Lipiec jako okres sprawodawczy dla samorządu rolniczego był okresem zapoczątkowującym „małe żniwa” rzepaku. Po uwzględnieniu strat zimowych i wiosennych oraz przesiewów rzepakiem jarym całkowita powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku łącznie w 2012 roku wyniesie około 0,7 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie szacuje się na 1,56 - 1,64 mln t, tj. o 12-16 proc. mniej niż w 2011 roku. W tym okresie sprawodawczym Krajowa Rada Izb Rolniczych razem z wojewódzkimi izbami rolniczymi realizowała letni wypoczynek dla dzieci rolników dofinansowany ze środków FS USR.
4 lipca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w II Konferencji Nasiennej zorganizowanej przez Polską Izbę Nasienną w gmachu resortu rolnictwa. Jej tematem przewodnim był rynek materiału siewnego w najbliższym sezonie. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem konferencji było poinformowanie o działaniach rządu i środowiska nasiennego zmierzających do zapewnienia wystarczającej ilości nasion na rynku, a co za tym idzie właściwego poziomu dostaw i cen nasion kwalifikowanych.
4 lipca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak wzięli udział w seminarium eksperckim „Rynek cukru w ramach 50 lat WPR – jakie wnioski na przyszłość?” zorganizowanym przez Agencję Rynku Rolnego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach obchodów 50-lecia Wspólnej Polityki Rolnej. Spotkanie poświęcone było m.in. ewolucji europejskiego rynku cukru, problemom obecnym oraz perspektywom i wyzwaniom, przed jakim będzie stał sektor cukru w przyszłości.
Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
- 12 lipca – posiedzenie Rady Społecznej w ANR, udział: Członek Zarządu KRIR Grzegorz Mazur;
- 20 lipca – konferencja „WPR 2020” w Senacie RP organizowana przez Senacka Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.
W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:
- 11 lipca – informacja MRiRW nt. przesłanego do KE sprawozdania z realizacji działań w ramach PROW 2007-2013;
- 12 lipca – informacja MRiRW nt. realizacji wieloletniego programu „Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystywania w paszach”;
- 24 lipca – nowelizacji ustawy o rybactwie śródlądowym oraz ustawy Prawo wodne;
- 24 lipca – ustawa o zmianie ustawy o paszach, sytuacja na rynku mleka, zbóż i ziemniaków;
- 25 lipca – prowadzenie polityki rozwoju regionalnego, aktualny sposób ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich;
- 26 lipca – informacja MRiRW o ubezpieczeniach i podatkach w rolnictwie oraz planowanych zmianach, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.
W omawianym okresie sprawodawczym Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
2 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o przekazanie stanowiska resortu rolnictwa odnośnie opodatkowania działalności rolniczej podatkiem dochodowym.
Realizując wniosek z V Posiedzenia KRIR, 2 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby niewykorzystane środki z PROW 2007-2013 w pierwszej kolejności przeznaczyć na realizację pozytywnie rozpatrzonych wniosków, na które zabrakło środków w ramach ogłaszanych naborów.
Mając na uwadze niepewną sytuację związaną ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia Ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 4 lipca br. do Premiera Donalda Tuska wyrażając zaniepokojenie brakiem działań nad nowelizacją tej ustawy oraz przypominając o konieczności uwzględnienia stanowiska rolników w konsultacjach społecznych.
4 lipca Zarząd KRIR ponownie wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie braku waloryzacji rent strukturalnych w ramach ostatniego naboru wniosków przeprowadzonego w 2010 r.
4 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Skarbu Państwa z wnioskiem o wstrzymanie dalszych działań prywatyzacyjnych Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. w Broniszach, w związku z brakiem zainteresowania kupnem akcji spółki po zakończeniu III etapu prywatyzacji.
W związku z zapytaniami rolników dotyczącymi dopełnienia warunków ubezpieczenia 50% upraw, 6 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o podanie sposobu wyliczania spełnienia 50% wymogu okresy ubezpieczenia, szczególnie wówczas, gdy w gospodarstwie wystąpiły wymarznięcia upraw ozimych (nie stanowiących 50% upraw), a uprawy jare nie zostały jeszcze zasiane i ubezpieczone.
W związku z trwającymi zbiorami owoców miękkich, 10 lipca Zarząd KRIR popierając stanowisko Związku Sadowników RP zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie konieczności podjęcia dyskusji dotyczącej oferowania przez podmioty skupujące niskich cen skupu owoców miękkich.
9 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Związku Województw RP oraz Ministra Rozwoju Regionalnego z wnioskiem o wpisanie Izb Rolniczych na listę beneficjentów Programów Operacyjnych z Unii Europejskiej, w przyszłym okresie programowania.
W związku z wejściem w życie rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków rozkładania na raty należności z tytułu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz wysokości oprocentowania rozłożonej na raty należności, 11 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem, aby spadkobiercy, którzy przez okres min. 10 lat od dnia zakupu będą osobiście prowadzili działalność rolniczą, mogli skorzystać z rozłożenia na raty spłaty ANR z oprocentowaniem w wysokości 2%.
18 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Środowiska oraz Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej o zmianę rozwiązań opracowanych przez Dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej projektów programów działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych dla wyznaczonych obszarów szczególnie narażonych na lata 2012-2016.
Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.
12 lipca Prezes KRIR wziął udział w posiedzeniu Prezydencji Komitetu Copa, na którym m.in. dyskutowano nt. aktualizacji stanowiska Copa-Cogeca oraz propozycji zazieleniania WPR. Członkowie Prezydencji wymienili się poglądami na oba tematy. Jeżeli chodzi o zazielenianie, Prezydencja zgodziła się co do tego, jak ważne jest dysponowanie odpowiednimi instrumentami dla różnych typów rolnictwa w UE.
13 lipca Prezes KRIR wziął udział w konferencji w Parlamencie Europejskim nt. kształtowania WPR.
W omawianym okresie sprawozdawczym odbyły się dwa Posiedzenia Zarządu KRIR. Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 12 projektów aktów prawnych. Biuro Zarządu KRIr kontynuowało prace dotyczące organizacji kolonii i półkolonii ze środków FS USR. Trwały też prace dot. realizacji pilników zbożowych, wieprzowych, mlecznych i drobiowych w całym kraju.