krirLipiec 2015 r. był ostatnim miesiącem działalności Zarządu KRIR IV kadencji, trakcie którego Zarząd podejmował liczne interwencje w zakresie problemów, z którymi borykało się polskie rolnictwo – głównie susza oraz dramatyczna sytuacja na rynku owoców miękkich.

Dnia 6 lipca 2015 roku w siedzibie spółka Hodowli Roślin Kalinowa w województwie łódzkim odbyło się kolejne spotkanie dotyczące problemów związanych z kontrolą przez polskie służby fitosanitarne polskich ziemniaków eksportowych na rynek ziemniaka Unii Europejskiej i poza UE. W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy producentów ziemniaków wczesnych z powiatu sieradzkiego współpracujący z firmą AGROSAD uczestniczył Członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Robert Nowak. Nawiązując do postulatów przedstawionych przez rolników i wcześniejszej dyskusji podczas spotkania w MRiRW, Dyrektor Rzeźnicki zaproponował, że wystąpi do Komisji Europejskiej o uproszczenie procedur fitosanitarnych w momencie wysyłki ziemniaków z gospodarstwa. Bezpieczeństwo fitosanitarne zapewniłoby objęcie gospodarstw systemem jakości żywności i uzyskaniem certyfikatu Integrowanej Produkcji. Ponadto przedstawiciele Rządu zobowiązali się do podjęcia wszelkich możliwych starań o uproszczenie procedur PIORIN i wzmocnienie kadrowe i sprzętowe tej instytucji. Robert Nowak zaproponował, że podejmie działania lobbingowe na najbliższym posiedzeniu izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej, żeby zapewnić poparcie w Komisji Europejskiej dla zaproponowanych rozwiązań.

29 lipca 2015 r. odbyły się wybory organów Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wybrano nowy skład Zarządu KRIR. Prezesem KRIR V kadencji ponownie został Wiktor Szmulewicz – Prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej, natomiast nowym Wiceprezesem został Delegat Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Mirosław Borowski, a Członkami Zarządu KRIR: Stanisław Bartman – Prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej, Julian Sierpiński – Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej oraz Robert Nowak – Delegat Śląskiej Izby Rolniczej. Podczas posiedzenia wybrano również Członków Komisji Rewizyjnej KRIR oraz powołano Komisję Budżetową KRIR.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 2 lipca – spotkanie zespołu MRiRW do spraw funkcjonowania systemu doradztwa rolniczego w ramach WPR, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 14 lipca – spotkanie uzgodnieniowe polskich organizacji rolniczych – członków Copa-Cogeca w sprawie zasad funkcjonowania biura w Brukseli, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak oraz pracownicy Biura KRIR w Brukseli;
  • 17 lipca – szkolenie MRiRW na temat poddziałania PROW 2014-2020 „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

  • 2 lipca – komisyjny projekt ustawy o dzierżawie rolniczej, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 2 lipca – rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ARR, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 7 lipca – ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 8 lipca – informacja Ministra Środowiska na temat skuteczności stosowanych instrumentów prawnych przy wypłacie odszkodowań za powstałe szkody łowieckie, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 8 lipca – informacja MRiRW na temat strat w rolnictwie spowodowanych warunkami agrometeorologicznymi oraz monitoringu obszarów występowania zjawiska suszy na terenie Polski, , udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 16 lipca – ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 21 lipca – ustawa o zmianie ustawy o ARR, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 21 lipca – prawo łowieckie oraz ubezpieczenie społeczne rolników, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 22 lipca – poselski projekt ustawy o szkodach łowieckich, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 23 lipca - poselski projekt ustawy o szkodach łowieckich, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR.


W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

6 lipca 2015 r. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w sprawie obciążania rolników za nieprawidłowe utrzymywanie przez nich zjazdów z dróg.

6 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał stanowisko resortowi rolnictwa, że Zarząd właściwej wojewódzkiej Izby Rolniczej na członka komisji szacującej straty może wskazać każdego rolnika (będącego członkiem samorządu rolniczego), spełniającego wymóg posiadania odpowiedniego wykształcenia.

6 lipca 2015 r. Zarząd KRIR w związku z wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz deklarowanym przez MRiRW zwiększeniem progu dostępności dla producentów trzody chlewnej, tj. podniesienie górnej granicy wielkości ekonomicznej gospodarstwa, dla którego będzie przyznawana wsparcie w obszarze „Rozwój produkcji prosiąt” do 250 tys. euro w ramach działania „Inwestycje w środki trwałe”, zwrócił się do resortu rolnictwa o przekazanie informacji, czy w ramach naborów wniosków na w/w działanie 2014-2020, został uwzględniony wniosek samorządu rolniczego o wyższy próg dostępności.

7 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, zgłaszając wątpliwości do § 8 ust 2 pkt 1, dotyczącego punktacji za powierzchnię użytków rolnych, na których rolnik prowadzi produkcję roślinną, z którego wynika, że największy obszar upraw nie daje największej liczby punktów. Podobnie w § 8 ust. 6, gdy jest równa liczba punktów decydująca jest wielkość posiadanych użytków rolnych (im mniej tym lepiej).

8 lipca 2015 r. Zarząd KRIR zaopiniował projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, proponując m.in. podniesienie całkowitego kosztu wydatków kwalifikowanych do 1,5 mln euro.

9 lipca 2015 r. Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW w sprawie zmiany dotychczasowego systemu wyznaczania obszarów na których wystąpiły straty w plonach spowodowane długotrwałą suszą. Problem ten jest zgłaszany przez wiele województw, które wskazują, iż narzędzie Systemu Monitoringu Suszy jest mało przydatne, z uwagi na zbyt małą liczbę stacji nie w pełni reprezentatywne, jeśli chodzi o zdiagnozowanie i ogłoszenie stanu klęski suszy, oraz zwracają uwagę na skomplikowaną procedurę ogłoszenia klęski suszy.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił dnia 10 lipca 2015 roku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o zmianę zasad przyznawania premii zwierzęcej do bydła. W związku z nowymi przepisami ustawy o płatnościach bezpośrednich, w szczególności dotyczącymi płatności związanych do bydła i obowiązku utrzymania zwierząt, do których przysługuje dopłata w kwocie ok. 250,- zł/sztukę, do 30 czerwca roku, w którym wniosek został złożony, zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych dopłata ta w konsekwencji jest dopłatą dla handlarzy i ubojni, a nie dla rolnika.

10 lipca 2015 r. Zarząd KRIR w odpowiedzi na projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przekazał uwagi samorządu rolniczego do ww. projektu, zwracając m.in. uwagę, że PROW na lata 2014-2020 powinien w pierwszej kolejności obejmować wsparciem inwestycje w gospodarstwach młodych rolników (tj. przed ukończeniem 40-go roku życia), którzy jeszcze nie skorzystali z żadnego rozdania PROW dotyczącego operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Istnieje wiele przypadków, gdzie młodzi rolnicy wskutek regulacji dotyczących przysługiwania pomocy nie mieli możliwości skorzystania z żadnego z programów pozwalających zmodernizować gospodarstwo.

10 lipca 2015 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Burmistrzów oraz Wójtów z prośbą o współpracę z właściwymi miejscowo izbami rolniczymi w zakresie opiniowania rocznych planów łowieckich i redukcji pogłowia tych zwierząt.

15 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał pozytywne stanowisko do poselskiego projektu ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów.

15 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz innych ustaw. Zarząd KRIR zwrócił m.in. uwagę, że konieczne jest, aby w dalszym procesie legislacyjnym oprzeć się na konsultacjach i opiniach samorządu terytorialnego, którego ten projekt najbardziej dotyczy. Natomiast zasadnym wydaje się ograniczenie wprowadzania nowych regulacji w projekcie wyłącznie w zakresie zwalczania bezdomności zwierząt.

17 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zarząd KRIR zaproponował zmianę § 5 ust. 7 dotyczącego składu i wykształcenia członków komisji ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. Zaproponowano m.in., aby „Komisja, o której mowa w ust.5: 1) składa się co najmniej z 3 osób, w tym 1 przedstawiciela ośrodka doradztwa mającego wykształcenie wyższe albo średnie w zakresie rolnictwa, ekonomiki rolnictwa lub rybactwa oraz 1 przedstawiciela izby rolniczej, mającego wykształcenie wyższe albo średnie w zakresie rolnictwa, ekonomiki rolnictwa lub rybactwa lub 5 letni staż w samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa rolnego...".

17 lipca 2015 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o intensyfikację działań w budowie wspólnej platformy sprzedażowej, poprzez umowy kontraktacyjne, wobec kryzysu suszy i spadku produkcji wielu gałęzi rolnictwa, a także niskich cen oferowanych rolnikom.

17 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał resortowi rolnictwa poparcie dla stanowiska Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie obrotu ziemią.

17 lipca 2015 r. Zarząd KRIR po raz kolejny zwrócił się z wnioskiem do resortu rolnictwa o kompleksową i całościową zmianę „podejścia” do problemu suszy.

21 lipca 2015 r. Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW w sprawie celu podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie środków finansowych na przeprowadzenie koniecznych melioracji.

21 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazując wniosek przyjęty przez I Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej V kadencji w sprawie wskazania możliwych rozwiązań, które umożliwiłyby wprowadzenie regulacji prawnych wymuszających podawanie konkretnej ceny skupu i wprowadzenia w obrocie produktami rolnymi kontraktacji w sposób nie krzywdzący producentów rolnych, zwrócił się do resortu rolnictwa o przyjęcie zaproponowanych rozwiązań.

21 lipca 2015 r. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do resortu rolnictwa o uruchomienie wzorem ubiegłego roku dopłaty dla producentów owoców miękkich w formie pomocy de minimis.

22 lipca 2015 r. Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW oraz Agencji Nieruchomości Rolnych w sprawie nie przekazanych KRIR do opiniowania nowych zasad przeprowadzania przetargów ofert pisemnych na sprzedaż opracowanych przez Biuro Prezesa ANR. Zarząd KRIR domagał się, aby procedurę uzgodnień tak ważnych procedur jak sprzedaży ziemi państwowej rozpocząć od nowa, uzgadniając ją z KRIR, która skonsultuje ją z wojewódzkimi izbami rolniczymi i wypracuje wspólne stanowisko izb rolniczych w tej sprawie.

22 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał opinię do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zgłaszając wątpliwości samorządu rolniczego do § 8, w którym wyłączono działalność usługową wspomagającą rolnictwo i następująca po zbiorach - wszelkiego rodzaju usługi dla gospodarstw rolnych (zakupy maszyn rolniczych na działalność gospodarczą w tym wynajem maszyn z operatorem i bez) tracą tutaj również firmy z otoczenia rolnictwa (technicy weterynaryjni itp.) ponieważ ich działalność mieści się w zakresie usług wspomagających rolnictwo.

27 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zwracając m.in. uwagę, że w w/w projekcie preferowane jest przetwórstwo w zakresie produktów ekologicznych. Brak jednak kompleksowej ustawy o sprzedaży bezpośredniej jak się wydaje może uniemożliwić realizację tę preferencji.

28 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał resortowi środowiska uwagi Wielkopolskiej Izby Rolniczej do projektu ustawy „Prawo wodne”, wnosząc o uch uwzględnienie.

28 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Środowiska wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej w sprawie zmiany uregulowań prawnych w zakresie utrzymania śródlądowych wód powierzchniowych istotnych dla regulacji stosunków wodnych na potrzeby rolnictwa.

28 lipca 2015 r. Zarząd KRIR przekazał Prezesowi Rady Ministrów poparcie dla stanowiska Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie planów budowy kopalni odkrywkowych na terenie wielkopolski oraz wniósł podjęcie stosownych działań w tym zakresie.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 20 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com