krir.jpgWrzesień był miesiącem kończącym okres żniw. Tegoroczna produkcja zbóż w Polsce wygląda lepiej niż się spodziewano jeszcze kilka miesięcy temu. Rzeczywiście mroźna zima poczyniła szereg szkód w uprawach ozimin, powodując niejednokrotnie konieczność dokonania przesiewów, niemniej jednak zbiory podstawowych gatunków są na tym samym poziomie co rok wcześniej. Dobre warunki pogodowe - a zwłaszcza obfite sierpniowe deszcze - okazały się bardzo korzystne dla kukurydzy. Według GUS, tegoroczne zbiory zbóż ogółem w Polsce wyniosą 28,1 mln ton, tj. o 4,9 proc. więcej niż w zeszłym roku i o 5,1 proc. powyżej przeciętych zbiorów z lat 2006-2010. Omawiany okres sprawozdawczy, z racji zakończenia żniw obfitował w liczne święta dożynkowe.
 
 
 
Jednym z pierwszych obchodów w miesiącu wrzesień były uroczystości Jasnogórskich Dożynek, czyli ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony, które odbyło się w tym roku 2 września. W tym roku w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze  połączonych z V Pielgrzymką Izb Rolniczych uczestniczyło około 50  tysięcy wiernych rolników. W świecie tym uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba. Po zakończeniu homilii delegacje z poszczególnych diecezji i instytucji  złożyli   na Ołtarzu dary. Wśród nich był również kosz pełen owoców i chleba wypieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych plonów przygotowany przez samorząd rolniczy oraz Ewangeliarz  ufundowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych i wręczony przez Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza. W  uroczystej dziękczynnej  sumie  oprócz  Zarządu KRIR  brały udział również przedstawiciele wojewódzkich izb rolniczych oraz  poczty sztandarowe z  izb rolniczych. W przeddzień  zaś Narodowych Dożynek izbowi pątnicy uczestniczyli w zorganizowanym w  Częstochowie  przez KRIR spotkaniu poświęconym omówieniu aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie  oraz zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich. Ponadto, KRIR wraz ze Śląską Izbą Rolniczą zorganizowała stoisko samorządu rolniczego w trakcie towarzyszącej obchodom Krajowej Wystawy Rolniczej.

6 września br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Wiceprezes KRIR Marek Borowski oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak wzięli udział w spotkaniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych. Głównymi tematami spotkania były: sytuacja na rynkach rolnych, przyszłość wspólnej polityki rolnej UE, podatek dochodowy w rolnictwie, bezpieczeństwo żywności i handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi.

W dniach 8 i 9 września br. Krajowa Rada Izb Rolniczych organizowała na Rynku Mariensztackim w Warszawie „Piknik Zbożowy” oraz „Piknik Wieprzowy”. 8 września miał miejsce „Piknik Zbożowy” sfinansowany z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, natomiast 9 września „Piknik Wieprzowy” sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Celem organizowanych przez KRIR imprez było zachęcenie do większego spożycia produktów zbożowych oraz mięsa wieprzowego przez dzieci i dorosłych wyprodukowanych przez polskich rolników, zapoznanie z walorami i wartościami odżywczymi tych produktów, poznanie znaczenia w codziennej diecie mięsa wieprzowego oraz różnych gatunków  pieczywa, a także zapoznanie się z metodami produkcji niektórych wypieków pieczywa. Podczas imprezy odbył się szereg konkursów z wiedzy na temat zbóż, produktów zbożowych oraz wieprzowiny, konkursy plastyczne, konkursy zręcznościowe oraz wiele różnorodnych zabaw tematycznych. Na zakończenie konkursów zwycięzcy otrzymali nagrody. Podczas „Pikniku Zbożowego” oraz „Pikniku Wieprzowego” na stoiskach odbywały się degustacje produktów zbożowych oraz potraw z mięsa wieprzowego, możliwy również był zakup produktów zbożowych opartych na tradycyjnej recepturze. W trakcie imprez wyświetlano projekcje informujące o walorach zdrowotnych i smakowych przetworów poszczególnych gatunków zbóż z pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa, pszenżyta, prosa, kukurydzy, gryki, orkiszu oraz wartości odżywczej mięsa wieprzowego.

15 września br. w Spale odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji. W trakcie Posiedzenia Członkowie KRIR przyjęli uchwałę nr 6/2012 w sprawie zatwierdzenia Statutu Krajowej Rady Izb Rolniczych,  uchwałę nr 7/2012 w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Obrad  Krajowej Rady Izb Rolniczych, uchwałę nr 8/2012 w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Pracy Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, dwie uchwały w sprawie w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów prawnych z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz uchwałę nr 11/2012 w sprawie powołania Komisji Problemowej do spraw nowelizacji ustawy o izbach rolniczych. Dyskusja merytoryczna przedstawicieli samorządu rolniczego dotyczyła w szczególności modulacji płatności bezpośrednich, ewentualnego wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie oraz ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wielokrotnie wnioskował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o konieczności zmiany ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ze względu na niewielki procent rolników, którzy korzystają z tych ubezpieczeń. Nadmienić przy tym należy, że procent ten jest stały od kilku lat i liczba ubezpieczających się rolników nie ulega zwiększeniu. Samorząd rolniczy zwracał uwagę, że obecny system ubezpieczeń nie spełnia swoich funkcji, ponieważ zakłady ubezpieczeń nie są zainteresowane ubezpieczaniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zwłaszcza na terenach o dużym stopniu ryzyka, a rolnicy nie ubezpieczają z powodu wysokich stawek. To powoduje, że budżet państwa ponosi dodatkowe koszty w wyniku udzielania pomocy rolnikom z tytułu klęsk, które corocznie nawiedzają Polskę. Zarząd  KRIR zaproponował opracowanie całkowicie nowej ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, opierającej się nie tylko na operowaniu stawkami. Propozycja Zarządu KRIR dotyczyć miałaby powszechności ubezpieczeń, polegającej na powiązaniu ubezpieczeń majątkowych rolników z ubezpieczeniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Powszechność ubezpieczeń zmniejszyłaby koszty po stronie rolnika jak i zakładów ubezpieczeniowych.

15 września br. w Spale miała miejsce konferencja pt. „Jaka polityka rolna”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Forum Debaty Publicznej przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Krajową Radą Izb Rolniczych. W debacie wzięli udział Prezesi i Delegaci oraz przedstawiciele wojewódzkich Izb Rolniczych. Jednym z prelegentów spotkania był Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Omówił temat :Jakiej polityki rolnej oczekują rolnicy?”.  Inni prelegenci wygłosili referaty pn. ”Globalne wyzwania Polityki Rolnej” – prof. Andrzej Kowalski, „Wspólna Polityka Rolna i rozwój obszarów wiejskich” – dr Mirosław Drygas oraz „Skutki i perspektywa WPR dla polskiego rolnictwa” – prof. Walenty Poczta.  Uczestnicy spotkania byli raczej sceptyczni co do reformy WPR. Przede wszystkim zwracano uwagę, że nadal nie będzie wyrównania dopłat bezpośrednich; podkreślano również, że stawia ona rolnikom zbyt dużo wymagań o charakterze ekologicznym.

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1927 roku  przez  Ignacego Mościckiego, 16 września br. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. W obchodach święta plonów  uczestniczyli również przedstawiciele izb rolniczych na czele z Prezesem Krajowej Rady izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem. Prezes KRIR już kolejny rok z rzędu został zaproszony do Komitetu Honorowego Dożynek Prezydenckich w Spale. Obchody święta dziękczynienia za plony rozpoczęły się w Kaplicy Polowej AK uroczystą mszą święta w intencji rolników, która celebrował Jego Ekscelencja Biskup Łowicki Andrzej Dziuba. W trakcie Nabożeństwa poświęcono wieńce dożynkowe. Po zakończeniu Mszy Świętej korowód dożynkowy z udziałem pocztów sztandarowych izb rolniczych ruszył do Centralnego Ośrodka  Sportu gdzie odbywały się główne ceremonie dożynkowe. Prezydent RP, wraz z Małżonką, na stadion COS udał się  bryczką. Tam też  starostowie dożynek - Andrzej Spiralski z Nowego Kramska, gm. Babimost, województwo lubuskie i Renata Kozdęba z Lutowisk, województwo podkarpackie,  przekazali Prezydentowi RP bochen chleba wypieczony z ziarna pochodzącego z tegorocznych zbiorów. W tym roku starostów dożynek wyznaczały Wojewódzkie Izby Rolnicze (Lubuska oraz Podkarpacka) w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim. W trakcie uroczystości głos zabrał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz przedstawiając, że dożynki to największe w roku święto polskiej wsi, będące ukoronowaniem rolniczego całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów zaapelował do Prezydenta o dostrzeganie tej pracy przy podpisywaniu ustaw. Przedstawił też, że rolnicy tracą zaufanie do Rządu RP. Na koniec przemówienia Prezes KRIR złożył wszystkim rolnikom życzenia zawsze dobrych plonów, wytrwałości i satysfakcji z ciężkiej rolniczej pracy.

24 września br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz spotkał się z czeskimi oraz słowackimi dziennikarzami. Głównym tematem rozmów była jakość polskich produktów rolno-spożywczych. Dziennikarze nawiązali do sprawy, która miała miejsce przed kilkoma miesiącami, a mianowicie stosowania soli przemysłowej do celów spożywczych.  Prezes KRIR zapewnił, że polska żywność wprowadzana na rynek Unii Europejskiej jest bezpieczna i spełnia wszystkie wymagania prawa żywnościowego. Jeśli chodzi o gorszą jakość polskich produktów sprowadzanych na rynek czeski, czy słowacki, Prezes KRIR poinformował, że nawet jeśli zdarzają się takie sytuacje, to wynikają one z zawieranych umów handlowych. Nie jest to kwestia gorszej jakości polskiej żywności, tylko warunków zamówienia określanych przez czeskich czy słowackich odbiorców.   

25 września br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz spotkał się z Panią Silvią Däberitz  z European Milk Board (EMB) w celu nawiązania współpracy z polskimi producentami mleka. European Milk Board jest organizacją zrzeszającą 19 różnych organizacji krajowych, reprezentujących 14 państw. Powstała w 2006 r. w celu reprezentowania rolników na arenie UE. Polska nie jest reprezentowana w EMB. Organizacja ta prowadzi rozmowy z Komisją Europejska, Parlamentem oraz politykami z różnych krajów w celu zmiany podejścia u polityków dążących do liberalizacji rynku mleka. Organizacja chce pozyskać producentów z wielu krajów, tak by ich opinia trafiła do UE.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
  • 12 września – gala 10-lecia Krajowej Spółki Cukrowej, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Członek Zarządu KRIR Grzegorz Mazur;
  • 14 września – konferencja „Podatek dochodowy w rolnictwie zamiast podatku rolnego?”, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Prezes Śląskiej Izby Rolniczej Roman Włodarz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 17 września – spotkanie zespołu ds. analizy działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników posiadaczy lasów” PROW 2007-2013, udział: Członek Zarządu KRIR Grzegorz Mazur;
  • 21 września – X Edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski;
  • 26 września – konferencja „Wapnowanie gleb – wyzwanie dla polskiej gospodarki”, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski;
  • 30 września – IX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Opolu, udział: Członek Zarządu KRIR Robert Nowak.

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w następujących posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
  • 11 września – prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie;
  • 12 września – poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zwartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej;
  • 12 września – poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego;
  • 13 września – informacja o programie prac legislacyjno-programowych MRiRW oraz Rządu do końca 2012 r. w obszarze rolnictwa, udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 19 września – informacja nt. stanu negocjacji w sprawie WPR;
  • 25 września – rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno;
  • 26 września – poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego;
  • 27 września – inicjatywa ustawodawcza w sprawie nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

W omawianym okresie sprawodawczym Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

W związku ze spadającymi cenami skupu jabłek przemysłowych 11 września br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o sprawdzenie, czy nie doszło do tzw. „zmowy cenowej”.

11 września br. Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o przekazanie decyzji Komisji Europejskiej z dnia 14 lipca 2012 r. w sprawie modulacji płatności bezpośrednich w 2012 r. dla nowych państw członkowskich.

13 września br. Zarząd KRIR zwrócił się do Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o przywrócenie systemu informowania o zagrożeniach agrofagami przez instytucje samorządowe.

W związku z wejściem w życie z dniem 18 września br. rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań ARiMR, które ustala górny pułap prowizji na rzecz banku oraz mając na uwadze fakt, iż banki wprowadzają dodatkowe koszty obsługi kredytów, 17 września br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie działań, które doprowadzą do obniżenia kosztów kredytów zgodnie z intencją w/w rozporządzenia.

17 września Zarząd KRIR przekazał swoją pozytywną opinię do dokumentu opracowanego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego pt. „Opracowanie krajowych strategii gospodarowania wybranymi gatunkami zagrożonymi lub konfliktowymi”.

20 września br. Zarząd KRIR ponownie zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o przywrócenie każdorazowego dostarczania rolnikom decyzji administracyjnych o przyznanych płatnościach bezpośrednich.

W odpowiedzi na pismo resortu rolnictwa w sprawie konieczności implementacji przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 261/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do stosunków umownych w sektorze mleka i przetworów, tzw. Pakiet Mleczny,  21 września Zarząd KRIR przekazał swoje poparcie dla dotychczasowych kryteriów uznawania w zakresie minimalnej liczby członków (tj. 5) i minimalnej ilości zbywalnej produkcji (100 000 litrów) jako uzasadnionych z punktu widzenia struktury skupu mleka i stwarzają możliwość efektywnego funkcjonowania producentów mleka na rynku krajowym.

W odpowiedzi na pismo MRiRW w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno, Zarząd KRIR 21 września br. przekazał swoje stanowisko do w/w projektu. W opinii samorządu rolniczego nie powinno się zmieniać prawa w trakcie jednej perspektywy finansowej. Obecne zasady przyznawania wsparcia, czyli obowiązujące przed 5 kwietnia 2012 r., powinny obowiązywać do końca okresu programowania, czyli do końca 2013 r. Drastyczne obniżenie wsparcia dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw do 10 mln euro rocznie jest krzywdzące dla polskich rolników, którzy w ubiegłym roku otrzymali z tytułu wsparcia dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw 175 milionów euro. 

W związku z przekazaną Krajowej Radzie Izb Rolniczych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 19 września br. decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej z dnia 24 lipca 2012 r. zatwierdzającą przyznanie krajowych płatności bezpośrednich w Polsce za rok 2012 oraz mając na uwadze treść przedmiotowego dokumentu, 24 września br. Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o udostępnienie treści wniosku Rządu RP z dnia 10.052012 r.  skierowanego do KE o zezwolenie na krajowe uzupełniające płatności bezpośrednie, które Polska zamierza przyznać za rok 2012.

25 września br. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o opóźnienie terminu wprowadzenia zapowiadanych zmian podatków w rolnictwie i poprzedzenie ich szeroką dyskusją ze stroną społeczną, tj. samorządem rolniczym oraz związkami i organizacjami rolniczymi.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

W dniach 20-21 września br. odbyło się Prezydium Komitetów Copa-Cogeca, w którym udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. W trakcie obrad Prezydium przyjęło dwa dokumenty tj. zaktualizowane stanowisko Copa-Cogeca na temat przyszłości WPR w zakresie finansowania oraz szczegółowe propozycje dotyczące zazieleniania i zielonego wzrostu. Ponadto, dyskutowano nt. na temat wahań na rynkach towarów rolnych oraz możliwych działań ograniczających ich wpływ na unijne rolnictwo, a także spekulacji na rynkach towarów rolnych.

Przedstawiciele Izby Rolniczej Republiki Czeskiej, Węgierskiej Izby Rolniczej, Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkali się na 46 posiedzeniu przedstawicieli izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej, które odbyło się w Polsce w Wiśle, w dniach 26-27 września br. W trakcie spotkania omówiono m.in. aktualną sytuację na rynkach rolnych, wrześniowe Prezydium Copa-Cogeca oraz dyskutowano nt.  sprawiedliwych relacji handlowych w łańcuchu żywnościowym oraz roli rolników w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego. Ponadto, przedstawiciele izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej opowiadzieli się za utrzymaniem kwot mlecznych w dalszej perspektywie oraz poprawienie jego funkcjonowania w powiązaniu z systemem interwencji UE. Prezydium poprzedzone było spotkaniem ścisłej Prezydencji Copa, w której brał udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, jako Wiceprzewodniczący Copa.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 15 projektów aktów prawnych. Biuro Zarządu KRIR złożyło rozliczenie organizacji kolonii ze  środków FS USR. Trwały też prace dot. realizacji pilników zbożowych, wieprzowych, mlecznych i drobiowych w całym kraju. 
 
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com