14 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktora Szmulewicza z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy „Bezpieczeństwo Żywności i Zdrowie Zwierząt”, tj. z Przewodniczącym  lek.wet. Maciejem Olechowskim  i Wiceprzewodnicząca, lek.wet. Moniką  Wudarczyk. W trakcie spotkania omówione zostały zagadnienia dotyczące możliwości wzajemnej współpracy. Poruszono również problemy z jakimi  na co dzień spotykają się rolnicy i lekarze weterynarii. Przedstawiciele obydwu stron wymienili się wspólnymi spostrzeżeniami i wnioskami. Wyrazili także chęć  dalszych rozmów i nakreślili zarys współpracy w przyszłości.

22 lutego 2023 r. w Parzniewie odbyło się Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych, w którym udział wzięli: Krzysztof Ciecióra – Podsekretarz Stanu w MRiRW, Jacek Malicki – Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR oraz przewodniczący ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy „BŻiZZ”lek. wet. Maciej Olechowski. Podczas Posiedzenia przyjęto uchwały dotyczące przeprowadzenia wyborów do izb rolniczych oraz stanowisko dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie:

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 4 luty – egzamin końcowy na studiach podyplomowych „Zarządzania szkodami łowieckim”, udział w Komisji Egzaminacyjnej: Członek Zarządu KRIR R. Nowak,
  • 8 luty – konferencja w gmachu MRiRW w sprawie zatrudniania pracowników z zagranicy w polskim rolnictwem, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 10 luty – Gala Finałowa XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku,
  • 13 luty – odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Tadeuszowi Skibie w biurze Lubelskiej Izby Rolniczej, udział: Członek Zarządu KRIR R. Nowak,
  • 15 luty – pierwsze posiedzenie Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników XII kadencji, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Wiceprezes KRIR M. Borowski, oraz Członkowie KRIR – Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej G. Leszczyński, Delegat do KRIR z Lubelskiej Izby Rolniczej G. Pszczoła, oraz Delegat do KRIR ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej J. Bąk,
  • 15 luty – posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich  Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 20 luty – posiedzenie Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 21 luty – spotkanie informacyjne organizowane przez Departament Płatności Bezpośrednich MRiRW w sprawie interwencji Rolnictwo Ekologiczne, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 25 luty – konferencja #ForumDlaWsi Zjednoczeni rolnicy gwarantem bezpieczeństwa Europy” w gmachu Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

1 luty - rozpatrzenie ustawy o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych, rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu,

7 luty - rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników,

7 luty - rozpatrzenie Informacji na temat zastosowania bionawozów w polskim rolnictwie oraz perspektyw ich wdrażania, zgodnie ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu,

7 luty - rozpatrzenie ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027, informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat rejestracji drobiu w gospodarstwach indywidualnych i przydomowych,

7 luty - rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (druki nr 2953 i 2972),

8 luty - rozpatrzenie projektu dezyderatu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat zastosowania bionawozów w polskim rolnictwie oraz perspektyw ich wdrażania, rozpatrzenie Informacji na temat sytuacji na rynku nawozów sztucznych,

20 luty - Rozpatrzenie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027,

24 luty -  rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych (druk nr 3021), rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu (druk nr 3022), rozpatrzenie propozycji tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2024 r.,

24 luty - przedstawienie Informacji na temat problemu współwłasności ułamkowej siedlisk gospodarstw rolnych na tzw. "ziemiach odzyskanych",

24 luty - przedstawienie informacji przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącej trudnej sytuacji mleka oraz podejmowanych działaniach interwencyjnych

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

1 lutego Zarząd KRIR zwrócił się do Komisarza UE ds. rolnictwa J. Wojciechowskiego o podjęcie działań interwencyjnych na rynku mleka.

2 lutego Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa H. Szymańskiej w sprawie wprowadzenia usprawnienia w systemie IRZ Plus odnośnie pełności funkcjonalnych danych w pliku CSV.

2 lutego Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie doprowadzenia do zmiany w systemie emerytur rolniczych aby małżonek rolnika-emeryta mógł zachować prawo do pełnej renty rolniczej.

2 lutego Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie przeprowadzenia przeglądu występowania wirusa ASF we wszystkich obszarach objętych ograniczeniami.

2 lutego Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie redukcji populacji żubrów bytujących w rejonach górskich Podkarpacia oraz refundację kosztów związanych z odrobaczeniem bydła przebywającego na pastwiskach, na których żerują żubry.

2 lutego Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie redukcji populacji wilka oraz wypłatę odszkodowań za zagryzione zwierzęta domowe i psy niezależnie od rasy.

2 lutego Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy oraz Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej S. Ligenzy z wnioskiem o zwiększenie środków finansowych w budżecie na 2023 r. i lata następne z przeznaczeniem dla samorządów gminnych na działania związane z odbiorem i utylizacją odpadów zawierających azbest. 

2 lutego Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o uruchomienie w 2023 r. kontynuacji programu dopłat do wymiany eternitu na budynkach gospodarskich oraz mieszkalnych.

2 lutego Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących dróg i działek położonych w pobliżu pól uprawnych.

2 lutego Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych.

3 lutego Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie rolników, których gospodarstwa znalazły się w strefie zapowietrzonej ogłaszanej w związku z wystąpieniem w pobliżu ognisk lub przypadków ASF i którzy nie mogli skorzystać z pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

3 lutego Zarząd KRIR na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka w sprawie przepisów techniczno-budowalnych dotyczących dróg publicznych i wyodrębnienie nowej kategorii dróg – droga oznaczona symbolem DR – dojazdowa rolnicza.

3 lutego Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa W. Humięckiego w sprawie przedłużających się procedur sprzedaży nieruchomości na rzecz rolników.

3 lutego Zarząd KRIR wystąpił do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie hodowców trzody chlewnej, którzy zostali wykluczeni z pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

3 lutego Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o podjęcie działań mających na celu przesunięcie środków z PROW 2014-2020 na działania, które pozwolą na racjonalny rozwój produkcji zwierzęcej.

3 lutego Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka w sprawie możliwości budowy hal namiotowych bez konieczności uzyskiwania pozwolenia  na ich budowę lub ich przenoszenie po 180 dniach w inne miejsce.

3 lutego Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Głównego Lekarza Weterynarii P. Niemczuka w sprawie możliwości eksportu jagniąt bez dodatkowych kolczyków.

3 lutego Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o pilne podjęcie działań mających na celu stabilizację dochodów rolników z powodu zmienności cen na rynkach rolno-spożywczych.

3 lutego Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o nie karanie rolników za nieterminowe zgłoszenia w systemie IRZ Plus, ze względu na problemy z jego funkcjonalności po wprowadzeniu nowej wersji aplikacji.

3 lutego Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz Podlaskiej Izby Rolniczej w sprawie zmiany ekoschematów w Krajowym Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027, które dotyczyły m.in. wykluczenia TUZ położonych na obszarach Natura 2000 z możliwości skorzystania z ekoschemtu „ekstensywne użytkowanie TUZ”, wydłużenia czasu do wymieszania obornika na gruntach rolnych do 24h.

3 lutego Zarząd KRIR przekazał Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa W. Humięckiemu stanowisko Pomorskiej Izby Rolniczej powiatu człuchowskiego w sprawie gruntów rolnych dzierżawionych przez spółkę Goodvalley.

3 lutego Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. W sprawie poszerzenia grupy podmiotów mogących ubiegać się o wsparcie finansowe ze środków funduszy promocji o podmioty, które otrzymały dofinasowanie na działania informacyjne i promocyjne w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich lub Europejskiego Fundusz Morskiego i Rybackiego, lub Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, samorząd rolniczy wyraził zaniepokojenie możliwością wykorzystania środków pochodzących od polskich rolników na działalność nie związaną bezpośrednio z promocją polskiej żywności.

7 lutego Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka a o wprowadzenie zmian w aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, które umożliwią przyporządkowywanie zwierząt do odpowiednich grup wiekowych na podstawie informacji pobranych z aplikacji IRZplus.

7 lutego Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zmianę rozporządzenia
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla
poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb oraz sześciodekadowego okresu monitorowania.

7 lutego Zarząd KRIR przekazał Przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa U. Pasławskiej informacje w sprawie populacji dużych drapieżników w Polsce i problemów rolników z tym związanych. Wzrastająca populacja wilka stanowi coraz większe zagrożenie dla mieszkańców wsi oraz zwierząt gospodarskich i towarzyszących. Zaznaczono potrzebę odpowiedniej regulacji populacji wilka oraz opracowania skuteczniejszego systemu odszkodowań za szkody przez nie spowodowane.

7 lutego Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o udzielenie informacji na temat prowadzonych prac mających na celu oddzielne szacowanie strat dla produkcji zwierzęcej oraz roślinnej, powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

8 lutego Zarząd KRIR wystąpił do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o pilną interwencję w zakresie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji  rejestracji zwierząt, wprowadzającej do polskiego porządku prawnego nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz zwolnienie z obowiązku rejestracji zakładu drobiu osób, które utrzymują drób na własne potrzeby w niewielkiej ilości.

8 lutego Zarząd KRIR przekazał uwago do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie kryteriów uznawania użytków rolnych za pozostające w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy. Projektowane przepisy wprowadzają odstępstwo zezwalające na wykonanie chociaż jednego zabiegu na gruntach ugorowanych innych niż zajęte pod rośliny miododajne w terminie do 30 września. Jednak zdaniem samorządu rolniczego termin 31 lipca jest terminem optymalnym na wykonanie zabiegów, które pozwolą na zwalczanie niepożądanych roślin.

10 lutego Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. wsparcia na karczowanie starych sadów oraz na rekultywację gruntów po sadach, obowiązku umieszczenia indywidualnego numeru producenta ziemniaków nadanego przez WIORiN na wnioskach obszarowych składanych do ARIMR.

10 lutego Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków uznania gruntów za kwalifikujące się hektary. Włączenie do „kwalifikujących się hektarów” pasów zadrzewień, żywopłotów lub ścian tarasów, o ile całkowita szerokość tych elementów nie przekracza 2 m, wydaje się prawidłowa, jednak w przypadku dróg dojazdowych powinna ona wynosić do 3 m.

14 lutego Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi, Komisarzowi UE ds. rolnictwa J. Wojciechowskiemu oraz Sekretarzowi Generalnemu COPA-COGECA P. Pessonenowi komunikat z posiedzenia izb rolniczych krajów grupy wyszehradzkiej, które odbyło się 9-10 lutego 2023 r. w Złotym Potoku. W komunikacie skupiono się na kryzysie na rynku zbóż wywołanym importem płodów rolnych z Ukrainy.

20 lutego Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, ustawy – Prawo energetyczne, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Samorząd rolniczy wyraził sprzeciw wobec projektowanych przepisów, ponieważ nakładają one na rolników dodatkowe administracyjne obciążenia i restrykcje.

20 lutego Zarząd KRIR przekazał Przewodniczącemu Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarstw Rodzinnych Posłowi G. Wojciechowskiemu uwagi wojewódzkich izb rolniczych dotyczące projektu ustawy Kodeks rolny.

20 lutego Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wspólną deklarację izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej oraz organizacji rolniczych z Bułgarii i Rumunii w sprawie importu płodów rolnych z Ukrainy. Wspólna deklaracja informuje o krytycznej sytuacji na rynku zbóż, jak i konieczności rewizji korytarzy solidarnościowych.

22 lutego Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym. Zdaniem samorządu rolniczego zaproponowany obszar trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym jest zbyt rozległy i nadmiernie ograniczy rolnikom gospodarowanie.

23 lutego Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W związku z tym, że rolnicy mają obowiązek spełniania tzw. „warunkowości” nie jest zasadne pozbawianie rolników realizujących zobowiązania ekologiczne płatności do obszarów nieprodukcyjnych.

23 lutego Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa H. Szymańskiej m.in. w sprawie niewystępowania przez Agencję do rolników o zmianę i dostosowanie już złożonych wniosków o płatności obszarowe w związku z aktualizacją gruntów TUZ, wyjaśnienia zagadnienia rozliczania VAT przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako podatnik VAT, w działaniach „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.

23 lutego Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie naboru na Modernizację gospodarstw rolnych – obszar f, odnośnie możliwości modyfikacji wyboru technologii do pozyskiwania odnawialnej energii.

23 lutego Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii W. Budy w sprawie nieprawidłowości po budowie gazociągu Polska – Litwa.

24 lutego Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. wnioski Podlaskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. uruchomienia kredytów preferencyjnych  dla gospodarstw rolnych o oprocentowaniu max. 0,2-0,3 stopy referencyjnej NBP, umożliwienia hodowcom, sprzedaży emisji azotu w ramach tzw. ekoschematów, przedstawienia wymogów formalno-prawnych z budową biogazowni na gruntach rolnych.

24 lutego Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o przesuniecie możliwie jak największej ilości środków z pozostałych działań PROW 2014-2020 na umożliwienie skorzystania wszystkim wnioskodawcom z pomocy finansowej na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem”.

24 lutego Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o wprowadzenia zmian w systemie IRZ poprzez umożliwienie składania zbiorczego wniosku o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji dla wielu sztuk bydła za jednym razem.

24 lutego Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie zapowiedzi uruchomienia pomocy dla producentów zbóż. Samorząd rolniczy uważa, że pomoc powinna dotyczyć wszystkich rodzajów zbóż. Ponadto do wsparcia powinno włączyć się również rzepak.

24 lutego Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi uwagi wojewódzkich izb rolniczych dotyczące Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027, które dotyczyły m.in. zmiany kryterium nachylenia do 14% w ramach normy GAEC 5,  modyfikacji normy GAEC 6 na wzór ujętej we francuskim Planie Strategicznym. 

27 lutego Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie krajowego planu działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin na lata 2023-2027. W Planie ujęto zbyt mało działań informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do rolników oraz zbyt ogólnie ujęto podmioty odpowiedzialne za jego realizację.

27 lutego Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi propozycje zgłoszone przez wojewódzkie izby rolnicze dotyczące programu wymiany pokryć dachowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Propozycje dotyczyły m.in. usprawnienia składania wniosków, przedłużenia terminu składania uzupełnień i możliwości dwukrotnego uzupełnienia wniosku.

27 lutego Zarząd KRIR na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Rolnictwa H. Kowalczyka w sprawie opracowania metodyki integrowanej produkcji roślin dla dyni zwyczajnej – oleistej.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

1 lutego 2023 roku w Sekretariacie COPA-COGECA w Brukseli odbyło się posiedzenie CCC, którego gościem była Kristine Bori z DG Agri.  Przedstawiła ona opublikowane badanie na temat roli organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw w UE. Uczestnicy posiedzenia i przedstawiciel Komisji Europejskiej zgodzili się, że organizacje producentów odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu i wspieraniu wzrostu w sektorze owoców i warzyw w Unii Europejskiej. Odbywa się to między innymi poprzez kierowanie wsparcia finansowego UE dla tego sektora.

2 lutego 2023 roku w Sekretariacie COPA-COGECA w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC, podczas którego zaprezentowano i omówiono stan przygotowań do Prezydium COPA-COGECA, które zaplanowano na 16-17 lutego 2023 r.

7 lutego 2023 roku w Sekretariacie COPA-COGECA w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „nasiona”, podczas którego eksperci omówili nowe techniki genomiczne oraz propozycje rozwiązań mających na celu jak najszerszy dostęp do materiału rozmnożeniowego dla rolników.

W dniu 9-10 lutego 2023 r., w Złotym Potoku w Polsce, odbyło się posiedzenie reprezentantów izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej. Z ramienia KRIR udział w posiedzeniu wziął: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Członek Zarządu KRIR Robert Nowak. Przedstawiciele izb rolniczych V4 dyskutowali o aktualnej sytuacji na rynkach produktów rolno-spożywczych. Niepokojące są spadające ceny surowców rolnych, nie tylko ze względu na wysokie koszty produkcji i magazynowania, ale także ze względu na zwiększoną ilość importu zbóż i rzepaku z Ukrainy, co powoduje jeszcze większą obniżkę cen i prowadzi do niezbywalnych zapasów zysków zwłaszcza w krajach V4. Komisja Europejska powinna zaproponować instrumenty zapobiegające narastającym trudnościom unijnych producentów, spowodowanym w dużej mierze bardzo poważnym wzrostem importu ukraińskich produktów rolnych na rynek UE. W kontekście ekstremalnej zmienności cen energii i gwałtownie rosnących kosztów produkcji, nawozy muszą być dostępne i przystępne cenowo dla europejskich rolników, aby zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe. Tak długo, jak istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów na rynku europejskim, zawieszenie importowych barier taryfowych i ceł konwencjonalnych jest kluczowymi działaniami. Priorytetem jest także stabilizacja cen nawozów. W grudniu 2022 r. Rada Europy zatwierdziła decyzję o zwróceniu się do Komisji Europejskiej o dalsze informacje na temat wykonalności i skutków przyszłego wdrożenia wniosku SUR, biorąc pod uwagę obecny scenariusz społeczno-polityczny w UE. Kluczowe znaczenie ma uwzględnienie przez Komisję potencjalnego wpływu inwazji na Ukrainę na rolnictwo UE. W obecnej niepewnej politycznie sytuacji UE powinna bardziej niż kiedykolwiek skupić się na celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, zamiast podejmować działania kosztem naszej produkcji. Cele Zielonego Ładu i strategii „Od pola do stołu” powinny zostać zrewidowane w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej i kwestii bezpieczeństwa żywnościowego. Przedstawiciele Izb Rolniczych V4 rozmawiali także o Narodowych Planach Strategicznych WPR. Należy opracować nowe mechanizmy wsparcia ze strony UE dla Planów Strategicznych krajów Europy Środkowej szczególnie dotkniętych importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Nowa WPR 2023-2027 weszła w życie 1 stycznia. Ponadto, w ubiegłym roku przewidziano możliwość wprowadzenia przez państwa członkowskie odstępstw od GAEC 7 i 8 w wyniku wojny na Ukrainie, które powinny zostać przedłużone.

16 i 17 lutego w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się posiedzenie Prezydium COPA-COGECA. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w Prezydium wzięli udział Prezes KRIR W. Szmulewicz i Członek Zarządu KRIR R. Nowak. Jednym z gości posiedzenia był Komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis, z którym dyskutowano na temat planów w zakresie handlu oraz możliwości i wyzwań dla rolnictwa i społeczności spółdzielni rolnych w związku z porozumieniami handlowymi. Dyskusja objęła następujące tematy: agenda handlowa UE 2023, stan ratyfikacji umowy z Mercosurem, trwające negocjacje z Australią, liberalizacja handlu z Ukrainą, związek między agendą Europejskiego Zielonego Ładu i Strategii „Od pola do stołu” a handlem. Odnośnie liberalizacji handlu z Ukrainą głos zabrał Prezes KRIR W. Szmulewicz przedstawiając wspólne stanowisko izb rolniczych grupy wyszehradzkiej, oraz organizacji rolniczych z Rumunii i Bułgarii w związku z narastającym problemem nadmiernej ilości przede wszystkim zbóż i drobiu pochodzących z Ukrainy, które w sposób znaczny zagrażają równowadze rynkowej i cenowej.  Prezes KRIR W. Szmulewicz przekazując Komisarzowi  wspólne stanowisko zaapelował o znalezienie i wypracowanie rozwiązania na poziomie unijnym poprzez decyzje i działania Komisji i Rady tak, aby wesprzeć Ukrainę, ale nie kosztem rolnictwa i rolników z krajów graniczących z Ukrainą, które są bezpośrednio narażone na skutki nadmiaru produktów rolnych pochodzących z Ukrainy.

28 lutego 2023 roku w Sekretariacie COPA-COGECA w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „warzywa i owoce”. Eksperci omówili sytuację na rynkach, w tym szczególnie na rynku pomidorów. Sekretariat COPA-COGECA przedstawił aktualne informacje na temat rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów. Eksperci wyrazili zaniepokojenie działań Parlamentu Europejskiego, który wydaje się przyspieszać działania w zakresie przygotowania kalendarza prac i sprawozdania mając na uwadze fakt, że Komisja nie przygotowała jeszcze opinii w tej sprawie, którą zatwierdziła Rada Unii Europejskiej podczas styczniowego posiedzenia.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 26 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com