3 września 2023 r. przedstawiciele samorządu rolniczego wzięli udział w uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników i Święcie Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskich Dożynkach. W tym roku ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze odbywało się pod hasłem „Do Maryi Matki Kościoła”. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk z Drohiczyna. Tradycyjnie, w przeddzień dożynek, odbyło się spotkanie przedstawicieli izb rolniczych, w trakcie którego dyskutowano na temat bieżącej sytuacji w rolnictwie. Gośćmi spotkania byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus oraz Jan Krzysztof Ardanowski – Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

W dniach 22-24 września 2023 r. samorząd rolniczy uczestniczył w Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO SHOW w Bednarach zorganizowanej przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – uczestniczyło w niej prawie 700 wystawców i tłumy zwiedzających. Stoisko KRIR licznie odwiedzali rolnicy, byli delegaci izb rolniczych z kraju i goście z Litwy.

W tym okresie sprawozdawczym w dniu 24 września odbyły się wybory do izb rolniczych. Już po raz siódmy w III RP płatnicy podatku rolnego, posiadający czynne prawo wyborcze mogli wybrać swoich przedstawicieli w gminach. Frekwencja wyborcza wyniosła 7,69%.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 8 września – IV Krajowy Dzień Soi, Dzień Słonecznika na terenie Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie, udział: Członkini Zarządu KRIR J. Nawrocka,
  • 13-14 września – 100-lecie doradztwa rolniczego organizowane w Auli Kryształowej SGGW, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 15-16 września - III Ogólnopolska Konferencja dla Kół Gospodyń Wiejskich „KGW – Liderki wsi” w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi, udział: Członkini Zarządu KRIR J. Nawrocka,
  • 16 września – Krynica Forum 2023, debata  „Żywiąc, bronią. Rolnicy i producenci żywności dla bezpieczeństwa Polski” zorganizowana przez Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 20 września – konferencja naukowa pn. „Nie marnuj żywności, Szkoda planety!”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 20-21 września – 20. Edycja Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 22 września - podsumowanie XX Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 28 września – spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi polskich organizacji rolniczych reprezentujących interesy rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

4 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie problemów z dostępnością i cenami oleju napędowego dla gospodarstw rolniczych.

4 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie umożliwienia Kołom Gospodyń Wiejskich rozliczenia w ramach dotacji kosztów poniesionych przed otrzymaniem decyzji o udzieleniu pomocy, tj. od początku danego roku.

4 września Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem zwierząt. W projekcie ustawy zaproponowano ustanowienie alternatywnego systemu przemieszczania świń, który ma umożliwić przemieszczanie świń bez konieczności zaopatrywania ich w świadectwa zdrowia.

6 września Zarząd KRIR zwrócił się do Komisarza UE ds. rolnictwa J. Wojciechowskiego oraz Komisarza UE ds. handlu V. Dombrovskisa w sprawie przedłużenia obowiązywania środków zapobiegawczych dotyczących przywozu do Unii Europejskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy do końca 2023 r. 

8 września Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów M. Morawieckiego  w sprawie problemu dostępności oraz cen paliwa wykorzystywanego do produkcji rolnej. Ceny oleju napędowego oferowanego w hurtowych ilościach są wyższe niż te, które obowiązują na stacjach benzynowych dla indywidualnych klientów. To poważne utrudnienie, które negatywnie wpływa na konkurencyjność rolników oraz na ich zdolność do prowadzenia efektywnej działalności rolniczej.

8 września Zarząd KRIR przedstawił propozycje tematów badawczych w ramach dotacji do badań w rolnictwie ekologicznych w 2024 r. Zwrócono uwagę, że największym problemem gospodarstw ekologicznych jest brak motywacji ekonomicznej do prowadzenia produkcji ekologicznej. Należy przeprowadzić badania jak zwiększyć wsparcie ekonomiczne oraz poprawić dystrybucję i promocję produktów ekologicznych.

12 września Zarząd KRIR na wniosek rolników z powiatu nakielskiego, zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie szkód powodowanych przez żurawie i wprowadzenia rekompensat za poniesione straty.

14 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa oraz Zastępcy Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa R. Zarudzkiego w sprawie wypłat środków dla rolników z dopłat do zbóż i nasion oleistych i nawozów.

15 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie przywrócenia terminu uzupełnienia dokumentacji w postaci poprawek lub dostarczenia załączników w naborach  wniosków realizowanych w ramach KPO.

18 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie przesunięcia końcowego terminu siewu międzyplonów z 1 października na 10 października.

22 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia natychmiastowych działań na rynku kukurydzy, aby zapewnić stabilność i godziwe warunki handlu płodami rolnymi.

25 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie umożliwienia rolnikom, którzy przejęli gospodarstwa po 15 marca 2023 r. skorzystania z pomocy dla producentów trzody chlewnej zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym.

26 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie udzielenia informacji na temat limitów dla firm ubezpieczeniowych środków finansowych przeznaczonych na dopłaty do ubezpieczenia sadów od gradu.

27 września Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka w sprawie wprowadzenia regulacji prawnych w ustawie o drogach publicznych ustanawiając odległości od granic działek uprawnych , w jakich mogą być prowadzone nasadzenia drzew przez Zarządy Dróg Powiatowych/Wojewódzkich w ramach pasa drogowego.

27 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie problemów hodowców drobiu, którzy mają utrudniony dostęp do naboru w ramach programu „Nadzwyczajne środki wspierania rynku w sektorze jaj i mięsa drobiowego za straty poniesione w latach 2019-2021”.

27 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie problemów z zakupem wieloskładnikowych nawozów mineralnych.

27 września  Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie możliwości zmiany przepisów w celu umożliwienia rencistom KRUS uzyskania statusu emeryta KRUS. W tym samym dniu Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa również o zwiększenie środków finansowych w budżecie KRUS przeznaczonych na rehabilitację leczniczą w sanatoriach KRUS dla osób uprawnionych do emerytury rolniczej.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

5 września 2023 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej "zboża, rośliny oleiste i białkowe", podczas którego omówiono dyrektywę SUR dotyczącą zrównoważonego stosowania pestycydów. Eksperci podkreślili znaczenie współpracy z europosłami w kontekście tej dyrektywy oraz kwestii glifosatu. W październiku planowane jest głosowanie w sprawie odnowienia/przedłużenia pozwolenia na stosowanie glifosatu, dlatego eksperci zauważyli, że należy włączyć w sprawę europosłów zaangażowanych w istotne projekty prawne dotyczące stosowania środków ochrony roślin. W kontekście kwestii handlowych, zaproszony przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdził, że prowadzony jest wywóz produktów z Ukrainy korytarzami solidarnościowymi, które nie wpływają na rynek unijny. Drogą przez Dunaj przesyłane jest także ziarno, które nie wpływa na rynek krajów członkowskich. Ważne jest zwrócenie uwagi na koszty transportu i wsparcie również skierowane dla rolników ukraińskich. Produkty z Ukrainy powinny trafiać na rynki, które ich potrzebują, aby konkurować z produkcją rosyjską. Komisja podejmuje działania mające na celu ułatwienie przewozu produktów z Ukrainy i zapewnienie stabilności rynków w krajach graniczących z Ukrainą.

7 września 2023 roku w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC w Sekretariacie Copa-Cogeca, na którym omówiono procedurę zatwierdzania budżetu na rok 2024. Po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych za 2022 r., Komisja Finansów i Zarządzania omówiła propozycje budżetu na 2024 r. i ich wpływ na finanse Copa i Cogeca. Wniosek budżetowy został przekazany członkom, a punkt dotyczący zatwierdzenia budżetu został włączony do porządku obrad posiedzenia Prezydium Copa i Cogeca w dniu 5 października 2023 r. Sekretariat Copa-Cogeca omówił procedurę zastępowania członka Prezydium Copa po rezygnacji wiceprzewodniczącego Pedro Gallardo, który został wybrany na członka Kongresu Hiszpanii, zgłoszony został kandydat zastępujący z organizacji ASANA z Hiszpanii. Następnie odbyła się debata na temat "Priorytetów Copa i Cogeca na nowe mandaty Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej: wybory w 2024 r." Rolnicy będą zachęcani do aktywnego udziału w dyskusjach na temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił projekt stanowiska w sprawie dobrostanu królików w UE i informacje na temat projektu rozporządzenia SUR i odnowienia zezwolenia na stosowanie glifosatu. Głosowanie nad tymi kwestiami planowane jest na październik 2023 r. Członkowie zostali poinformowani o postępie prac nad przeglądem unijnych przepisów.

8 września 2023 roku w Brukseli odbyło się wspólne posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca dotyczącej wspólnej polityki rolnej, płatności bezpośrednich i rozwoju obszarów wiejskich. Sekretariat Copa-Cogeca zaproponował połączenie tych trzech grup roboczych w jedną, motywując to potrzebą wydajniejszej pracy z uwagi na ograniczone zasoby. Jednak eksperci nie zgodzili się na to, argumentując różnorodnością ich misji. Ponadto, Sekretariat Copa-Cogeca zaprezentował analizy zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekoprogramów oraz omówiono wyniki kwestionariusza Copa-Cogeca dotyczącego wdrażania wspólnej polityki rolnej. Przekazano informacje na temat śródokresowego przeglądu WRF na lata 2021-2027 oraz budżetu na rok 2024, w tym poprawek budżetowych przegłosowanych na posiedzeniu COM AGRI. Omówiono także prace nad odnową pokoleń w rolnictwie UE, gdzie głosowanie w tej sprawie zaplanowano na październik.

19 września 2023 roku w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca ds. badań i innowacji, podczas którego zaprezentowano wyniki seminarium dotyczących biogospodarki, zorganizowanych wraz z innymi organizacjami w czerwcu. Dyskutowano również z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), która planuje podpisanie protokołu współpracy z Copa-Cogeca. Uczestnicy posiedzenia zapoznali się z prezentacją na temat europejskich partnerstw innowacyjnych w rolnictwie i agroekologii. Sekretariat Copa-Cogeca omówił udział w tych partnerstwach, zaznaczając, że nie wszystkie organizacje członkowskie są nimi zainteresowane, zwłaszcza z uwagi na obciążenia czasowe.

20 września 2023 w Brukseli, w Sekretariacie Copa-Cogeca, odbyło się posiedzenie CCC, podczas którego przedstawiono projekt FOODCoST, skupiając się na roli spółdzielczego modelu biznesowego w rozwiązywaniu problemów z efektami zewnętrznymi w łańcuchach wartości żywności. Omówino również inicjatywę spółdzielni szkolnych OERV, promując świadomość tego modelu biznesowego w edukacji. Luc Berlottier z DG AGRI przedstawił wyniki grupy dialogu obywatelskiego dotyczące planów strategicznych WPR, z naciskiem na wzmocnienie pozycji rolników. Omówiono również rezultaty Wspólnego Seminarium na temat Biogospodarki i Zrównoważonego Wykorzystania Zasobów Naturalnych, które promują biogospodarkę przed wyborami do Parlamentu UE w 2024 r. Członkowie posiedzenia zostali poinformowani o nadchodzącym Forum Biznesowym Prezydencji Cogeca w Tarragonie, które odbędzie się 9 listopada 2023 r., które będzie się skupiać na odnowie pokoleniowej.

20 września 2023 roku odbyło się posiedzenie grupy roboczej "kwestie podatkowe i prawne" w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli. Podczas spotkania przedstawiono informacje dotyczące przepisów dotyczących gruntów rolnych, w tym prezentację irlandzkiej organizacji IFA na temat usługi „mobilności" gruntów. Usługa ta, umożliwia młodym ludziom prowadzenie gospodarstw rolnych, zapewniając im wsparcie i informacje. W kontekście pomocy państwa omówiono zmiany legislacyjne, w szczególności rozporządzenie de minimis, które może być ważnym narzędziem dla państw członkowskich. Copa-Cogeca sugeruje zwiększenie pułapu pomocy de minimis, co pozwoliłoby skuteczniej rozwiązywać problemy sektora rolnego. Proponuje się również rozważenie dostosowania progów rozporządzenia 1408/2013 do inflacji i innych sektorów, jeśli pułap de minimis zostanie zwiększony.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 11 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com