15 grudnia 2021 r. w Pałacu Prezydenckim, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkał się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Spotkanie dotyczyło bieżącej sytuacji w rolnictwie w Polsce i w Europie, dyskutowano też o zasadach współpracy Prezydenta RP z Krajową Radą Izb Rolniczych w rozwiązywaniu problemów polskiego rolnictwa. Na spotkaniu poruszono również potrzebę omówienia nowych, bardziej przyjaznych rolnikom rozwiązań prawnych. Dyskutowano o wymogach stawianych przez Zielony Ład, emeryturach i ubezpieczeniach rolniczych, a także konieczności wprowadzenia ustawowych rozwiązań ograniczających ryzyko w rolnictwie – chodzi m.in. o niepożądane zjawiska klimatyczne, zachwiania na rynkach cenowych, choroby zwierząt np. ASF. W kwestii ASF zwrócono uwagę na konieczność podjęcia prac w celu intensyfikacji działań dotyczących skutecznego zwalczenia ASF na terytorium Polski. Zarząd KRIR przekonywał o konieczności zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników m.in. w zakresie: nabycia prawa do emerytury rolniczej bez konieczności zdania gospodarstwa rolnego, łączenia KRUS z ZUS do praw emerytalnych. Komentowano też projekt planu strategicznego w zakresie ograniczenia produkcji rolnej. Zarząd KRIR zwrócił uwagę, że są rejony na świecie, gdzie ludzie nadal głodują, nie można zatem mówić o ograniczeniu produkcji. Prezydent zapewnił, że nie zaakceptuje niczego, co uderza w polskie rolnictwo. Wszelkie zmiany nie mogą rozbijać systemu, tylko go przekształcać. Wszelkie działania muszą być realizowane w ramach dialogu z rolnikami.

Wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:

  • 7 grudnia – seminarium pt. „Rolnictwo i obszary wiejskie w Wielkopolsce” organizowane przez Urząd Statystyczny w Poznaniu, udział: Członkini Zarządu KRIR J. Nawrocka,
  • 8 grudnia – doroczne spotkanie przedstawicieli środowiska bankowego organizowane przez Związek Banków Polskich, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 8 grudnia – posiedzenie Komisji do Spraw Oceny Ofert w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 9 grudnia – Walne Zgromadzenie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej,
  • 9-10 grudnia – konferencja pt. „Ochrona roślin dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz bezpieczeństwa żywności” organizowana przez Instytut Ochrony Roślin PIB, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 10 grudnia – konferencja z okazji Jubileuszu 30-lecia KRUS, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Wiceprezes KRIR M. Borowski,
  • 10 grudnia – wspólne posiedzenie Rad Powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach, udział: Członek Zarządu KRIR R. Nowak,
  • 20 grudnia – Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łodzi, udział: Członek Zarządu KRIR R. Nowak,
  • 20 grudnia – Walne Zgromadzenie delegatów Podkarpackiej Izby Rolniczej w Boguchwale, udział: Członek Zarządu KRIR R. Czaicki,
  • 21 grudnia – posiedzenie grupy tematycznej do spraw innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (GTI), udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 29 grudnia – spotkanie w sprawie finansowania sektora rolnego organizowane przez Związek Banków Polskich, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.

W okresie sprawozdawczym Prezes KRIR i przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na których omawiane były następujące tematy:

8 grudnia - rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o scalaniu i wymianie gruntów, ustawy o utracie mocy prawnej niektórych ksiąg wieczystych oraz ustawy o drogach publicznych, rozpatrzenie ustawy o wyrobach winiarskich, rozpatrzenie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020,

8 grudnia - rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego (druk nr 1516),

16 grudnia - informacja na temat realizacji programów rewitalizacji i odnowy wsi na terenach wiejskich

16 grudnia - informacja na temat planów zarządzania wodami śródlądowymi przez Skarb Państwa, informacja na temat użytkowania rybackiego i dzierżawy gruntów będących we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, informacja na temat zasad wspierania rybactwa i akwakultury w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

1 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Utrzymanie warunku ubezpieczenia w KRUS zawęża potencjalną grupę beneficjentów. Wiele młodych rolników, poza prowadzeniem gospodarstwa rolnego, pracuje na etacie lub na umowę zlecenie i ubezpiecza się w ZUS, dlatego tacy rolnicy powinni mieć możliwość korzystania ze wsparcia w ramach tego działania.

2 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Samorząd rolniczy zawnioskował o włączenie do wykazu roślin objętych dopłatą: facelii, rzodkwi oleistej i gryki. Są to gatunki dość rzadko uprawiane a mogące w znaczącym stopniu poszerzyć płodozmian, co jest korzystne dla rolników, konsumentów i środowiska.

2 grudnia Zarząd KRIR w ślad za zgłoszonymi uwagami do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa przekazał uzupełnienie opinii samorządu rolniczego. Samorząd rolniczy wnosi o zachowanie okresu przejściowego i wprowadzenie nowych przepisów od okresu wegetacyjnego 2022 i przeprowadzenie szerokiej akcji informującej o projektowanych zmianach, tak aby producenci mieli czas na dostosowanie się do zmienionych przepisów.

2 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie planu utworzenia obszaru ochronnego zbiornika wód śródlądowych pn. „Główny zbiornik wód podziemnych nr 112 – Żuławy Gdańskie” i uwzględnienie opinii samorządu rolniczego podczas jego tworzenia.

2 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie problemu odsyłania protokołów z szacowania strat bez podpisów i w związku z tym braku możliwości skorzystania z pomocy.

3 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie zwolnienia rolników z wieloletnich zobowiązań zawartych w umowach podpisanych z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działań PROW.

3 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie umożliwienia hodowcom drobiu otrzymania pomocy na refundację wydatków poniesionych przez nich na dostosowanie gospodarstw do wymogów bioasekuracji.

2 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o zmianę prawa w zakresie włączenia wag do katalogu budów i robót budowalnych nie wymagających pozwolenia na budowę (wagi samochodowe).

2 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie procedury ważenia płodów rolnych w skupach i umieszczenia wyświetlaczy wagi przed wjazdem na wagę w widocznych miejscach dla rolnika.

2 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie uregulowania przepisów utylizacji opon używanych w sprzęcie rolniczym.

2 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Walnego Zgromadzenia Małopolskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. intensyfikacji odstrzału dzików, przejęcia przez państwo ubezpieczeń upraw rolnych w przypadku braku możliwości ich ubezpieczenia w zakładach ubezpieczeń, interwencji na rynku jabłek.

2 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Rad Powiatowych Podkarpackiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. zmiany definicji „młodego rolnika”, wprowadzenia odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie i rysie, w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych w okresie od zachodu do wschodu słońca, umożliwienia spółkom wodnym dostępu do geodezyjnych danych osobowych oraz rozwiązania problemu z odbiorem i utylizacją folii rolniczej.

2 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Świeckiego, które dotyczyły m.in. zwiększenia stawki zwrotu podatku akcyzowego dla paliwa rolniczego, interwencji na rynku nawozów, ujawnienia listy zakładów mięsnych, które opierają swoją produkcję na importowanych półtuszach wieprzowych.

2 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie analizy strat poniesionych przez hodowców trzody chlewnej oraz naliczania pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez hodowców trzody ze sprzedaży świń z siedzib stad u tych hodowców, utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF.

2 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie podjęcia działań mających na celu wprowadzenie przepisów umożliwiających nieodpłatne udostępnianie przez Głównego Geodetę Kraju danych korekcyjnych sieciowych RTN, RTK, GNSS dla gospodarstw indywidualnych.

2 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski i stanowiska wojewódzkich izb rolniczych w sprawie rynku nawozów.

2 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie zmniejszenia norm wysiewu pszenicy, pszenżyta i żyta stosowanych przy ustalaniu dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

2 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. przyspieszenia udzielania pomocy ARiMR dla kół gospodyń wiejskich, skrócenia minimalnego okresu osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego z 5 do 3 lat, podziału geodezyjnym działek rolnych podczas budowy wałów, dróg i autostrad.

2 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Jak wynika z uzasadnienia do projektu i oceny skutków regulacji na nowe płatności przewidziano niewysoki budżet 400 mln zł, co powoduje, iż przewidywalnie stawka wyniesienie około 44 zł do ha powierzchni – biorąc pod uwagę powierzchnie użytków rolnych w Polsce ok. 9 mln ha. Ponadto płatność ma być wypłacona w dwóch ratach, czyli po około 22 zł w 2022 r. i 22 zł w 2023 r. Zdaniem wielu rolników środki te są bardzo niskie i niewystarczające.

3 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie pogarszającej się sytuacji na rynku jabłek.

3 grudnia Zarząd KRIR w związku z funkcjonowaniem aplikacji suszowej przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w tej sprawie.

3 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowisko dotyczące wskazania Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi najistotniejszych bieżących problemów w rolnictwie, podjęte przez Krajową Radę Izb Rolniczych na X posiedzeniu VI kadencji w dniu 24 listopada 2021 r.

3 grudnia Zarząd KRIR odniósł się do zmian zaproponowanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska do „Programu azotanowego” informując, że propozycje Inspekcji mogą przyczynić się do znacznych utrudnień w prowadzeniu produkcji rolniczej oraz stanowią zagrożenie dla wielu gospodarstw rolnych i dlatego należy je odrzucić.

3 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego A. Hadzik w sprawie udzielenia wyjaśnień, dlaczego rolnik, jako współdzierżawca gospodarstwa musi płacić składki za całą powierzchnię gospodarstwa, pomimo że gospodaruje na połowie tego areału.

10 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Z. Ziobro w sprawie rolników z powiatu piotrkowskiego zatrzymanych w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości popełnianych przez lekarzy weterynarii uprawionych do wystawiania świadectw zdrowia.

15 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektor Generalnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa M. Gośniowskiej-Kola w sprawie czynszu dzierżawnego, zależnego od wzrastających cen pszenicy.

16 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego. Wzrost stawek jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy oraz zasiłku chorobowego jest odpowiedzią na wielokrotne wnioski samorządu rolniczego o podniesienie wysokości zasiłków przysługujących rolnikom w przypadku niezdolności do pracy lub uszczerbku na zdrowiu. Zaproponowana kwota 20 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy, chociaż jest dwukrotnie większa, jednak nadal za niska. Przyszłościowo, stawka zasiłku chorobowego powinna być uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę i wynosić 80% minimalnego wynagrodzenia.

16 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie wprowadzenia analogicznych rozwiązań przy zatrudnianiu pracowników w rolnictwie, jakie zaproponowano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1681, druk senacki nr 574).

21 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Samorząd rolniczy zaproponował wydłużenie czasu zgłoszenia przemieszczenia zwierząt do 7 dni. Ponadto wprowadzenie obowiązku prowadzenia wszystkich zdarzeń dotyczących zwierząt w wersji elektronicznej będzie stanowiło barierę dla rolników. Należy pozostawić możliwość składania zgłoszeń w formie papierowej, jak i elektronicznej.

21 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas X posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany zasad wypłacania odszkodowań rolnikom w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu w szczególności drobiu. Poszkodowanym rolnikom powinno przysługiwać odszkodowanie za padłe i ubite zwierzęta w wysokości 100%, nie jak w praktykach stosowanych obecnie.

21 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas X posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie utworzenia grupy do spraw energii odnawialnej w ramach zespołu Porozumienia Rolniczego Biogospodarka i włączenia do jej prac członków wskazanych przez Zarząd KRIR.

21 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski Walnego Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in.: zwiększenia ilości naliczanego paliwa do zwrotu akcyzy dla hodowców, zmniejszenia populacji jeleniowatych, interwencji na rynku paliwa i energii.

21 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski wypracowane podczas Walnego Zgromadzenia Pomorskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. zmiany zasad dofinansowania do paneli fotowoltaicznych dla gospodarstw rolnych, podniesienia rolniczych świadczeń emerytalnych do wysokości średniej krajowej, wcześniejszego podawania wielkości stawek dopłat do materiału siewnego na dany rok.

21 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas X posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Ministra Sportu i Turystki K. Bortniczuka w sprawie rekompensat dla gospodarstw agroturystycznych, które znalazły się w strefie stanu wyjątkowego.

21 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie wyłączenia obrębu Chrzanowo w powiecie wejherowskim z obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).

23 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii P. Nowaka w sprawie skarg rolników na działania geodetów podczas ustalania przebiegu granic rolnych.

29 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Edukacji i Nauki P. Czarnka w sprawie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Chrząstowie w woj. wielkopolskim i rozważenie możliwości dofinasowania nauki w szkołach niepublicznych na takich zasad, jak w szkołach prowadzonych przez samorząd terytorialny.

29 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka w sprawie problemów producentów ślimaków.

29 grudnia Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 1 grudnia w sprawie pomocy dla rolników, którzy w latach 2018-2020 nie otrzymali zapłaty za sprzedane mleko od podmiotu, wobec którego wydano postanowienie o ogłoszeniu upadłości.

30 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do propozycji utworzenia podstrony „Okienko dla rolnika” na portalu gov.pl. Samorząd rolniczy pozytywnie ocenił utworzenie strony poświęconej działaniom na rzecz rolnictwa. Strona może stać się narzędziem umożliwiającym załatwienie wielu spraw przez mieszkańców obszarów wiejskich.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych. Większość spotkań ze względów na nadal trwające obostrzenia epidemiczne odbyło się w formie wideokonferencji.

2 i 3 grudnia 2021 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w formie wideo konferencji odbyło się posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca. Z ramienia KRIR udział w posiedzeniu wziął Prezes KRIR W. Szmulewicz. Prezydium przyjęło projekty stanowisk opracowanych przez Sekretariat Copa-Cogeca i dotyczyły one kolejno:

- przeglądu dyrektywy w sprawie energii odnawialnej (RED),

- rozporządzenia w sprawie zapewnienia równych warunków działania dla zrównoważonego transportu lotniczego,

- przeglądu dyrektywy w sprawie opodatkowania energii (ETD),

- corocznej sesji Komisji Narodów Zjednoczonych ds. statutu kobiet 2022: „Zapewnienie równości płci oraz upodmiotowienie wszystkich kobiet i dziewcząt w kontekście polityk i programów środowiskowych, dotyczących zmian klimatu oraz ograniczających ryzyko występowania katastrof”.

Następnie omówiono tematy związane z reformą WPR i Europejskim Zielonym Ładem oraz działaniami instytucji unijnych w tym zakresie.

8 grudnia 2021 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w formie wideo konferencji odbyło się posiedzenie POCC-CCC. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje na temat stanu zaawansowania procesu reformy WPR i Europejskiego Zielonego Ładu. Sekretariat Copa-Cogeca kontynuuje współpracę z organizacjami członkowskimi nad dyskusjami na temat przygotowania Narodowych Planów Strategicznych i porównaniem dokonanych wyborów.

9 grudnia 2021 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli w formie wideo konferencji odbyło się posiedzenie grupy roboczej „zboża, rośliny oleiste i białkowe”. Eksperci omówili kwestie rynkowe oraz zapoznali się z prognozami produkcji w sektorze roślin oleistych i wysokobiałkowych na rok gospodarczy 2021-2022 Ceny soi rosły z powodu popytu przewyższającego podaż. USDA zrewidował międzynarodową produkcję w dół z powodu opadów deszczu w Argentynie i Brazylii. Ceny rzepaku były napędzane przez zmniejszoną produkcję rzepaku w Kanadzie o 33% (susza), podczas gdy produkcja rzepaku w UE rosła, choć w mniejszym stopniu niż wcześniej przewidywano. Produkcja słonecznika była powyżej średniej. Wzrósł popyt (Indie, Chiny). Ceny oleju roślinnego i śruty pochodzenia niezawierającego GMO były bardzo wysokie. Ceny oleju rzepakowego wzrosły dwukrotnie. Produkcja słonecznika rosła w UE, Rosji i na Ukrainie. Na rok 2022 EPA (USA) zaproponuje największe w historii łączne ilości biopaliw. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił i omówił temat przyszłej WPR w kontekście płatności powiązanych z produkcją, Eko schematów i narzędzi rolno-środowiskowych.

17 grudnia 2021 w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli w formie wideo konferencji odbyło się posiedzenie grupy roboczej „płatności bezpośrednie i zazielenianie”. W spotkaniu z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych wziął udział Wiceprezes KRIR M. Borowski. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje na temat aktualnych działań w instytucjach unijnych w zakresie prac nad reformą WPR w szczególności na elementach dotyczących przyjęcia aktów wykonawczych oraz na wyniku procedury pisemnej w sprawie głosowania dotyczącego aktów wykonawczych. Przedstawiono również prezentacje z poszczególnych krajów członkowskich dotyczące krajowych Planów Strategicznych na lata 2023-2027 skupiające się w szczególności na filarze 1 (w tym Eko schematy, wsparcie redystrybucyjne, normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska i dobrowolne wsparcie związane z produkcją).

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 18 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com