14 lipca 2022 r.  siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie odbyło się spotkanie w sprawie sytuacji podażowo-popytowej na rynku zbóż i nasion oleistych. Udział w spotkaniu wziął Prezes KRIR W. Szmulewicz, który przedstawił następujące propozycje mające na celu stabilizację rynku zbóż i roślin oleistych: podjęcie działań interwencyjnych na rynku zbóż przez UE w związku z napływem znacznej ilości zboża z Ukrainy do Polski, podjęcie działań przez Elewarr Sp. z o.o. polegających na terminowym skupie zbóż i roślin oleistych uzgodnionym z rolnikiem, np. rolnik otrzymuje zaliczkę po podpisaniu umowy z Elewarr Sp. z o.o. składając deklarację dostarczenia zboża w grudniu, resztę zapłaty po aktualnej cenie rynkowej otrzyma po dostawie zboża, objęcie rolników przepisami ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom i umożliwić wakacje w spłacie kredytów do 4 miesięcy w roku bieżącym i 4 w przyszłym (na wzór pomocy dla kredytobiorców hipotecznych kredytów na zakup mieszkania).

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:

  • 7 lipca – spotkanie w gmachu MRiRW w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin i w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2021/2115, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 13 lipca – seminarium Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja w sprawie raportu „Polska wieś 2022. Raport o stanie wsi”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 18 lipca – IX Walne Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 18 lipca – konferencja organizowana przez Bank Światowy oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii nt. raportu ekonomicznego dla Unii Europejskiej pod tytułem „Potencjalny rozwój gospodarczy w obliczu szoków”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 21 lipca – posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. uregulowania ustawowego polityki górskiej, udział: Członek Zarządu KRIR R. Czaicki,
  • 28 lipca – posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych oraz spotkanie z przedstawicielami holenderskich organizacji rolnych w gmachu MRiRW, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski,
  • 28 lipca – posiedzenie Komisji ds. Organizacji i Gospodarki Finansowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.

W okresie sprawozdawczym Prezes KRIR i przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na których omawiane były następujące tematy:

  • 19 lipca - rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (druk senacki nr 757, druki sejmowe nr 2350 i 2412), informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat skutków suszy w kraju,
  • 19 lipca - informacja członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego dotycząca przeglądu ustaleń ETO w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

1 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o pilną interwencję w zakresie funkcjonowania aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”.

1 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o rozpatrzenie wniosków o tzw. pomoc klęskową za 2021 r. złożonych po 30 czerwca 2022 lub ogłoszenie nowego kolejnego naboru dla potencjalnych wnioskodawców.

4 lipca Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o wydłużenie terminu spłaty kredytów klęskowych na wniosek rolnika, co mogłoby zapewnić rolnikom względną stabilizację w trudnym okresie oraz o wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej skierowanej dla rolników posiadających kredyty (jednorazowa dopłata do nawozów była dobrym programem jednak w świetle cały czas rosnącej inflacji wydaje się niewystarczającą pomocą dla rolnictwa).

4 lipca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy o ułatwienie rolnikom utylizacji odpadów pochodzących z działalności rolniczej, takich jak folie, sznurki, siatki, agrowłóknina, opony.

4 lipca Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie możliwości złożenia wniosku o dopłatę z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany razem z wnioskiem o płatności bezpośrednie.

4 lipca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie uproszczenia procedury związanej ze sporządzeniem karty informacyjnej przedsięwzięcia przy użytkowaniu enklaw leśnych położonych wśród gruntów rolnych.

4 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie zmiany zasad w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2014-2020 i umożliwienia zakupu podobnego sprzętu jak w PROW 2007-2013 ze względu na jego zużycie.

4 lipca Zarząd KRIR przekazał uwagi do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Proponowane rozwiązania w zakresie odszkodowań z tytułu wywłaszczenia nieruchomości są niewystarczające i mogą naruszać zasady pewności przepisów prawa odnośnie prowadzenia działalności rolniczej. Samorząd rolniczy zawnioskował o wprowadzenie odrębnych przepisów w zakresie odszkodowań za wywłaszczenie działek rolnych.

6 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o rozpatrzenie wniosków przedstawionych podczas posiedzenia Rady ds. Młodych Rolników przy KRIR, które dotyczyły m.in. zwiększenia dofinansowania inwestycji OZE, do 75% przy inwestycjach z nowego rozdania KPS na lata 2023-2027 również inwestycji minibiogazowni do 50 kW; wydłużenia kredytowania zakupu nieruchomości rolnych z KOWR do 30 lat (jako zapowiadano kilkukrotnie publicznie); dofinansowania 60% dla młodych rolników do wieku 40 lat dla każdego, bez wykluczającego kryterium prowadzenia gospodarstwa rolnego do 5 lat.

6 lipca Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie możliwości stosowania nawozów azotowych niezależnie od pory roku, ale w zależności od warunków pogodowych i glebowych.

8 lipca Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi uwagi zgłoszone przez Członków Rady do spraw Młodych Rolników przy KRIR w sprawie Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. W zakresie uproszczonego systemu upraw – zaproponowano rozważenie usunięcia obowiązku mulczowania resztek pożniwnych, bo tworzy to dodatkowe koszty ekonomiczne i środowiskowe. Jeśli słoma jest ścięta na sieczkę to jest rozdrobniona po całej szerokości pola i wystarczy zwykła talerzówka. Zaproponowano również ograniczenia w możliwości użyczenia stada dla tzw. wypasu (dochodzi do sytuacji, że pod Szczecinem są stada z Rzeszowa, oczywiście na papierze) poprzez doprecyzowanie, że użyczenie stada musi być w sąsiadujących miejscowościach, lub wypas winien trwać min. 100 dni. W zakresie planowanego udziału rolnika w rolnictwie węglowym i sprzedaży uprawnień, Rada zgłosiła wniosek, aby jednostką certyfikującą takie uprawnienia była instytucja państwowa (np. ARiMR czy ODRy), a nie podmiot prywatny.

13 lipca Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioski Śląskiej Izby Rolniczej oraz Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w sprawie zmiany przepisów regulujących waloryzację emerytur z KRUS oraz spraw socjalnych.

13 lipca Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie działań mających na celu konsolidację instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności.

13 lipca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych J. Sasina w sprawie zabezpieczenia nośników energii dla rolników i przemysłu spożywczego.

13 lipca Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie nieprawidłowości przy realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich.

13 lipca Zarząd KRIR przekazał Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwie wnioski Pomorskiej Izby Rolniczej, Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Lubuskiej Izby Rolniczej w sprawie koniecznych zmian prawnych w zakresie odszkodowań za szkody w uprawach rolnych wyrządzone przez zwierzynę łowną i prawnie chronioną.

13 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka w sprawie zmiany przepisów i umożliwienie przejazdów przez drogi publiczne maszynom, których odłączanie i przyłączanie zespołu żniwnego na polu jest niemożliwe.

13 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Gen. Insp. dr J. Szymczyka Komedianta Głównego Policji w sprawie przejazdów kombajnów, których warunki techniczne nie pozwalają na odłączenie zespołu żniwnego na polu, przez drogi publiczne i nie nakładaniu mandatów podczas takich przejazdów, a stosowaniu pouczenia.

13 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o podjęcie kroków na szczeblu krajowym w sprawie możliwości stosowania substancji czynnej, kaptanu, na zewnątrz.

13 lipca Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, które dotyczyły m.in. zwiększenia limitu hektarów kwalifikujących się do dopłat na zakup nawozów mineralnych, zwiększenia premii dla młodego rolnika, uregulowania prawnego konsultacji z rolnikami lokalizowania pasiek.

13 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju H. Kowalczyka oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa H. Szymańskiej w sprawie rolników, u których ARiMR stwierdziła nieprawidłowości we wnioskach o udzielenie pomocy finansowej na zakup nawozów mineralnych.

13 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o interpretację przepisów dotyczących „siły wyższej” lub „nadzwyczajnych okoliczności” przy przerwaniu realizacji zobowiązań wieloletnich przez rolników, takich jak Rolnictwo ekologiczne czy zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne.

13 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o objęcie rolników przepisami ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, celem umożliwienia im skorzystania z tzw. wakacji kredytowych.

13 lipca Zarząd KRIR przedstawił negatywne stanowisko do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, która ma na celu likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

14 lipca Zarząd KRIR na wniosek Świętokrzyskiej Izb Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o udzielenie informacji na temat działań podejmowanych przez resort rolnictwa w zakresie pomocy rolnikom w związku z rosnącymi stopami procentowymi kredytów, spadkiem cen zbóż a także informacji na temat możliwości dofinansowania zakupu nawozów.

14 lipca Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw.

14 lipca Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Walnego Zgromadzenia Pomorskiej Izby Rolniczej dotyczące m.in. objęcia rolników-kredytobiorców działaniami osłonowymi, wyłączenie tuczu kontraktowego z działalności rodzinnej i przeniesienie jej do ogólnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej, podniesienia emerytur rolniczych.

14 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Komisarza UE ds. Rolnictwa J. Wojciechowskiego oraz Sekretarza Generalnego COPA-COGECA P. Pesonena o podjęcie interwencji w sprawie opublikowanego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy w dniu 4 lipca 2022 r. Komunikatu prasowego pn. „UE powinna bardziej zdecydowanie walczyć z nadużyciami w wydatkach na rolnictwo”. Jak podano w ww. Komunikacie, Trybunał w ramach kontroli WPR za lata 2018-2020 zbadał 698 płatności, wykrywając w 101 przypadkach błędy a w 17 przypadkach z tych wykrytych błędów podejrzewał, że błąd może być powiązany z nadużyciem finansowym. Te sprawy zgodnie z procedurami zostały przekazane do OLAF i EPPO. Liczba 17 w stosunku do badanych 698 płatności stanowi zaledwie 2,44% i mieści się w granicach błędu. Dlatego też Zarząd KRIR wyraził zdecydowany sprzeciw wobec tytułu komunikatu jakoby były rzeczywiście duże nadużycia w realizacji płatności WPR.

15 lipca Prezes KRIR W. Szmulewicz w związku ze spotkaniem 14 lipca 2022 r. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w sprawie sytuacji podażowo-popytowej na rynku zbóż i nasion oleistych zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o rozważenie propozycji mających na celu stabilizację na rynku zbóż i roślin oleistych, które dotyczyły podjęcia działań interwencyjnych na rynku zbóż przez UE w związku z napływem znacznej ilości zboża z Ukrainy do Polski, podjęciu działań przez Elewarr Sp. z o.o. polegających na terminowym skupie zbóż i roślin oleistych, uzgodnionym z rolnikiem oraz objęcie rolników przepisami ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, aby umożliwić wakacje w spłacie kredytów do 4 miesięcy w roku bieżącym i 4 w przyszłym (na wzór pomocy dla kredytobiorców hipotecznych kredytów na zakup mieszkania).

18 lipca Zarząd KRIR przedstawił negatywne stanowisko do projektu ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

19 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o podjęcie działań, w celu podwyższenia stawki zwrotu podatku akcyzowego.

19 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie zwiększenia środków na kredyty preferencyjne dla rolników z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

19 lipca Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. Zaproponowane stawki za wykonywane czynności są dość znaczące, szczególne za badanie mięsa na obecność włośni oraz obserwację zwierzęcia podejrzanego o wściekliznę i dlatego nie mogą być one zaakceptowane przez samorząd rolniczy.

19 lipca Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 4 lipca br. w sprawie proponowanych zmian ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

22 lipca zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Samorząd rolniczy zaproponował objęcie wsparciem każdej plantacji chmielu bez względu na powierzchnię uprawy.

22 lipca Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie poprawy funkcjonalności Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ).

22 lipca Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zmianę ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w zakresie terminów karencji zawieranych umów ubezpieczenia.

22 lipca Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zbadanie sytuacji na rynku ogórków, w związku z importem dużej ilości ogórków o niewyjaśnionym pochodzeniu i nieznanej jakości.

25 lipca Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w związku z pracami nad zmianą przepisów regulujących waloryzację emerytur rolniczych i podniesienie ich wysokości do wysokości 50% płacy minimalnej.

27 lipca Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022-2027 z perspektywą do roku 2030. Samorząd rolniczy wskazał na problemy z uzyskaniem odszkodowań za zalane użytki rolne spowodowane działalnością bobra. Ponadto w Programie należy położyć większy na nacisk na działania informacyjne i promocyjne w zakresie gospodarowania wodą.

29 lipca Zarząd KRIR przekazał Zastępcy Dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi B. Dąbrowskiemu propozycje tematów szkoleniowych oraz tematów studiów podyplomowych dla doradców rolniczych w związku z inicjatywą MRiRW dotyczącą przygotowania szkoleń oczekiwanych przez doradców rolniczych działających w strukturach samorządu rolniczego.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych. Większość spotkań ze względów na nadal trwające obostrzenia epidemiczne w Belgii odbyło się w formie wideokonferencji.

6 lipca 2022 roku w Sekretariacie COPA-COGECA odbyło się posiedzenie CCC, podczas którego omówiono następujące prezentacje: prezentacja nt. Sektorowych Standardów Sprawozdawczości EFRAG dotyczących Zrównoważonego Rozwoju, prezentacja Paktu na rzecz Umiejętności.

Omówiono stan prac nad proponowaną dyrektywą Rady w sprawie minimalnego poziomu opodatkowania dla grup wielonarodowych 2021/0433 (CNS) oraz stan prac nad proponowaną dyrektywą w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw 2022/0051 (COD)

7 lipca 2022 roku w Sekretariacie COPA-COGECA odbyło się posiedzenie POCC-CCC, którego gościem był Stanislav Nemec, kierownik działu i zastępca rzecznika Republiki Czeskiej w Komisji Specjalnej ds. Rolnictwa, z którym dyskutowano nt. priorytetów dla rolnictwa prezydencji czeskiej. Czechy będą koncentrowały się na pięciu ściśle powiązanych obszarach priorytetowych:

1) Zarządzanie kryzysem uchodźczym i powojenne odrodzenie Ukrainy,

2) Bezpieczeństwo energetyczne,

3) Wzmacnianie zdolności obronnych Europy i bezpieczeństwa cyberprzestrzeni,

4) Strategiczna odporność gospodarki europejskiej,

5) Odporność instytucji demokratycznych.

Ponadto Sekretariat COPA-COGECA przedstawił analizę monitoringu rynku unijnego w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

W omawianym okresie sprawozdawczym, Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 20 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com