1 grudnia 2022 r. w Parzniewie odbyło się XIV Posiedzenie KRIR, podczas którego przyjęto stanowisko dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie. Gośćmi posiedzenia byli: Krzysztof Jurgiel – Poseł PE, Marek Surmacz – Zastępca Prezesa KRUS oraz Tomasz Kuśnierek – p.o. Zastępcy Prezesa ARiMR.
Członkowie KRIR zwrócili uwagę, że obecna sytuacja na rynku nawozów nie zmienia się na lepsze, ceny nawozów są bardzo wysokie, co skutkuje obniżeniem opłacalności produkcji, a rolnicy mają problem z ich zakupem. KRIR zawnioskowała o dalszą pracę nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie m.in. możliwości łączenia lat pracy w ZUS i KRUS do nabywania praw emerytalnych oraz proporcjonalnego naliczania emerytur do liczby kwartałów ubezpieczenia w KRUS. W sprawie cen energii elektrycznej dla rolników, zawnioskowano, że powinny one pozostać na poziomie zamrożonej, zeszłorocznej ceny 70% zużycia zeszłorocznego, a nie dla każdego gospodarstwa 3000 KW. W związku z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2022 poz. 2315), KRIR zwróciła uwagę, że dokument ten nie był konsultowany z samorządem rolniczym i wprowadzono w nim wiele nieprzemyślanych i w konsekwencji niekorzystnych przepisów dla rolników. Dlatego też zawnioskowano o przesyłanie do uzgodnień projektów aktów prawnych do Krajowej Rady Izb Rolniczych zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o izbach rolniczych, co w przyszłości zapobiegnie wejściu w życie niekorzystnych dla rolników przepisów. W związku z pojawiającymi się informacjami, że w programie pomocy na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych (w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności) ma być wprowadzone kryterium dochodów, Krajowa Rada wyraziła sprzeciw wobec takim planom. Ponadto, Krajowa Rada zawnioskowała o jak najszybsze przekazanie do konsultacji społecznych projektów rozporządzeń do Krajowego Planu Strategicznego, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań, aby rolnicy mogli otrzymać płatności.
W związku z drastycznie wzrastającą wysokością oprocentowania do kredytów, gdzie przyznane środki nie pokrywają dofinansowania do odsetek kredytów preferencyjnych przyznanych Bankom (ARiMR dopłaca 3%, a resztę płaci rolnik – w obecnej chwili wychodzi to minimum 8,5% - to już nie są preferencyjne warunki), Krajowa Rada Izb Rolniczych wniosła o podjęcie działań, aby utrzymać płynność finansową gospodarstw rolnych, ponieważ rolnicy nie są w stanie płacić zwiększonych rat. Stanowisko zostało przesłane do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka.
W dniach 2 i 3 grudnia 2022 r. na wniosek Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych zorganizowało dwie konferencje podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie, które skupiły się na bezpieczeństwie żywnościowym i utrzymaniem obecnej produkcji rolniczej w kontekście sytuacji geopolitycznej i wyzwań Zielonego Ładu. Prelegentami podczas konferencji pt. „Jak zaspokoić potrzeby żywnościowe wobec wyzwań sytuacji światowej?”, która odbyła się 2 grudnia 2022 r., byli: Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel oraz dyplomaci: Zastępca Ambasadora Nowej Zelandii Tom Fitzsimons, Radczyni rolna Ambasady Stanów Zjednocznych Alicia Hernandez, Radczyni rolna Ambasady Republiki Francuskiej Marie-Christine Le GAL, Radca do spraw rolnictwa i wyżywienia Republiki Federalnej Niemiec Friedemann Kraft. Prezes KRIR W. Szmulewicz również aktywnie brał udział w debacie. W konferencji udział wzięli także Prezesi oraz delegaci wojewódzkich izb rolniczych do KRIR. Konferencja skupiła się na wyzwaniach jakie niesie obecna sytuacja geopolityczna świata, szansach i zagrożeniach wynikających ze zmian klimatycznych oraz planach i działaniach na najbliższe lata dla branży produkcji rolno-spożywczej. Drugiego dnia targów CTR, tj. 3 grudnia 2022 r. KRIR we współpracy ze związkami branżowymi zorganizowała konferencję pt. „Rolnictwo polskie dziś a przyszłość poszczególnych branż w Polsce – rozwój czy spadek produkcji?”, do udziału w której zaproszono przedstawicieli branżowych związków. Konferencja była podzielona na dwa panele dotyczące produkcji roślinnej i zwierzęcej. W pierwszym panelu, którego moderatorem był Tadeusz Szymańczak – rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, udział wzięli: Członek Zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Marcin Gryn, Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Krzysztof Nykiel, Prezes Związku Sadowników RP Poseł Mirosław Maliszewski. Gośćmi drugiego panelu dotyczącego produkcji zwierzęcej byli: Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki, który był również moderatorem Panelu Produkcji Zwierzęcej, Prezes Krajowej Rady Drobiarstwa Izby Gospodarczej Dariusz Goszczyński, Wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Andrzej Steckiewicz, Prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego Wiesław Różański. W konferencji udział wziął również Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Wystąpienia dotyczyły zagrożeń jakie wynikają z wojny w Ukrainie oraz zniesionych w związku z tym barier celnych, ograniczeń związanych z eksportem produktów rolno-spożywczych do krajów spoza Unii Europejskiej, spełnienia wymogów Zielonego Ładu w produkcji rolniczej, możliwości skorzystania z ekoschematu Dobrostan zwierząt w nowej perspektywie oraz promocji produktów odzwierzęcych z funduszy europejskich.
W dniu 20 grudnia 2022 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych wraz z innymi organizatorami wypoczynku dla dzieci rolników została doceniona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pracę na rzecz wypoczynku dzieci i młodzieży z rodzin rolniczych i otrzymała pamiątkowy dyplom z rąk Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. W imieniu KRIR wyróżnienie odebrała Pani J. Pisarska oraz Pan P. Grykałowski oraz Pani B. Jureczko.
W dniu 28 grudnia 2022 r. w biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych w Parzniewie gościła Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie na wyjazdowym posiedzeniu. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci Rady oraz rolnicy z powiatu konińskiego a także goście posiedzenia: przedstawiciele instytucji rolniczych z terenu powiatu konińskiego: Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Koninie - Julia Stolarska, Starszy Specjalista tego Wydziału: Agnieszka Rączka oraz Pani Elżbieta Dryjańska – Starszy Specjalista WODR w Koninie. Gości przywitał Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, który następnie przedstawił informację nt. pracy Zarządu KRIR oraz podejmowanych działań i interwencji w sprawie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Przedstawił również informację nt. budowy budynku KRIR w Parzniewie.
Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
- 7 grudnia – konferencja „Profesjonalne Instytucje Otoczenia Biznesu wspierające rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
- 7-8 grudnia posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 9 grudnia – IX posiedzenie Grupy tematycznej do spraw innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
- 15 grudnia – Ogólnopolska Konferencja pt. Rola Lokalnych Partnerstw Wodnych w gospodarowaniu wodą na obszarach wiejskich”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
- 16 grudnia -. konferencja pt. „Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027”, która została zorganizowana z inicjatywy przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pos. Roberta Telusa, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Członek Zarządu KRIR R. Czaicki,
- 19 grudnia – spotkanie w gmachu MRiRW dotyczące podsumowania efektów realizacji projektu pt. „Ubezpieczenia gospodarcze w holistycznym zarządzaniu ryzykiem w rolnictwie zorientowanym na zrównoważenie, wdrażanie innowacji i technologii oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu” w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG 1, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 19 grudnia – spotkanie w gmachu MRiRW w sprawie Rachunków Ekonomicznych Rolnictwa, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 21 grudnia – posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
9 grudnia Zarząd KRIR przesłał Sekretarzowi Stanu Ministerstwa Rolnictwa R. Bartosikowi dodatkowe uwagi do projektu ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, które dotyczyły uregulowania kwestii otrzymywania przez rolników rekompensaty za utracone korzyści w związku z prowadzeniem przez nich gospodarstw demonstracyjnych.
9 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa W. Humięckiego o organizację spotkania z Prezesami wojewódzkich izb rolniczych w celu omówienia współpracy w zakresie gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
9 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie redukcji populacji wilka.
15 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie wprowadzenia zakazu eksportu nawozów sztucznych produkowanych w Polsce.
15 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów M. Morawieckiego o wydanie na poziomie krajowym odpowiednich przepisów, które umożliwią właścicielom lasów prywatnych pozyskanie drewna bez uzyskania zgody starosty, jedynie na zasadzie zgłoszenia.
18 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2023 r. Samorząd rolniczy uważa, że zwrot powinien objąć całą stawkę podatku akcyzowego, ze względu na wysokie koszty cen nośników energii, poza tym należy zwiększyć limit dla hodowców zwierząt gospodarskich w tym trzody chlewnej i innych, a nie tylko dla bydła.
20 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Samorząd rolniczy zauważył, że wielokrotnie już wnioskował o rozszerzenie katalogu roślin, których uprawy rolnik może ubezpieczyć i uzyskać dopłatę do składki ubezpieczeniowej. Jednak nie wszystkie postulaty samorządu rolniczego zostały uwzględnione w projekcie, ponieważ zabrakło takich roślin jak: kukurydza słodka, bobowate drobnonasienne czy gorczyca.
20 grudnia Zarząd KRIR w związku opublikowanym przez Komisję Europejską Komunikatem – Zapewnienie dostępności i przystępności cenowej nawozów, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o uruchomienie kolejnego programu pomocy rolnikom w zakupie nawozów.
20 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o podanie listy upraw, które będą traktowane jako obniżające oraz poprawiające bilans materii organicznej w glebie w ramach praktyki „Zróżnicowana struktura upraw” wdrażanej w ekoschemacie „Rolnictwo węglowe”.
21 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XIV posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zmianę przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną w zakresie zwolnienia rolników z opłat za działania kontrolne Inspekcji Weterynaryjnej (podjętych na skutek donosu) prowadzących produkcję zwierzęcą lub sprzedających produkty odzwierzęce w ramach rolniczego handlu detalicznego.
21 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XIV posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Minister Klimatu i Ochrony Środowiska A. Moskwy o włączenie samorządu rolniczego w proces konsultacji społecznych programów ochrony gatunków zagrożonych.
21 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie zmiany przepisów prawnych dotyczących umożliwienia płoszenia ptaków objętych ochroną prawną i uproszczenie procedur z tym związanych dla rolników.
21 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XIV posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zmianę przepisów art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt w taki sposób, aby odbiór zwierzęcia przez różnego rodzaju organizacje społeczne odbywał się tylko w obecności właściciela i lekarza weterynarii.
21 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XIV posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji związanej z nadmiernym importem zboża z Ukrainy do Polski.
21 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XIV posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o stworzenie prawnej możliwości korygowania danych dotyczących posiadania zwierząt w aplikacji suszowej.
21 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XIV posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o objęcie wszystkich gatunków zwierząt hodowlanych w rolnictwie zwiększonymi dopłatami dla hodowców do paliwa, tak jak dla hodowców bydła w przeliczeniu na DJP.
21 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie odmowy przyznania pomocy klęskowej dla rodzin w gospodarstwach, w których nie wstawiono w protokole szacowania strat rodzin pszczelich.
22 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Lesznie, które dotyczyły zwiększenia stawek dopłat do paliwa rolniczego oraz waloryzacji stawek dopłat bezpośrednich dla gospodarstw.
22 grudnia Zarząd KRIR przesłał Głównej Inspektor Ochrony Środowiska M. Gosk stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie wykorzystania zużytych opon w rolnictwie.
22 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie umożliwienia skorzystania z „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę” rolnikom posiadającym małe gospodarstwa rolne, na które nie nakłada się obowiązkowych praktyk prośrodowiskowych.
22 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w indywidualnej sprawie rolnika, któremu w związku z prowadzoną hodowlą trzody chlewnej grozi szereg sankcji za nadmierny pobór wody oraz emisję gazów i pyłów, jako przykład praktyk powodujących ograniczenie produkcji zwierzęcej w Polsce.
28 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia warunków i trybu udzielania
wsparcia na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach
chmielu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Samorząd rolniczy zawnioskował o objęcie wsparciem każdej plantacji chmielu bez względu na powierzchnię uprawy. Ponadto, różnicowanie wysokości wsparcia z uwagi na wiek jest niesprawiedliwe i dyskryminujące starszych plantatorów, stawka wsparcia powinna być jednakowa bez względu na wiek producenta, a wsparcie finansowe powinno wynosić co najmniej 90% kosztów wymiany.
30 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowiska i wnioski wojewódzkich izb rolniczych dotyczące trudnej sytuacji na krajowym rynku zbóż związanej z importem zboża z Ukrainy do Polski.
30 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Mazowieckiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. zmian w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników oraz wypłat emerytur rolniczych.
30 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowisko XI Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dnia 13 grudnia 2022 r., w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie.
30 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zniesienie obszarów objętych ograniczeniami tzw. Stref ASF na tych obszarach, gdzie nie jest wykrywany wirus ASF w stadach świń.
30 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2022. W opinii zauważono, że propozycja wydłużenia terminu na ustalanie kolejności przysługiwania pomocy w ramach poddziałania z 120 na 180 dni, może być niekorzystna dla beneficjentów pomocy.
Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.
1 i 2 grudnia 2022 w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się Prezydia Copa-Cogeca. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w zebraniach wziął udział Wiceprezes KRIR Mirosław Borowski. Gościem posiedzenia był Lopez Lledo, kierownik działu A2 DG Budget Komisji Europejskiej, który wypowiedział się na temat WPR oraz polityk strukturalnych i możliwości finansowych dla rolników i spółdzielni rolnych w związku z kryzysem energetycznym oraz transformacją, z uwzględnieniem również WRF 2027. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił sytuację rynkową oraz temat handlu międzynarodowego. Zauważono, że pomimo wysokich cen w strefie euro (inflacja wynosi 13,1%), nie równoważą one kosztów produkcji, które w ciągu ostatnich lat gwałtownie wzrosły dla unijnych rolników oraz spółdzielni rolnych, w tym ceny energii (inflacja wzrosła do poziomu 41,5% w październiku) i ceny opakowań. Problem stanowi również cena oraz dostępność nawozów. W dniu 2 grudnia 2022 r. odbyła się konferencja z Komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim na temat bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, środków wsparcia dla unijnych rolników oraz budżetu WPR. Obecność komisarza Wojciechowskiego była okazją do omówienia kluczowej roli bezpieczeństwa żywnościowego i przystępności cenowej żywności w UE i na świecie w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę; środków wsparcia dla rolników i spółdzielni rolniczych wdrożonych przez UE; a także znaczenia zwiększenia budżetu wspólnej polityki rolnej, co jest również powiązane z rosnącą inflacją. Poruszono temat niedawnego komunikatu w sprawie nawozów oraz ostatniego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
W dniach 12-13 grudnia 2022 r. Prezes KRIR W. Szmulewicz oraz Członek Zarządu KRIR R. Nowak spotkali się z kierownictwem Izb Rolniczych Francji w siedzibie APCA w Paryżu. Tematami spotkania była wymiana poglądów odnośnie Planów Strategicznych dla WPR Polski i Francji, praktyk ramach ekoschematów oraz rozwój rynku rolnictwa węglowego, jako możliwości rozwoju dywersyfikacji dochodów dla rolników i działania na rzecz klimatu.
15 grudnia 2022 w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC, podczas którego przedyskutowano projekt rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów. W sprawie sprawozdania z oceny skutków, załączonego do wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie stosowania środków ochrony roślin, Copa-Cogeca zwróciła uwagę, że nie uwzględnia on w wystarczającym stopniu wpływu wniosków Komisji Europejskiej o ograniczenie stosowania śor na produkcję rolną. Propozycje te należy oczywiście traktować poważnie i zweryfikować poprzez odpowiednie badania i testy terenowe. Nieodpowiedzialne byłoby narażanie dostępności źródeł żywności dla ponad 450 milionów ludzi na podstawie błędnej analizy wpływu zagrożenia.
W sprawie Planów Strategicznych dla WPR: 8 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie krajowe plany strategiczne WPR z wyjątkiem Holandii.
W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 12 projektów aktów prawnych.