Na początku tego okresu tj. 9 grudnia 2020 r. odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych, w którym udział wziął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Grzegorz Puda. Z planowanych działań na najbliższy czas Minister zwrócił uwagę na potrzebę upodmiotowienia gospodarstw, dzięki czemu rozwiązanych zostanie bardzo wiele problemów, np. w sferze dotyczącej dziedziczenia czy płatności. Środki będą kierowane nie do rolnika, ale do gospodarstwa – stwierdził minister i dodał, że następnym krokiem będzie wprowadzenie nowej ustawy spółdzielczej, która umożliwi tym mniejszym podmiotom stworzenie silnej grupy. W kwestii nowego projektu ustawy o ochronie zwierząt Minister poinformował, że rozważana jest możliwość wprowadzenia projektu jako projektu rządowego, aby mógł być on poddany szerokimi konsultacjom społecznym. Krajowa Rada Izb Rolniczych podtrzymuje swój sprzeciw wobec wprowadzania jakichkolwiek zmian ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt dotyczących zakazu uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Jak już wcześniej wskazywał samorząd rolniczy rozwiązania te negatywnie wpłyną na ekonomię gospodarstw rolnych, doprowadzając do pogorszenia sytuacji finansowej rolników i ich rodzin. Zdaniem Krajowej Rady wpłynie to także na cały sektor rolno – przemysłowy, zmniejszając znaczenie polskich przedsiębiorstw, w szczególności na światowym rynku mięsa wołowego i drobiowego. Przepisy te wpłyną również na sektor usług utylizacyjnych, zwiększając w tym zakresie rolę przedsiębiorców zagranicznych, przede wszystkim niemieckich. Likwidacja hodowli zwierząt futerkowych bowiem spowoduje, że odpady z hodowli drobiu (którymi są karmione zwierzęta futerkowe), będą musiały podlegać utylizacji, a w sektorze tym widoczna jest duża ekspansja przedsiębiorstw zagranicznych.  

16 grudnia 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda powołał m.in. Prezesa KRIR W. Szmulewicza do Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.  Rada liczy 20 członków i jest to forum konsultacyjno-doradcze Prezydenta RP. Do jej zadań należy m.in. wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich; organizowanie tematycznych okrągłych stołów; współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowym czy przegląd rozwiązań prawnych w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich. Do Rady powołani zostali także: Pani Barbara Szczepanik (z województwa lubuskiego) i Pan Rafał Pelc (z województwa podkarpackiego), których Krajowa Rada Izb Rolniczych rekomendowała na Starostów Dożynek Prezydenckich 2020. Prezydent podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady akcentował, że dla niego rozwój obszarów wiejskich, dbałość o tę część Polski to jest bardzo ważny element realizacji praw konstytucyjnych – równy rozwój kraju, zapewnienie wszędzie dostępu do dobrej edukacji, do godnych warunków życia, do wszystkich nowoczesnych dóbr. Zaznaczył też, że obecna Rada nawiązuje do powołanej w 2009 roku przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Rady do spraw Wsi i Rolnictwa. Przewodniczącym Rady został były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:

  • 1 grudnia – seminarium zdalne IHAR-PIB pn. „Tworzenie naukowych podstaw postępu biologicznego i ochrona roślinnych zasobów genowych źródłem innowacji i wsparcia zrównoważonego rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 3 grudnia – posiedzenie Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz;
  • 8 grudnia – Komisja do Spraw Oceny Ofert, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz;
  • 11 grudnia – Debata „Stan i perspektywy polskiego rolnictwa w dobie kryzysu gospodarczego”, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz;
  • 14 grudnia – Walne Zgromadzenie VI kadencji Lubelskiej Izby Rolniczej, udział on-line: Prezes KRIR W. Szmulewicz;
  • 16 grudnia – spotkanie on-line dotyczące sektora wołowiny na temat mechanizmów dedykowanych grupom producentów rolnych oraz organizacjom producentów, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 16-17 grudnia – konferencja on-line „Perspektywy rolnictwa UE 2020 – rolnictwo UE nowej generacji”, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

2 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o ponowne rozpatrzenie wniosku o oddzielne szacowanie strat dla produkcji roślinnej oraz zwierzęcej powstałych w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

3 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu Ramowego Planu Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021-2027. Wyznaczony przez Komisję Europejską cel „osiągniecia co najmniej 25% upraw UE w systemie rolnictwa ekologicznego oraz znaczny wzrost akwakultury ekologicznej” do 2030 roku jest bardzo ambitnym zadaniem. Aktualnie powierzchnia UR w rolnictwie ekologicznym w Polsce wynosi niecałe 4%, a ponadto od 2014 r. utrzymuje się tendencja spadkowa. Zwiększenie udziału rolnictwa ekologicznego 600-krotnie w ciągu zaledwie jednego okresu programowania UE wydaje się zadaniem niezwykle trudnym do zrealizowania.

3 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Bartosika o zmianę przepisów w dostępie do operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w celu umożliwienia przyznania 1 pkt rolnikom składającym wnioski w ramach tego instrumentu, którzy wystąpili o wskazaną pomoc w poprzednim naborze i nie przyznano im pomocy. 

3 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji M. Kamińskiego z wnioskiem o wstrzymanie karania rolników, którzy wzięli udział w protestach i innych zgromadzeniach związanych z obecną kryzysową sytuacją w rolnictwie oraz planowaną zmianą ustawy o ochronie zwierząt tzw. „piątki Kaczyńskiego”.

7 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Komisarza UE ds. Rolnictwa J. Wojciechowskiego w sprawie utworzenia w ramach PROW działania, którego celem byłaby pomoc dla rolników chcących przejąć w całości gospodarstwo rolne w trybie zniesienia współwłasności.

8 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk senacki 233). Samorząd rolniczy popiera zaproponowane zmiany ww. ustawach, których celem jest wprowadzenie dodatku do emerytury w wysokości 20 zł miesięcznie, za każdy udokumentowany rok służby w ochotniczej straży pożarnej.

11 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wydanie interpretacji przepisów dotyczących pomocy dla rolników w związku z COVID-19, w zakresie czy rolnikowi, który przekazał gospodarstwo wraz ze zwierzętami po 1 marca 2020 r. na rzecz następcy, ale po 2-3 miesiącach uznał, że jego emerytura lub renta nie wystarcza na życie i chciałby jeszcze utrzymywać 1 lub 2 sztuki zwierząt na własne potrzeby – przysługuje pomoc z tytułu COVID-19.

14 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do ekspertyzy naukowej mającej na celu określenie rodzajów inwestycji przyczyniających się do realizacji 4, 5 oraz 6 celu szczegółowego WPR 2021-2027. KRIR wskazała na inwestycje z zakresu ochrony środowiska lub zmian klimatu, które nie zostały wymienione w ekspertyzie. Większość inwestycji przedsiewnych w ekspertyzie może być realizowana przez różne podmioty. W Polsce istnieje bardzo zróżnicowane rolnictwo, a większość zadań związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska będzie spoczywało na rolnikach. Bez dodatkowych środków oraz możliwości realizowania szeregu operacji w formule zbiorowej nie będą oni w stanie sprostać oczekiwaniom środowiskowym.

14 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych. Projektowane przepisy mogą zapewnić ochronę płodów rolnych oraz zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

14 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Według samorządu rolniczego projekt ustawy powinien być uzupełniony o dodatkowe rozwiązania prawne, które ugruntują proces rozdysponowania nieruchomości Zasobu w formie dzierżawy. Ponadto rozdysponowanie ZWRSP wzbudza wiele kontrowersji i powinno być uzależnione od kryteriów regionalnych. Niezbędne jest również, aby w procedowanej ustawie znalazły się zapisy o konieczności poparcia wniosku Dyrektora Generalnego KOWR na sprzedaż państwowej ziemi, opinią wojewódzkich izb rolniczych.

14 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju R. Telusa w sprawie problemów branży produkcji trzody chlewnej i podjęcia działań legislacyjnych niwelujących trudną sytuację producentów trzody.

15 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin. Wprowadzenie możliwości przeprowadzania szkoleń w formie zdalnej jest słuszne. Zdaniem samorządu rolniczego należy umożliwić osobom posiadającym odpowiedni sprzęt i umiejętności udział w szkoleniu w formie wideokonferencji, natomiast osoby, dla których byłoby to dużym problemem powinny zachować ważność szkoleń na czas zakończenia epidemii plus 90 dnia po odwołaniu pandemii.

15 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych J. Sasina o interwencję w zakresie możliwości skupowych w okresie żniw przez państwową spółkę Elewarr w celu zapobiegnięcia obniżkom cen na rynku.

15 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o obniżenie wskaźników dotyczących działań inwestycyjnych PROW w związku z trudną sytuacją, która wystąpiła w wielu gospodarstwach rolnych na skutek pandemii COVID-19, a także problemów spowodowanych epidemią ASF.

15 grudnia Zarząd KRIR przesłał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie wypłaty pomocy finansowej dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi i deszczy nawalnych oraz dofinasowania zakupu sprzętu komputerowego w ramach PROW.

15 grudnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postepowania cywilnego (druk nr 222). Proponowana zmiana przepisów w zakresie egzekucji komorniczej kierowanej do rolników jest słuszna. W świetle wymogów konstytucyjnych wszelkie wyłączenia spod egzekucji dotyczące zwierząt i rzeczy ruchomych potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego powinny być regulowane na poziomie ustawowym a nie rozporządzenia. Rozporządzenie jest aktem normatywnym, który może służyć jedynie wykonaniu ustawy, a nie ją zastępować. Przeniesienie przepisów rozporządzenia do ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego jest trafne i niemal w całości wypełnia regulowaną problematykę, wymaga jednak pewnych uzupełnień, które samorząd rolniczy widzi za celowe w oparciu o zaistniałe stany faktyczne przy sporządzaniu opinii a które wynikają z czynności komorników i organów samorządu na szczeblu gmin i powiatów.

18 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o umożliwienie rolnikom, którzy przebyli chorobę COVID-19 skorzystania ze specjalistycznej rehabilitacji leczniczej.

18 grudnia Zarząd KRIR popierając inicjatywę Dyrektora Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o udzielenie pomocy w sfinansowaniu Szkolnego Centrum Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego.

18 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie producentów truskawek i rabarbaru z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ponieśli straty wynikające z braku możliwości pełnego zbioru owoców, z uwagi na warunki epidemiologiczne i ograniczenia prawne w związku z COVID-19 oraz zostali pozbawieni możliwości skorzystania z tzw. „pomocy covidowej” przewidzianej w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1467).

18 grudnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie stanowisko Podlaskiej Izby Rolniczej w sprawie szczegółowej analizy ofert zakupu Spółdzielni Mleczarskiej BIELMLEK.

18 grudnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie wnioski z IV Walnego Zgromadzenia Pomorskiej Izby Rolniczej VI kadencji, które dotyczyły udostępnienia danych o imporcie do Polski mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego, objęcia rolnictwa szczególna pomocą zapisaną w tarczy antykryzysowej, zawieszenia kontroli weterynaryjnych w gospodarstwach rolnych oraz urealnienia przepisów w zakresie dobrostanu krów mlecznych.

18 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o odstąpienie od decyzji o likwidacji Pracowni Oceny Nasion w Olsztynie.

18 grudnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie wnioski Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w sprawie interwencji na rynku drobiu oraz rozwiązania problemu ze sprzedażą owoców i warzyw.

22 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wprowadzenie zmian do programu pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką. Zdaniem samorządu rolniczego dofinansowaniu powinien podlegać zakup komputera dokonany od dnia 24 października 2020 r., czyli wraz z wejściem z życie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, czyli od momentu wprowadzenia nauki zdalnej.

22 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VI posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wprowadzenie obowiązku odbioru opakowań PCV, PPE – worki typu big bag i mniejsze przez podmioty wprowadzające tego typu produkty do obrotu oraz o powtórzenie programu „Usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” sfinansowanego ze środków budżetu państwa, wnioskując, aby nie wliczał się do pomocy de minimis.

22 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o możliwość wprowadzenia dopłat dla rolników skarmiających swoje zwierzęta paszami niemodyfikowanymi genetycznie.

22 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VI posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o uznanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych jako gospodarstwa wielorodzinne.

22 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VI posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o zmianę przepisów art. 30 ustawy o drogach publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 470, 471, 1087), aby w zakresie obowiązków zarządców dróg było odpowiednie utrzymanie drożności przepustów pod zjazdami z dróg publicznych.

22 grudnia Zarząd KRIR przekazał Prezydentowi RP A. Dudzie, Prezesowi Rady Ministrów M. Morawieckiemu oraz Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie stanowisko przyjęte podczas VI posiedzenia KRIR VI kadencji w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, sprzeciwiając się wprowadzeniu jakichkolwiek zmian dotyczących zakazu uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

28 grudnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie stanowiska z V Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji w sprawie pomocy związanej z COVID-19 dla rolników, dramatycznej sytuacji na rynkach, obwodów wyłączonych z wydzierżawienia, tzw. ośrodków hodowli zwierzyny, ograniczenia możliwości stosowania niektórych środków ochrony roślin.

29 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VI posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego D. Rozkruta o włączenie KRIR do prac nad interpretacją wyników z Powszechnego Spisu Rolnego. 

29 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VI posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o włączenie KRIR do prac nad interpretacją danych Powszechnego Spisu Rolnego i wypracowania definicji „aktywnego rolnika”.

29 grudnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VI posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o zmianę obowiązujących przepisów w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi poprzez umocowanie obowiązku do zasięgania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opinii wojewódzkiej izby rolniczej w celu dokonania rozpoznania występowania na danym terenie  zapotrzebowania na grunty rolne przez okolicznych rolników indywidualnych zainteresowanych powiększeniem swoich gospodarstw rodzinnych.

29 grudnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtyki w sprawie wprowadzenia programu utylizacji opon rolniczych oraz ponownego uruchomienia programu pn. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.

31 grudnia Prezes KRIR zwrócił się do Dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi A. Kłódkowskiej-Cieślakiewicz o przedstawienie wysokości wydatków na rolnictwo, przewidzianych w ustawach budżetowych na lata 2019-2020 oraz projekcie ustawy budżetowej na rok 2021.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wszystkie spotkania ze względów na wprowadzane obostrzenia epidemiczne odbyły się w formie wideokonferencji.

                W dniu 3 grudnia 2020 roku w formie video konferencji odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca którego celem była wymiana poglądów z wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej, Fransem Timmermansem na temat Europejskiego Zielonego Ładu i reformy WPR po roku 2020. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w zebraniu wziął udział Prezes KRIR, Wiktor Szmulewicz.  Frans Timmermans wypowiadał się nt. odnośnie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, zmian klimatycznych oraz Europejskiego Zielonego Ładu i odpowiadał na pytania przedstawicieli organizacji rolniczych. Pytania dotyczyły zakresu i wprowadzania strategii bioróżnorodności w Unii Europejskiej, możliwości rozwoju dla młodych rolników, zaostrzających się przepisów dotyczących stosowania środków fitosanitarnych i zasad zreformowanej WPR po 2020 roku. Przedstawiciele organizacji rolniczych w swoich wypowiedziach podkreślali, że organizacje ekologiczne przedstawiające i wytyczające zarys nowej polityki rolnej w ramach konsultacji społecznych nie mają wiedzy w jaki sposób takie czy inne działania wdrożyć, czy też jaki to będzie miało wpływ na produkcję rolną, na jej wydolność i rentowność. Podkreślono również, że zadaniem rolników jest dostarczanie żywności wysokiej jakości dla obywateli Unii Europejskiej i z tego obowiązku wywiązują się, ale kolejne zaostrzenia, jeśli chodzi o produkcję mogą spowodować nie tylko zaniechanie produkcji, ale również bankructwo z powodu nieopłacalności. Zwracali uwagę na zniechęcenie młodego pokolenia rolników widzącego coraz to nowe wymagania bez uwzględniania ich potrzeb oraz możliwości. Komisarz Timmermans w swoich wypowiedziach podkreślił, że nowa WPR musi być bardziej sprawiedliwa i wspierać rolnictwo bardziej przyjazne środowisku, mające na względzie zmiany klimatu oraz stosujące nowe techniki i technologie, które umożliwiają dostosowanie się nie tylko do typu produkcji, ale również do jakości gruntów, wody itd. Zwrócił uwagę na potrzebę wsparcia dla młodych rolników oraz odpowiedniego dostosowania i typowania programów z przeznaczeniem dla młodego pokolenia rolników, które obejmie sektor w trakcie cyfrowej transformacji.    

9 grudnia 2020 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w formie video konferencji odbyło się posiedzenie grupy roboczej „kwestie podatkowe i prawne”.  Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje na temat orzecznictwa oraz powiadomienia Komisji Europejskiej w zakresie pomocy państwa. Przedstawiono i omówiono informacje na temat zasad pomocy państwa i COVID-19, gdzie zwrócono szczególną uwagę na przedłużenie tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Dokonano przeglądu wytycznych Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich jak również omówiono kwestię polityki konkurencji, gdzie do udziału w posiedzeniu zaproszono Pana Oliviera Sitara (kierownika działu) i Annette Kliemann (szefa zespołu), dział G1 - Zarządzanie rynkami rolno-spożywczymi, DG AGRI, Komisja Europejska w celu omówienia następujących tematów: strategia „Od pola do stołu”, wyjaśnienie reguł konkurencji dotyczących inicjatyw zbiorowych promujących zrównoważoność w łańcuchach dostaw, poprawa przepisów dotyczących rolnictwa, które wzmacniają pozycję rolników. Omówiono również działania Komisji w zakresie: polityki konkurencji wspierającej Zielony Ład, przeglądu rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych stosowanych do porozumień wertykalnych, przeglądu dwóch rozporządzeń w sprawie wyłączeń grupowych stosowanych do porozumień horyzontalnych, inicjatywy Komisji dotyczącej nowego narzędzia konkurencji. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił i omówił również: sprawozdanie dotyczące polityki konkurencji,  obwieszczenie Komisji w sprawie określania stosownego rynku do celów prawa konkurencji Wspólnoty, aktualne informacje na temat projektu reformy stawek VAT, kwestie prawne i podatkowe związane z Brexitem, informacje na temat konsultacji publicznych Komisji w sprawie zrównoważonego zarządzania, informacje na temat aktu w sprawie zarządzania danymi, informacje na temat białej księgi Komisji w sprawie sztucznej inteligencji

10 grudnia 2020 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w formie video konferencji odbyło się posiedzenie POCC-CCC. Uczestnicy posiedzenia zatwierdzili projekt odpowiedzi Copa-Cogeca na konsultacje społeczne w sprawie przeglądu wytycznych dotyczących pomocy państwa na ochronę środowiska i energię na lata 2014-2020. Sekretariat Copa-Cogeca przekazał aktualne informacje na temat Zielonego Ładu dla Europy oraz strategii i działań Sekretariatu związanych z tym dokumentem.

15 grudnia 2020 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w formie videokonferencji odbyło się posiedzenie grupy roboczej „badania i innowacje”, podczas którego dyskutowani z. Markiem Duponcelem, urzędnikiem ds. programów badań, DG AGRI, dział B.2, w sprawie aktualnej sytuacji programu Horyzont Europa.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 10 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com