W dniu 5 sierpnia 2022 r. Prezes Krajowej rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz w związku ze zmianą zasad funkcjonowania płatności obszarowych od 2023 roku wynikających z nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wicepremiera Henryka Kowalczyka o jak najszybsze udostępnienie i upowszechnienie wśród rolników informacji o szczegółowych zasadach przyznawania ww. płatności. W związku z zakończonymi żniwami, rolnicy muszą zaplanować prace polowe i zasiewy na przyszły rok. Sprawa jest niezmiernie istotna, ponieważ od podjętych obecnie decyzji będzie zależeć wysokość dopłat, a nawet w ogóle możliwość ich uzyskania. W związku z brakiem konkretnych przepisów i w oparciu o informacje wynikające z zapisów Planu Strategicznego rolnicy mogą podjąć decyzje, które przyniosą straty finansowe. Biorąc pod uwagę brak dostępu do informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o płodozmianie Prezes KRIR zawnioskował do Wicepremiera H.Kowalczyka o przyznanie w 2023 roku podstawowych płatności obszarowych dla wszystkich rolników. Konieczne jest także bardzo szybkie wydanie krajowych przepisów regulujących nowe zasady płatności i przekazanie wiedzy na ten temat wszystkim rolnikom.
Wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:
- 11 sierpnia – spotkanie Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych z P. Bryksą, Dyrektorem Departamentu Ropy i Paliw Transportowych z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
1 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu aktualizacji Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu. Samorząd rolniczy odniósł się pozytywnie do uelastycznienia wiosennego terminu stosowania nawozów. Ponadto przedstawiono szereg szczegółowych uwag do projektu Programu.
2 sierpnia Zarząd KRIR przekazał stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o ochronie polskiego rolnictwa. Projekt ustawy ma na celu stabilizację krajowego rynku zbóż i ochronę krajowych producentów przed niekontrolowanym importem z Ukrainy i został poparty przez samorząd rolniczy.
5 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zmianę przepisów w programie „Dobrostan świń” w taki sposób, aby płatność do warchlaków i tuczników przysługiwała także do zwierząt utrzymywanych w warunkach zgodnych z wymogami programu, ale pochodzących zarówno od „loch dobrostanowych”, jak i tych utrzymywanych w konwencjonalnych warunkach.
5 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o interpretację przepisów dotyczących składowania obornika w Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu w zakresie czasowego przechowywania nawozów bezpośrednio na gruncie rolnym.
5 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o udzielenie informacji na temat zapasów nawozów mineralnych w Polsce.
5 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy o zmianę rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne i wprowadzenia zmiany polegającej na objęciu woj. warmińsko-mazurskiego przedłużonym okresem polowań na jelenie szlachetne i daniele.
5 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o zmianę przepisów dotycząca przeglądów technicznych przyczep ciężarowych, wykorzystywanych do celów rolniczych, na zasadach tak jak to jest w przypadku przyczep rolniczych co 2 lata.
5 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o zmianę przepisów dotyczących wyrejestrowania ciągników rolniczych i przyczep tak, aby wyrejestrowanie maszyny rolniczej odbywało się tylko i wyłącznie na wniosek rolnika, bez konieczności przekazywania jej do złomowania i uzyskiwania zaświadczenia.
5 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie uruchomienia naboru „Pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu dla producentów świń”.
5 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa W. Humięckiego o prolongowanie rat za dzierżawione i zakupione grunty oraz inne zobowiązania wobec KOWR, co najmniej do końca marca 2023 r. w związku z bardzo trudną sytuacją na rynku zbóż.
8 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. Zarząd KRIR podtrzymał negatywne stanowisko w sprawie podwyższania stawek.
10 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezydenta RP A. Dudy o interwencję w sprawie pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku szkód powodowanych przez ptaki chronione i spowodowanie nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, w zakresie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone działalnością gatunków będących pod ochroną.
10 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zwiększenie stawek dopłat do gruntów rolnych objętych programami zalesieniowymi.
10 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie obaw rolników odnośnie ograniczenia produkcji rolniczej spowodowanej ogłoszeniem przez Komisję Europejską rozporządzania w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin.
10 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie zmiany ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich i rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o ryzyko padnięcia zwierzęcia, w sytuacji, gdy nie ma możliwości dokonania uboju z konieczności.
10 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie przyspieszenia wypłaty dopłat do nawozów, tak aby pieniądze wpłynęły na rachunki bankowe rolników, jeszcze przed siewami rzepaku i zbóż ozimych.
10 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie możliwości pomocy rolnikom w zakupie nawozów mineralnych.
10 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie przyspieszenia wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich za 2022 r. w związku z anomaliami pogodowymi i zawirowaniami na rynku płodów rolnych.
10 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie zapewnienia dostępności na rynku nawozów mineralnych.
10 sierpnia Zarząd KRIR w związku z trwającymi pracami nad zmianą systemu emerytalnego rolników w zakresie zróżnicowania wysokości świadczeń, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie zróżnicowania wypłat świadczeń emerytalnych odpowiednio do wysokości opłacanych składek, zwiększenia emerytury rolnikom, którzy przekazują swoje gospodarstwo w całości oraz proporcjonalności naliczania emerytury w zależności od liczby okresów składkowych.
12 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka wyrażając sprzeciw wobec pominięcia negatywnej opinii samorządu rolniczego do wprowadzenia ogromnego wzrostu stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną.
17 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa H. Szymańskiej o usprawnienie Systemu informatycznego ARiMR w zakresie możliwości samodzielnego oznakowania działek rolnych lub by oznakowanie, które jest przydzielane przez system było stałe przez cały okres trwania zobowiązania.
22 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w których zwrócono uwagę na wątpliwości dotyczące korzystania z pomocy przez młodych rolników.
23 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie zmiany Ekoschematu rolnictwo węglowe w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 i zmianę kwalifikowalności do praktyki zróżnicowania struktury upraw. Zauważono, że połączenie rzepaku i zbóż, jako jednego rodzaju upraw jest niewłaściwe. Udział rzepaku w płodozmianie korzystnie wpływa na glebę i jest zgodne z dobrą praktyką rolniczą.
24 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie wstrzymania produkcji nawozów azotowych ze względu na zbyt wysokie ceny gazu i wprowadzenia dopłat do nawozów azotowych kupionych od 1 września 2022 r.
29 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Dyrektor Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności MRiRW E. Zdrodowskiej propozycje tematów badawczych w ramach dotacji do badań w rolnictwie ekologicznym, które dotyczyły tematyki dostępności materiału siewnego i nasadzeniowego ekologicznego, dostępności pisklaków ekologicznych kurcząt rzeźnych i kur nieśnych, badań dotyczących jakości materiału siewnego ekologicznego do dalszej produkcji.
31 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski wypracowane przez IX Walne Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. budowy gminnych biogazowni, ewidencji importu zboża z Ukrainy, zwiększenia zwrotu akcyzy za zużyte paliwo do celów rolniczych w związku z drastycznym wzrostem cen paliw.
31 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy o zmianę przepisów dotyczących ochrony ptaków w zakresie umożliwienia rolnikom ochrony swoich upraw poprzez prawne zagwarantowanie możliwości ich płoszenia na uprawach czy stawach.
31 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy o zmianę rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne polegającą na objęciu woj. podkarpackiego przedłużonym okresem polowań na jelenie szlachetne w pierwszym i drugim roku życia.
31 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zmianę rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną mając na celu dostosowanie stawek opłat za badanie zwierząt do realnych możliwości małych producentów trzody chlewnej.
31 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o umożliwienie skorzystania przez hodowców koni z płatności do użytków zielonych.
31 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wsparcia dla użytkowników nośnika energii jakim jest gaz LPG.
W sekretariacie COPA-COGECA w tym okresie nie były planowane posiedzenia grup roboczych ze względu na przerwę wakacyjną.
W omawianym okresie sprawozdawczym, Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 15 projektów aktów prawnych