21 kwietnia 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Zarządu KRIR oraz Prezesów Wojewódzkich Izb Rolniczych w sprawie propozycji rozwiązań kryzysu zbożowego oraz pozostałych artykułów rolno-spożywczych. Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych w pełni popierając protesty rolników, mając na  względzie rozwiązanie kryzysu zbożowego oraz kryzysu na pozostałych rynkach artykułów rolno-spożywczych w Polsce w celu zabezpieczenia dochodów rolników, przekazali Premierowi do pilnej realizacji postulaty samorządu rolniczego dotyczące podjęcia przez Rząd RP działań krajowych i na forum organów UE oraz zaangażowanie innych krajów w celu przywrócenia ceł na ukraińskie artykuły rolno-spożywcze.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 3-4 kwietnia – XXX Welconomy Forum w Toruniu, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 5 kwietnia – posiedzenie Zespołu do spraw Semestru Europejskiego, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 13 kwietnia uroczystość wręczenia Mlecznych Laurów 2023, organizowana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski,
  • 14 kwietnia – konferencja naukowa „Geneza i konsekwencje traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej w 20. rocznicę jego podpisania”, organizowana przez Szkołę Główną Handlową, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 18 kwietnia – XIV posiedzenie grupy roboczej do spraw Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 19 kwietnia – Kongres Polska Wieś XXI Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 24 kwietnia – Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 26 kwietnia – posiedzenie komitetu FADN, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

4 kwietnia Zarząd KRIR wystąpił do Wicepremiera,, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o budowę portu zbożowego o dużej przepustowości z infrastrukturą kolejową i przekierowanie na ten środków z budowy Centralnego Portu Lotniczego.

4 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie trudności jakie napotykają rolnicy współwłaściciele budynków lub całych gospodarstw z uzyskaniem wsparcia z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

12 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia natychmiastowych działań w celu ograniczenia importu niekontrolowanych produktów rolnych z Ukrainy, informując o dotychczasowych działaniach KRIR na szczeblu międzynarodowym.

12 kwietnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. W obliczu obecnej trudnej sytuacji na rynkach rolnych i w związku z realną groźbą utraty płynności finansowej części gospodarstw rolnych, bardzo ważne stają się rozwiązania prawne chroniące pierwsze ogniwo w łańcuchu produkcji żywności. Jednak niektóre przepisy projektu ustawy wymagają zmiany oraz doprecyzowania.

13 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia pilnej interwencji dotyczącej zwolnienia z obowiązku rejestracji zakładów drobiu, osób które utrzymują drób na potrzeby własne w związku z wprowadzeniem nowej ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

18 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie zmiany przepisów dotyczących przemieszczania zwierząt odnośnie transportu zwierząt w okresie okołowycieleniowym i zgłaszania przemieszczeń zwierząt.

18 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie odmowy przyznania „nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę” rolnikom, którzy nie spełniają wymogów zazielenienia w przypadku, gdy ich grunty orne stanowią mniej niż 10 ha.

18 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie zakwalifikowania wszystkich zbóż do pomocy finansowej dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

18 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie nakładania sankcji na rolników, w związku ze zmianą danych w systemie identyfikacji działek rolnych LPIS prowadzonym przez ARiMR.

18 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego A. Hadzik w sprawie udzielenia informacji, czy rolnicy dwuzawodowcy, którzy prowadzili gospodarstwo rolne, ale również byli ubezpieczeni w podstawowym systemie ubezpieczenia społecznego ZUS i pobierają emeryturę z ZUS mają obecnie możliwość skorzystania z rehabilitacji w sanatoriach prowadzonych przez KRUS.

18 kwietnia Zarząd KRIR popierając stanowisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa oraz Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy o podjęcie działań w celu powstrzymania tworzenia Parku Krajobrazowego Dolina Noteci, który uniemożliwi rozwój istniejących gospodarstw rolnych na terenie 13 gmin i doprowadzi do zaprzestania produkcji rolnej i może spowodować wyludnienie miejscowości na tym obszarze.

18 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy w sprawie przyspieszenia prac legislacyjnych, dzięki którym zlikwidowany zostanie obowiązek uzyskiwania pozwoleń przy budowie zabudowań gospodarczych do 300m2.

18 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie zmiany warunków ubiegania się o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego”, którego nabór rozpoczął się 3 marca 2023 r., aby umożliwić otrzymanie dofinasowania także do tych inwestycji, które zostały zrealizowane w oczekiwaniu na ogłoszenie naboru wniosków.

18 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wprowadzenia zmian w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 polegających na uwzględnieniu płatności związanej z produkcją bawołów, analogicznie jak jest w przypadku bydła domowego.

18 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Minsitra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa z interwencją w sprawie umów zawieranych z rolnikami przez ARiMR w ramach Programu „Wymiana pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych” KPO, warunkujących wypłatę środków z umowy tym, że ARiMR będzie posiadała środki finansowe z KPO.

18 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie zniesienia moratorium na odstrzał łosia oraz spotkania z przedstawicielami samorządu rolniczego w sprawie szkód powodowanych przez zwierzęta prawnie chronione.

18 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa o wprowadzenie zmiany przepisów w celu umożliwienia rolnikom będącym w rolnictwie zrównoważonym PROW, korzystania z ekoschematów w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

18 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi pismo Lubelskiej Izby Rolniczej pt. „Apel Samorządu Rolniczego Rzeczpospolitej Polskiej” ukazujący problem dotyczący importu płodów rolnych z Ukrainy, który destabilizuje rynki rolno-spożywcze.

19 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wprowadzenia kredytów preferencyjnych na zakupione maszyny, urządzenia i inwestycje budowalne do czasu rozliczenia programów pomocowych PROW 2014-2020 oraz nowej WPR 2023-2027.

19 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa o udzielenie informacji na temat zapowiadanej pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy w 2022 r.

20 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa o interpretację norm GAEC 7 i 6. W sprawie normy GAEC 7 rolnicy planując zasiewy jesienne muszą mieć pewność , który rok będzie bazowym, do wyliczenia okresu prowadzenia tej samej uprawy. Odnośnie normy GAEC 6 zwrócono się o obniżenie poziomu okrywy roślinnej do 50% lub modyfikację normy GAEC 6, podobnie jak we Francji, tak żeby okrywa roślinna obowiązywała do 1 listopada.

20 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa o możliwość realizacji przez rolników praktyki „ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt” w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe i zarzadzanie składnikami odżywczymi również na obszarach NATURA 2000.

20 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa o interpretację zasad przyznawania płatności do praktyki „uproszczone systemy upraw w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe i zarzadzanie składnikami odżywczymi” w związku z licznymi zapytaniami rolników.

20 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wprowadzenia przepisów, które umożliwią podzielenie składki zdrowotnej płaconej za pomocnika rolnika.

20 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa, aby umożliwić pomoc dla rolników, którzy sprzedali swoje zboże podmiotom prowadzącym działalność w zakresie hodowli zwierząt, ale nie spełniających wymogów określonych w obowiązujących przepisach dotyczących przyznawania wsparcia dla producentów zbóż.

21 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie sadowników, którzy mają trudności w zawarciu umów ubezpieczenia upraw sadowniczych od gradu.

21 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie różnic cenowych nawozów oraz skupu zbóż rynku krajowym ściany wschodniej.

21 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wprowadzenia obowiązku jednoznacznego oznakowania produktów wytwarzanych z dodatkiem owadów.

21 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Prezesowi Rady Ministrów M. Morawieckiemu postulaty samorządu rolniczego mające na celu rozwiązanie kryzysu zbożowego oraz na pozostałych rynkach artykułów rolno-spożywczych w Polsce w celu zabezpieczenia dochodów rolników.

26 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie zasad przyznawania pomocy dla producentów zbóż i rozszerzenia grupy producentów rolnych, którzy będą mogli się ubiegać o dopłaty do zbóż o rolników, którzy sprzedali zboże podmiotom, które w PKD nie mają wpisanego kodu przetwórstwa lub handlu zbożem, w szczególności hodowcom drobiu i producentom mięsa drobiowego, jaj, hodowcom trzody chlewnej i producentom wieprzowiny.

26 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie uproszczenia sposobu dokumentowania zabiegów realizowanych w ramach ekoschematów i wprowadzenia możliwości składania oświadczeń lub zdjęć geotagowanych na równych zasadach w ARiMR w całym okresie obowiązywania Planu Strategicznego.

27 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa o interwencję w sprawie udzielenia płatności ekologicznych w związku z wykorzystaniem gruntów ugorowanych do upraw wieloletnich, odnośnie do oficjalnej odpowiedzi ARiMR w sprawie braku możliwości wyznaczania obszarów nieprodukcyjnych na uprawach wieloletnich, takich jak babka lancetowa, nostrzyk i inne uprawy wieloletnie objęte zobowiązaniem ekologicznym oraz biznesplanem w ramach Restrukturyzacji Gospodarstw Rolnych.

27 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie młodych rolników, którzy przejęli gospodarstwo hodowlane i którym odmówiono wsparcia w ramach działania „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę” objętego PROW na lata 2014-2020. 

27 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty M. Kowalczyka w sprawie zmiany instrukcji przechowywania nawozów azotowych produkowanych przez Grupę Azoty, ponieważ rolnikom ciężko spełnić wymogi określone w obecnych instrukcjach przechowywania oraz w związku z tym, że wymogi są bardziej restrykcyjne niż z innych firm produkujących nawozy.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

4 kwietnia 2023 roku odbyło się posiedzenie POCC-CCC w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli, podczas którego omówiono najnowsze informacje dotyczące istotnych zmian w polityce. Przedstawiono informacje dotyczące zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych Copa i Cogeca za 2022 rok, które zostaną poddane procedurze zatwierdzania na posiedzeniu Prezydium 27 kwietnia 2023 r. W ramach przygotowań do kwietniowych posiedzeń Prezydium Copa i Cogeca, przedstawiono projekty stanowisk do zatwierdzenia. Pierwszy projekt dotyczył ram certyfikacji emisji dwutlenku węgla, a drugi dotyczył proponowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych.

5 kwietnia 2023 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie koordynujące do spraw spółdzielni CCC. Na spotkaniu Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje dotyczące wniosku SASOEE o członkostwo w Cogeca, omówiono wybór nowej prezydencji Cogeca oraz przedstawiono najnowsze informacje na temat aktualnych zaproszeń do składania projektów EIT Food. Sekretariat Copa-Cogeca również poinformował o wniosku dotyczącym rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, działań Cooperatives Europe oraz kolejnych Forach Biznesowych w 2023 roku. Ponadto, dyrektor ds. badań i statystyk w Międzynarodowym Związku Spółdzielczym przedstawił raport World Cooperative Monitor z 2022 roku.

19 kwietnia 2023 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „badania i innowacje”, podczas którego dyskutowano na temat nowych technik genomicznych oraz omówiono raport Komisji Europejskiej podsumowujący przeszłość, teraźniejszość i przyszłość programu badań i innowacji.

24-25 kwietnia 2023 r. w Brnie, Republika Czeska odbyło się spotkanie przedstawicieli izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), z ramienia KRIR udział w spotykaniu wziął Członek Zarządu KRIR R. Nowak. Na spotkaniu omówiono bieżącą sytuację na rynku rolno-spożywczym oraz plany strategiczne dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027. Jednym z głównych tematów dyskusji była niepokojąca sytuacja z nieograniczonym bezcłowym importem towarów rolnych z Ukrainy, który wpływa negatywnie na rynki krajów Grupy V4. Importowane produkty, takie jak zboże, rzepak, mięso, jaja, miód, owoce i inne towary rolnicze, powodują ogromny spadek cen i stwarzają problemy konkurencyjności dla producentów w tych krajach. W związku z tym, przedstawiciele izb rolniczych V4 wezwali Komisję Europejską do podjęcia proaktywnych działań w celu rozwiązania tej sytuacji. Wskazali na potrzebę przywrócenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy oraz zaproponowali interwencyjny skup zbóż i nasion oleistych z magazynów rolników dotkniętych nadmiernym napływem ukraińskich produktów. Zgłoszono również potrzebę elastycznego podejścia do wdrażania WPR przez państwa członkowskie UE, a także zapewnienia pomocy finansowej i technicznej dla Ukrainy. W podpisanym komunikacie ze spotkania zwrócono uwagę na konieczność ochrony rynku wewnętrznego UE, stabilności unijnych rolników i zdrowia mieszkańców UE. Zażądano działań mających na celu zabezpieczenie rynków przed nadmiernym importem ukraińskich produktów rolnych oraz wsparcie produkcji wysokiej jakości żywności po przystępnych cenach dla obywateli UE. Przedstawiciele izb rolniczych V4 uzgodnili również dalszą współpracę w celu reprezentowania interesów rolników na szczeblu krajowym i unijnym. Spotkanie stanowiło przygotowanie do zbliżającego się Prezydium Komitetów COPA-COGECA.

27 i 28 kwietnia 2023 roku odbyło się posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca w Brukseli, w którym uczestniczył Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, podczas którego przyjęto projekt stanowiska Copa-Cogeca w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Ponadto przedyskutowano kwestię sekwestracji i redukcji dwutlenku węgla oraz ustalenia, czy powinny być one rozróżnione czy też traktowane wspólnie. Ustalono, że Sekretariat Copa-Cogeca ma dopasować odpowiednie słownictwo w celu uściślenia opinii kompromisowej. W obszarze dyrektywy dotyczącej emisji przemysłowych, Sekretariat Copa-Cogeca poinformował o aktualnej sytuacji i dyskusjach w instytucjach unijnych. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Biura Analiz Parlamentu Europejskiego o zbadanie, jak wiele gospodarstw zostanie objętych dyrektywą do 2028 roku. Wyniki badań mają zostać opublikowane przed czerwcową sesją plenarną. W kontekście wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR), Sekretariat przedstawił aktualne działania i prace instytucjonalne nad tym wnioskiem. Spotkanie z przedstawicielem Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego pozwoliło na przedstawienie sytuacji sektora rolniczego w tym zakresie. Przedmiotem dyskusji były również kwestie prawne dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych. Sekretariat Copa-Cogeca potwierdził, że prace są skomplikowane zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i w rozmowach z innymi zainteresowanymi stronami. Prezes KRIR wyraził obawy, że wniosek ten może negatywnie wpłynąć na sektor hodowli zwierząt na obszarach wiejskich.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 20  projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com