oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie konieczności przedłużenia pozwolenia na stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat.
16 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie przesunięcia środków w ramach PROW 2014-2020, tak aby wykorzystać je jak najefektywniej.
16 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wydłużenia do połowy listopada naborów wniosków na Premie dla młodych rolników oraz Rozwój małych gospodarstw.
20 października Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi pismo Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w sprawie doprecyzowania szczegółowych wytycznych dotyczących rejestru wypasów w zakresie pomocy w ramach płatności bezpośrednich.
24 października Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie objęcia wsparciem utylizacji odpadów pozostałych po uboju gospodarczym zwierząt w ramach dofinansowania do kosztów utylizacji padłych zwierząt gospodarskich.
24 października Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie zwiększenia maksymalnej ilości zbywanej w ramach RHD do zakładów prowadzących sprzedaż do konsumenta finalnego dotyczących świeżego mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego, koziego i końskiego oraz produkowanego z tego mięsa surowych wyrobów mięsnych lub mięsa mielonego.
24 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia kroków na forum UE w sprawie możliwości skorzystania z derogacji norm GAEC 6, 7 i 8.
24 października Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie wyłączenia w nowej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych.
26 października Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany kryteriów przyznawania pomocy w ramach programu wsparcia dla sadowników i plantatorów owoców, którzy ponieśli szkody w owocujących uprawach drzew owocowych, uprawach krzewów owocowych oraz uprawach truskawek z powodu działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak przymrozki wiosenne, huragany lub grad.
26 października Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi wnioski wojewódzkich izb rolniczych w sprawie problemów z działaniem aplikacji suszowej oraz konieczności wydłużenia terminu składania wniosków za pośrednictwem aplikacji.
26 października Zarząd KRIR zwrócił się do Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa H. Szymańskiej w sprawie obowiązku zgłoszenia dodatkowej siedziby stada przy prowadzeniu wypasu pastwiskowego zwierząt w przypadku, gdy pastwisko nie przylega bezpośrednio do siedliska.
26 października Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie przyznania prawa do dodatku do emerytury dla osób, które pełniły funkcje sołtysa przez wiele lat przed 1990 r.
26 października Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu zmian wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji w sektorze pszczelarskim. Samorząd rolniczy wskazał na brak dofinasowania do leków na warrozę dla pszczelarzy niezrzeszonych, co może uniemożliwiać jej skuteczne zwalczanie.
26 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie problemów rolników w uzyskaniu pomocy finansowej do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych w plonie głównym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany dla producenta rolnego, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
30 października Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie pomocy producentom kukurydzy oraz podjęcia działań na rynku owoców i warzyw.
31 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie rolników, którzy prowadzą skup zbóż oraz produkcję zwierzęcą, co powoduje, że są pozbawieni możliwości skorzystania z dopłat dla producentów kukurydzy i innych zbóż oraz pomocy dla podmiotów skupowych.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.
5 i 6 października 2023 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyły się posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca. Podczas posiedzenia omówiono projekt Manifestu Copa-Cogeca, adresowanego do przyszłych europosłów rozpoczynających kadencję w 2024 roku. Dokument zawiera siedem głównych obszarów działania dla przyszłościowego rolnictwa w UE. Debata na temat sytuacji rynkowej skupiła się na problemach związanych z wojną na Ukrainie, szczególnie nadmiernym napływem do krajów UE, a szczególnie przygranicznych drobiu, jajek, ziaren i cukru. Copa-Cogeca zasugerowała inwestycje w krajach sąsiadujących z Ukrainą oraz ustanowienie poziomu progowego dla importu towarów z Ukrainy do UE. Wskazano na braki w infrastrukturze portowej do transportu towarów z Ukrainy. Odbyła się wymiana poglądów z dyrektorką wykonawczą EurogroupForAnimals, Reineke Hameleers, dotycząca ustawodawstwa dotyczącego zdrowia i dobrostanu zwierząt, w poszukiwaniu dialogu między różnymi interesariuszami. Celem tej wymiany opinii było opracowanie wspólnych, wykonalnych rozwiązań w kontekście reformy przepisów unijnych dotyczących dobrostanu zwierząt.
9 października 2023 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się połączone posiedzenie grup roboczych „ziemniaki” i „skrobia”. Eksperci zwrócili uwagę na trudną sytuację rynkową w sektorze ziemniaków. Powodem tego są niekorzystne warunki pogodowe, które opóźniły sadzenie i zbiory sadzeniaków, a także zmniejszyły areał upraw. W związku z tym eksperci przewidują niedobór sadzeniaków w nadchodzącym sezonie. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje na temat dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze ziemniaków i skrobi w ramach WPR. Copa-Cogeca przedstawiła stanowisko w sprawie wniosku Komisji Europejskiej odnośnie rozporządzenia w sprawie roślinnego i leśnego materiału rozmnożeniowego, który ma na celu zwiększenie różnorodności materiału rozmnożeniowego roślin dostępnego na rynku oraz upraw polowych.
9-10 października 2023 r. w Brukseli odbyły się spotkania Komisji Kobiet Copa-Cogeca i rozdanie nagród Konkursie Innowacyjności dla Kobiet Rolniczek 2023 z Europy. W polskiej delegacji na to wydarzenie udział wzięły: Hanna Chodkowska - I Wiceprzewodnicząca Komisji Kobiet w Copa, Jolanta Wielgat i Monika Lasoń – zwyciężczyni Konkursu dla Innowacyjnych rolniczek organizowanego przez KRIR. Monika Lasoń została wyróżniona za specjalny wkład w zrównoważone rolnictwo. Prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli kóz i produkcji serów. Podczas spotkania odbyły się wybory Prezydencji Komisji Kobiet Copa-Cogeca. Przewodniczącą została wybrana Francesca Gironi z Włoch, a wiceprzewodniczącymi Hanna Chodkowska z Polski i Helma Vermue z Holandii. W czasie obrad przedstawicielki z Niemiec i Austrii przedstawiły rezolucję rolniczek i stowarzyszeń kobiet z Południowego Tyrolu, Niemiec, Szwajcarii i Austrii. W rezolucji tej zwrócono uwagę na wyzwania stojące przed gospodarstwami rolnymi jako miejscami pracy, w tym na biurokratyczne przeszkody i wymogi, a także na brak zabezpieczenia społecznego dla kobiet w gospodarstwach rolnych.
8 października 2023 roku odbyło się tygodniowe posiedzenie POCC-CCC w Sekretariacie Copa-Cogeca, które skupiło się na dyskusjach dotyczących glifosatu. Komisja AGRI Parlamentu Europejskiego głosowała nad opinią posła Aguilery, zatwierdzając ją z przewagą 26 głosów za, 9 przeciw i 3 wstrzymujących się, przy zaakceptowaniu większości poprawek kompromisowych. W wyniku głosowania ustalono cele redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie do 50% na poziomie unijnym i min. 35% na poziomie krajowym do 2035 roku. Poprawki kompromisowe umożliwiają państwom członkowskim definiowanie obszarów wrażliwych, poddawanych ocenie przez KE, a ograniczenia dotyczą stosowania środków ochrony roślin oraz stref buforowych. Art. 43 dotyczący finansowania WPR został usunięty, a Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego nadal pracuje nad poprawkami kompromisowymi dotyczącymi celów i obszarów wrażliwych. Wspomniano także o wynikach głosowania ScoPAFF w sprawie odnowienia glifosatu z 13 października, gdzie nie uzyskano wystarczającej ilości głosów na odnowienie na 10 lat. W związku z tym Komisja Europejska ma zamiar wydać pozwolenie na krótszy okres, co może wywołać krytykę organizacji ekologicznych i grozić przyszłym zakazem glifosatu.
12 października 2023 w Brukseli, w Sekretariacie Copa-Cogeca, odbyło się spotkanie grupy roboczej "mleko". W trakcie dyskusji omawiano następujące kwestie: sytuację rynkową w państwach członkowskich, międzynarodowe negocjacje handlowe, przegląd przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt oraz reformę dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. Produkcja mleka w UE w okresie styczeń-sierpień 2023 wzrosła o 0,8%, z różnicami w poszczególnych krajach. Ceny skupu mleka spadały, choć tendencja spadkowa wyhamowała. Zauważono, że cena mleka ekologicznego jest zbyt niska. Zapasy produktów mlecznych są na dobrym poziomie, a ceny unijnych produktów mlecznych pozostają konkurencyjne.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 12 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com