W miesiącu października praca Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych koncentrowała się dalej wokół prac w grupach roboczych opiniujących PROW 2014-2020. Rozliczono i złożono dokument do FS USR dotyczący realizacji wypoczynku letniego na półkoloniach dla dzieci rolników ubezpieczonych w pełnym zakresie w KRUS. Realizowano akcje promocyjne produktów rolno-spożywczych ze środków funduszu promocji. Zbierano też podpisy, aby złożyć do Marszałka Sejmu rejestrację Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Miesiąc październik obfitował również w wydarzenia, w których wzięli udział przedstawiciele samorządu rolniczego, lub które organizowane były przez KRIR.
W dniu 14 października resort rolnictwa zorganizował spotkanie dotyczące reformy Wspólnej Polityki rolnej w obszarze jednolitej wspólnej organizacji rynków (single CMO) w zakresie odnoszącym się do sektora mleczarskiego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele izb rolniczych: Mirosław Borowski – Delegat Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Stanisław Rogalski – Członek Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej, Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak, Przewodniczący Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Jędruch oraz Dyrektor Izby Rolniczej w Opolu Sebastian Sachta. Celem spotkania miało być omówienie z przedstawicielami krajowych producentów i przetwórców mleka instrumentów wsparcia rynku mleka i przetworów mlecznych w UE przewidywanych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 oraz możliwości ich wykorzystania do skutecznego zarządzania polskim rynkiem mleka.
W dniu 21 października w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja „Rola Izb Rolniczych w Unii Europejskiej”. Organizatorem konferencji była Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Towarzystwo Historyczne im. Szembeków. Patronatem honorowym konferencję objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba. W programie konferencji znalazło się wystąpienie Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza na temat perspektyw izb rolniczych w Unii Europejskiej, wystąpienie Radcy ds. Rolnictwa Ambasady Republiki Francuskiej nt. współpracy polsko – francuskiej, wystąpienie Radcy Ambasady Republiki Federalnej Niemiec na temat współpracy polsko-niemieckiej w kontekście rozwoju obszarów wiejskich oraz roli samorządu rolniczego w Niemczech oraz referat Prezesa Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Władysława Ryszarda Szeląga. Wśród około 50 uczestników konferencji znaleźli się reprezentanci Ambasady Republiki Francuskiej, Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Ambasady Królestwa Niderlandów, Ambasady Republiki Słowackiej, Ambasady Republiki Chorwacji, Dyrektorzy Departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Finansów, Prezesi oraz Zarządy Wojewódzkich Izb Rolniczych oraz organizacji rolniczych.
W związku z podpisaniem przez Krajową Radę Izb Rolniczych i Instytuty Naukowe oraz Uczelnie Wyższe porozumienia o współpracy, w dniu 22 października br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja na temat współpracy pomiędzy instytucjami naukowo – badawczymi a samorządem rolniczym w ramach działań: Transfer wiedzy, Doradztwo i Współpraca PROW 2014-2020. W konferencji udział wzięli Dyrektorzy Instytutów Naukowych oraz Rektorzy Uczelni Wyższych lub wyznaczeni przedstawiciele Instytucji Naukowych. W programie spotkania znalazło się m.in. omówienie współpracy w ramach działań transferu wiedzy, doradztwa i współpracy PROW 2014-2020 pomiędzy instytucjami naukowo – badawczymi a podmiotami działającymi na rzecz rolnictwa w tym samorządu rolniczego oraz zaprezentowanie stanowisk uczestników spotkania odnośnie projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
- 9 października – posiedzenie Zespołu Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych, udział: Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej – Zenon Bistram;
- 14 października – Konferencja „Rolnictwo Rodzinne – dialog na rzecz zrównoważonego rolnictwa w Województwie Zachodniopomorskim”, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
- 16 października – posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Systemu Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski;
- 18 października – posiedzenie grupy roboczej KM PROW 2007-2013, udział: Członek Zarządu KRIR Grzegorz Mazur;
- 18 października – konferencja jubileuszowa w Krakowie „Uniwersytet Rolniczy – tradycja i nowoczesność”, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
- 19-20 października – Jubileusz 90-lecia PZŁ w Spale, udział: Członek Zarządu KRIR Robert Nowak;
- 21 października – posiedzenie Rady Społecznej ANR, udział: Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński;
- 22 października – konferencja „Dostęp do zasobów genetycznych i podział korzyści z ich wykorzystania (ABS)”;
- 23 października – forum „Edukacja – Promocja – Przedsiębiorczość” w Łomży, udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
- 30 października – spotkanie podsumowujące Dożynki Prezydenckie Spała 2013, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak.
W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:
- 8 października – projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw;
- 9 października – informacja MRiRW o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. rolnictwa; sytuacja ekonomiczna KSC S.A.;
- 10 października – projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw;
- 11 października – gospodarka rybacka prowadzona na wodach śródlądowych kraju;
- 22 października – kształt Umowy Partnerstwa, ustawa o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych;
- 23 października – informacja MRiRW nt. pakietu legislacyjnego WPR na lata 2014-2020, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
- 23 października – rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2014; udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
- 23 października – projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
1 października Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do przedstawiania kandydatów do Rady Rolników KRUS.
W związku z protestami rolników przeciwko niskim cenom skupu zbóż i rzepaku, a także importowi rzepaku z Ukrainy, które miały miejsce 1 i 2 sierpnia w Grudziądzu, 1 października Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Sądu Rejonowego w Grudziądzu o odstąpienie od karania rolników biorących udział w proteście.
16 października, w związku z wnioskiem Rad Powiatowych Podkarpackiej Izby Rolniczej, Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań w celu wprowadzenia cła zaporowego na import pszenicy paszowej oraz rzepaku spoza państw UE, w szczególności z Ukrainy.
Mając na uwadze wniosek podjęty podczas X Posiedzenia KRIR, 16 października Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW z wnioskiem o notyfikowanie do KE utrzymania dopłat do materiału siewnego po 2013 r.
16 października Zarząd KRIR wyraził swój sprzeciw wobec przyjęcia regulacji umożliwiających wprowadzenie na polski rynek ziemniaków pochodzących z regionów Akkar i Bekaa w Libanie.
Popierając wniosek VI WZ Pomorskiej Izby Rolniczej, 16 października Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przepisów rozporządzenia „w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego PROW 2007-2013 oraz przywrócenie czytelnych i jednoznacznych przepisów.
16 października, przekazując wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej, Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o zainicjowanie zmiany przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie możliwości pobierania emerytury rolniczej z jednoczesnym prowadzeniem działalności rolniczej.
18 października Zarząd KRIR przekazał resortowi rolnictwa swoje negatywne stanowisko wobec wprowadzenia obowiązkowego stosowania zasiewów kwalifikowanego materiału siewnego w ramach Pakietu 1 rolnictwo zrównoważone oraz Pakietu 2 ochrona gleb i wód w przyszłym programie PRŚK.
18 października Zarząd KRIR przekazał Rzecznikowi Praw Obywatelskich poparcie dla stanowiska Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w sprawie rozważenia zbadania zgodności z Konstytucją RP przepisów art. 24 ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego w Świnoujściu (Dz. U. nr 84, poz. 700, z późn. zm.).
Przychylając się do wniosku zgłoszonego przez Podkarpacką Izbę Rolniczą, Zarząd KRIR zwrócił się do COBORU o podjecie działań, które spowodują zwiększenia prac hodowlanych w kierunku poprawy odporności materiału siewnego na porażenia chorobami grzybowymi.
28 października Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z poparciem dla wniosku Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w sprawie wprowadzenia dopłat bezpośrednich do hodowli bydła mięsnego.
Warz ze zbliżającym się końcem okresu funkcjonowania PROW 2007-2013 powstają pytania o kontynuację podjętych zobowiązań wieloletnich w ramach programu rolno-środowiskowego. W związku z tym 29 października Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o potwierdzenia, czy istnieje możliwość rezygnacji z kontynuowania przez 5 lat programu rolnośrodowiskowego bez sankcji oraz wyjaśnienie na jakiej zasadzie oraz w jakich sytuacjach taka rezygnacja jest możliwa.
W dniu 15 października Zarząd KRIR przekazał swoje uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenia w sprawie maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2013/2014. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych pozytywnie ocenił propozycję zwiększenia maksymalnych cen mleka, mleka z dodatkami smakowymi i jogurtu, jednak w opinii samorządu rolniczego proponowane nie są wystarczające i wydaje się, że nie wyeliminują ryzyka wycofania się dostawców z w/w mechanizmu. Ceny mleka rosną a dopłaty do unijnego programu "Szklanka mleka" utrzymują się od trzech lat na stałym poziomie.
16 października Zarząd KRIR przekazał swoje stanowisko do projektu rozporządzenia w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2014 r. oraz wniósł o zmianę zasad ubezpieczenia upraw oraz włączenie w przygotowywany projekt PROW 2014-2020.
Mając na uwadze wniosek zgłoszony przez Podlaską Izbę Rolniczą, 17 października br. Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie wprowadzenia zmian do rozporządzenia z dnia 13 września 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2013 r. poz. 877, j.t). Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zawnioskował o zmianę obowiązujących przepisów tak, aby szacowanie strat w gospodarstwie było dokonywane oddzielnie dla produkcji roślinnej i zwierzęcej, co faktycznie przyczyniłoby się do odtworzenia potencjału produkcyjnego poszkodowanych gospodarstw.
Realizując wniosek zgłoszony podczas X Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, 18 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań z resortem środowiska zmierzających do wprowadzenia dofinansowanie zakupu nawozów wapniowych z funduszy ekologicznych.
Mając na względzie jednolite interpretacje przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach unii europejskiej (Dz.U.2010.56.344) przez służby i organa kontrolujące gospodarstwa rolne, 22 października Zarząd KRIR zwrócił się do Głównego Lekarza Weterynarii o przekazanie odpowiednich wytycznych w tej sprawie do Wojewódzkich Inspektoratów Weterynarii.
24 października Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zwartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2014 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podtrzymał swoje stanowisko, że proponowane od kilku lat stawki są za niskie. Mając na uwadze skalę podwyżek cen oleju napędowego w ostatnich latach oraz zapowiedzi utrzymania się tego trendu, zawarta w projekcie propozycja stawki zwrotu akcyzy zdaniem Zarządu KRIR jest nie do przyjęcia i w żaden sposób nie spełnia oczekiwań rolników, tym bardziej, że równolegle ze wzrostem cen oleju napędowego rosną także ceny innych środków produkcji rolniczej. Sytuacja ta powoduje, że zwrot podatku akcyzowego staje się coraz bardziej marginalny.
28 października Zarząd KRIR przekazał swoje stanowisko do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego PROW 2007-2013 oraz wniósł o dalsze zmiany w szczególności doprecyzowania przepisów dotyczących Pakietu 8, w którym nadal brakuje szczegółowej informacji dotyczących prawidłowego zmianowania.
Mając na uwadze ustawowe cele samorządu rolniczego, tj. rozwiązywanie problemów rolników i reprezentowanie ich interesów, a także wniosek zgłoszony podczas X Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, 30 października Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Finansów o przedstawienie sytuacji prawnej rolników – małżonków wspólnie prowadzących gospodarstwo rolne jako podatników podatku VAT. Z informacji docierających od rolników wynika, że w przypadku małżonków – rolników, z których każdy, oprócz wspólnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, prowadzi odrębnie działalność gospodarczą (w szczególności działalność rolniczą w innym zakresie niż prowadzenie gospodarstwa rolnego), w sytuacji, w której jednej z nich złoży zgłoszenie rejestracyjne, drugi nie może zostać uznany za czynnego podatnika VAT.
31 października Zarząd KRIR przekazał swoje uwagi do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na rok 2014, zgłaszając m.in. wątpliwości odnośnie ustalonych maksymalnych sum ubezpieczenia.
Mając na uwadze wniosek zgłoszony podczas X Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji, 31 października Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Finansów oraz Komisji Nadzoru Finansowego z poparciem dla zgłoszonych przez sektor bankowości spółdzielczej postulatów dotyczących zmian prawnych pośrednio dotyczących bankowości spółdzielczej. W opinii zrzeszonych Banków Spółdzielczych zaniepokojenie budzą działania zmierzające do konsolidacji finansów publicznych poprzez zmianę aktów prawnych regulujących zasady współpracy podmiotów tego sektora, mających niekorzystny wpływ na współpracę jednostek samorządu terytorialnego z lokalnymi instytucjami finansowymi.
31 października Zarząd KRIR zaopiniował projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, informując że samorząd rolniczy jest przeciwny obejmowaniu rolników dodatkowymi kontrolami IHARS.
We wrześniu kontynuowana była również działalność zagraniczna i współpraca międzynarodowa samorządu rolniczego.
W dniu 7 października w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „owce”, w którym udział wziął ekspert KRIR Bronisław Węglewski. Głównymi tematami posiedzenia były: sytuacja rynkowa mięsa owiec i kóz oraz prognozy, WPR po 2013 roku -informacje dotyczące sektora mięsa kóz i owiec, elektroniczna identyfikacja owiec i kóz, promocja produktów rolnych, oznaczanie pochodzenia mięsa, handel zagraniczny, prawo zdrowia zwierząt, kontrole urzędowe, długoterminowa ochrona dużych zwierząt drapieżnych.
14 października miało miejsce posiedzenia poszerzonej grupy doradczej ds. reformy WPR, w którym udział wziął ekspert KRIR – dr Mirosław Drygas. Posiedzenie prowadził Pan Jerzy Plewa, Dyrektor Generalny w DG AGRI, który otworzył obrady i przekazał głos Komisarzowi ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dacianowi Ciolosowi. Wystąpienie Komisarza miało charakter wysoce polityczny i skupiło się na wskazywaniu na pozytywne aspekty uzgodnionej reformy WPR. Na wstępie Komisarz podziękował przedstawicielom wszystkich obecnych na sali organizacji za aktywny wkład w prace nad ostatecznym kształtem reformy WPR. W swoim wystąpieniu podkreślił, że od tego dnia rozpoczyna się intensywna kampania informacyjna na temat wypracowanych nowych rozwiązań, która potrwa do końca 2015 roku. Zaznaczył, że główną osią kampanii będzie podkreślanie szczególnej wagi produkcji rolnej i żywności dla obywateli UE, a także wskazywanie na wielką wartość, jaka jest duża różnorodność rolnictwa w UE.
W dniu 14 października odbyło się posiedzenie grupy roboczej „wino”. Uczestnicy zebrania skupili się nad następującymi tematami: sytuacja rynkowa krajów członkowskich; informacje o porozumieniu politycznym w ramach reformy WPR odnośnie systemu zezwoleń na sadzenie winorośli oraz jego wdrażania na szczeblu krajowym; określenia tradycyjne w sektorze wina; najnowsze informacje na temat negocjacji TTIP między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi; informacje na temat wniosków Komisji w sprawie promocji produktów rolnych; ekologiczna produkcja wina: konieczność umieszczenia substancji ochrony roślin PHOSPHONAT w załączniku II rozporządzenia (UE) nr 889/2008. W posiedzeniu grupy roboczej wziął udział ekspert KRIR Roman Grad oraz Małgorzata Verset, stały przedstawiciel KRIR w Brukseli.
W dniu 25 października w Sekretariacie Copa-Cogeca z udziałem ekspertów KRIR odbyło się posiedzenie grupy roboczej „ubezpieczenia i kwestie społeczne w rolnictwie”. Podczas posiedzenia zostały omówione m.in. następujące tematy: nowy zestaw instrumentów zarządzania ryzykiem w ramach WPR po roku 2013 ; dokument zawierający wytyczne Komisji na temat wdrażania instrumentów zarządzania ryzykiem w ramach reformy WPR po roku 2013; najnowsze informacje na temat instrumentów zarządzania ryzykiem w Polsce, Konsultacje otwarte w sprawie projektu rozporządzenia (UE) uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorze rolnictwa i leśnictwa oraz na obszarach wiejskich za zgodne ze wspólnym rynkiem i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1857/2006 oraz opracowywanie europejskiej polityki w zakresie kryzysowego zarządzania ryzykiem. W zebraniu wzięli udział Pani Marietta Janowicz-Lomott i Pan Krzysztof Łyskawa reprezentujący Krajową Radę Izb Rolniczych.
Ponadto, stały przedstawiciel KRIR wziął udział w następujących posiedzeniach grup roboczych Copa-Cogeca: „Artykuły spożywcze”, "Rośliny oleiste i białkowe" „Zboża i rośliny oleiste”, „Kwiaty i rośliny ozdobne”, „Skrobia”, „Jaja i drób”, „Zapewnienie jakości w rolnictwie”, „Łańcuch żywnościowy”, „Chmiel”, „Wieprzowina”, „Kwestie fitosanitarne”, „Pasze”.
W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 24 projekty aktów prawnych, do których wniosło opinie samorządu rolniczego. Biuro Zarządu KRIR prowadziło prace dotyczące rozliczenia półkolonii ze środków FS USR. Trwały też prace dot. realizacji pilników zbożowych, drobiowych, mlecznych, wieprzowych i wołowych.