Jednym z najważniejszych wydarzeń omawianego okresu sprawodawczego było V Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji, które odbyło się w dniu 16 maja br. w Warszawie. Wśród najważniejszych punktów statutowych obrad samorządu rolniczego znalazło się zatwierdzenie sprawozdania finansowego z działalności KRIR za 2011 rok, a także udzielenie Zarządowi KRIR absolutorium za 2011 rok. Obie stosowne uchwały zatwierdzone zostały w drodze głosowań, w trakcie których obecni Członkowie KRIR jednogłośnie wyrazili poparcie dla dotychczasowych działań Zarządu KRIR. Posiedzenie KRIR tradycyjnie już było również okazją do dyskusji z zaproszonymi gośćmi, wśród których znalazł się m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Zastępca Prezesa ARR Lucjan Zwolak, Zastępca Prezesa ARiMR Jarosław Wojtowicz, Zastępca Dyrektora Zespołu Gospodarowania Zasobem ANR (sekcja dzierżawy) Anna Zając-Plezia, p.o. Zastępcy Dyrektora Zespołu Gospodarowania Zasobem ANR (sekcja sprzedaży) Tomasz Pawelec oraz Naczelny Lekarz KRUS Jan Kopczyk.
Dyskusja merytoryczna z przedstawicielami samorządu rolniczego dotyczyła w szczególności modulacji płatności bezpośrednich oraz obowiązującej od grudnia 2011 r. znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Podczas Posiedzenia KRIR przyjęto stanowisko wobec aktualnej sytuacji w rolnictwie. Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się w nim m.in. zwiększenia puli środków finansowych dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych. Wyrażona zgoda Ministerstwa Finansów na przesunięcie w sumie 32,9 mln zł na dopłaty do kredytów preferencyjnych na rok 2012 jest niewystarczająca.
W dniu 18 maja br. Zarząd KRIR oraz Prezes Warmińsko-Mazurskiej IR Jan Heichel spotkali się z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska Januszem Zaleskim. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Departamentu Zasobów Wodnych, Ochrony Środowiska oraz Zespołu ds. GMO Ministerstwa Środowiska. Do głównych tematów spotkania należały zagadnienia spełnienia wymogów dyrektywy azotanowej wyznaczenia powierzchni obszarów szczególnie narażonych i zmiany praktyk rolniczych – konsekwencje dla rolników, a także szkody w rolnictwie powodowane przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową – zapobieganie stratom – szacowanie szkód – wypłaty odszkodowań. W trakcie rozmów poruszono również temat bezpieczeństwa żywności modyfikowanej genetycznie GMO, korzyści i zagrożenia wynikające z ich uprawy na terenie Polski, analiza aktualnych przepisów prawa w tym zakresie oraz zapoznanie się z bieżącymi pracami i zamierzeniami resortu środowiska.
28 maja br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w pierwszym spotkaniu Komitetu Honorowego Dożynek Prezydencki Spała 2012. Dożynki w Spale zgodnie z intencją Prezydenta Bronisława Komorowskiego nabrały charakteru dożynek ogólnopolskich dzięki zaangażowaniu się wszystkich województw. Kancelaria Prezydenta RP chce tę współpracę rozwijać i wzbogacać o kolejne elementy. Konkurs wieńcowy, prezentacja wieńców z asystą w strojach regionalnych, pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego w pawilonach regionalnych, degustacja tradycyjnej polskiej żywności oraz występy zespołów ludowych, to dobra okazja do zaprezentowania dorobku polskiego dziedzictwa kulturalnego, które to dziedzictwo tak jak i tradycyjna, zdrowa, polska żywność jest symbolem polskiej wsi. W tym roku Starosta oraz Starościna Dożynek Prezydenckich zostaną wybrani przez Izby Rolnicze w porozumieniu z Urzędami Marszałkowskimi z województwa lubuskiego oraz podkarpackiego - w związku z tegorocznym przewodnictwem Województw Konwentu Marszałków Województw RP. Uroczystość Dożynek Prezydenckich Spała 2012 odbędzie się w dniu 16 września. Poprzedzi je konferencja w dniu 15 września, która również odbędzie się w Spale, a będzie poświęcona Wspólnej Polityce Rolnej w nowej perspektywie 2014-2020.
31 maja br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak wzięli udział w jubileuszu 20-lecia działalności Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. W ramach obchodów Fundacji została zorganizowana konferencja pt. „Programy wsparcia dla polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich - z uwzględnieniem nowej perspektywy 2014-2020”, w trakcie której uczestnicy zgodnie podkreślili wagę opracowań i analiz dla sektora rolnego przygotowywanych przez FAPA, a także dorobek wdrożeniowo-doradczy FAPA w ciągu tych 20 lat.
Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
- 11 maja – spotkanie zespołu ds. doradztwa rolniczego, udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
- 11 maja – obchody 20-lecia Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
- 18 kwietnia – spotkanie w Pałacu Prezydenckim w sprawie skutków wymarznięcia ozimin, udział: Wiceprezes KRIR – Marek Borowski;
- 21 maja spotkanie poświecone omówieniu kwestii związanych z funkcjonowaniem mechanizmu pobierania opłat za używanie materiału ze zbioru jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem, udział: Wiceprezes KRIR – Marek Borowski;
- 22-23 maja – Forum Rolnicze Województwa Śląskiego, udział: Członek Zarządu KRIR Robert Nowak;
- 23 maja – konferencja „Strategia Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa na lata 2012-2020, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
- 23 maja – spotkanie z członkami Zarządu Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, udział: Członek Zarządu KRIR Grzegorz Mazur oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
- XVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Sielinku, udział: Wiceprezes KRIR – Marek Borowski;
- 29 maja – V Forum Doradztwa Rolniczego w Sielinku, udział: Wiceprezes KRIR – Marek Borowski;
- III walne Zgromadzenie Zachodniopomorskiej IR, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak.
W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:
- 8 maja – poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego,
- 9 maja – poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej,
- 9 maja – informacja o prywatyzacji mienia Skarbu Państwa w obszarze gospodarki żywnościowej,
- 9 maja – informacja o aktualnej sytuacji na rynku mleka,
- 10 maja – informacja o sytuacji na rynku tytoniu, udział: pracownik Biura KRIR;
- 17 maja – rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw,
- 22 maja – informacja Ministra Skarbu Państwa nt. procesu prywatyzacji hurtowych rynków rolnych,
- 23 maja – informacja o stanie prac Zespołu ds. zwiększania przejrzystości rynku artykułów rolno-spożywczych i poprawy funkcjonowania łańcucha żywnościowego,
- 24 maja – informacja Ministra Gospodarki o wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej w Polsce,
- 24 maja – projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego.
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
8 maja br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o konieczne zmiany ustawy o ochronie prawnej odmian roślin. Od czasu nowelizacji w 2011 roku Ustawy z dnia 26 czerwca 2003 roku (Dz. Ustaw nr 137 z 2003 r.) o ochronie prawnej odmian roślin nasiliły się dyskusje nad jej funkcjonowaniem i zakresem w jaki reguluje wykorzystywanie odmian chronionych przez rolników. Do Krajowej Rady Izb Rolniczych wpłynęło wiele krytycznych uwag na temat jej funkcjonowania. Zapisy obecnej Ustawy uniemożliwiają działanie w sytuacjach kryzysowych. Gdy na skutek klęski nagle zwiększa się zapotrzebowanie na materiał siewny nie sposób go zdobyć legalnie. Hodowcy nie posiadają zapasów, od sąsiada kupić i wysiać nie wolno. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Dlatego Zarząd wniósł do Ministra Rolnictwa o nowelizację przedmiotowej ustawy.
Mając na względzie liczne wnioski rolników oraz wystąpienia wojewódzkich izb rolniczych, 8 maja br. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej o zmianę przepisu ograniczającego prędkość poruszania się ciągników rolniczych po drogach publicznych z 30 km/h do 50 km/h.
14 maja br. Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony podczas IV Posiedzenia KRIR, wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu obniżenie ponoszonych przez rolników kosztów elektronicznego znakowania owiec i kóz.
Mając na względzie trwające w resorcie rolnictwa prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętego PROW na lata 2007-2013, 15 maja br. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Gospodarki z wnioskiem o przyspieszenie prac nad przepisami dotyczącymi wysokości płatności za zielone certyfikaty w szczególności dotyczące małych biogazowni rolniczych o mocy do 100 KW.
15 maja br. Zarząd KRIR przekazał swoje uwagi do projektu założeń projektu ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz zmianie niektórych innych ustaw.
23 maja br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Środowiska z wnioskiem o podjęcie inicjatywy dostosowania prawa, która umożliwi uzyskanie przez rolników odszkodowania za szkody powodowane w uprawach rolnych przez żurawie, podobnie jak to miało miejsce w przypadku szkód wyrządzonych przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry.
23 maja br. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie na forum UE wspólnej inicjatywy z Ministrem Środowiska zmierzającej do renegocjacji warunków, jakie przyjęła Polska w 2004 r. w kwestii spełnienia wymogów dyrektywy azotanowej. W głównym założeniu ponownych negocjacji należałoby przyjrzeć się rozwiązaniom jakie zastosowano w Niemczech, gdzie plon referencyjny pszenicy jest 6t/1ha (w Polsce 3t/1ha). W zamian za derogacje przepisów dotyczących zastosowania minimalnej ilości N / ha w postaci czystego składnika polegające na zwiększeniu dopuszczalnej normy do 240 kg N/ha, w Niemczech objęto całą powierzchnię Niemiec obszarem OSN.
Na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej 25 maja br. Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem dotyczącym nadzoru systemu bezpieczeństwa żywności. Zdaniem Zarządu KRIR taka kontrola powinna podlegać MRiRW, co zapewniłoby kompleksowy nadzór zarówno nad produkcją jak i przetwórstwem artykułów rolno-spożywczych.
W związku z realizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i kończącym się terminem w dniu 1 czerwca br. przyjmowania wniosków na jednorazową pomoc finansową o charakterze de minimis producentom rolnym, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania, 28 maja br. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Prezesa ARiMR o wycofanie obowiązku składania oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis.
28 maja br., w związku z wnioskami napływającymi z wojewódzkich izb rolniczych, uskarżających się na niedogodności związane z brakiem jednoznacznej definicji rolnika, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie możliwości przeprowadzenia zmian legislacyjnych w tym zakresie.
31 maja br. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa ARiMR z prośbą o przyspieszenie procedur wypłat płatności obszarowych dla gospodarstw, w których w 2011 r. miały miejsce kontrole.
31 maja br. Zarząd KRIR przekazał swoją opinię do projektu ustawy zmieniającej ustawę o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno, przekazując m.in. swoje poparcie dla uwag zgłaszanych przez grupy procentów rolnych dotyczących braku akceptacji dla ograniczenia wsparcia finansowego dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw.
Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego. W dniu 24 maja Prezes KRIR uczestniczył w Posiedzeniu Prezydencji Copa, natomiast Delegat KRIR Bronisław Węglewski wziął udział w posiedzeniu grupy roboczej Copa-Cogeca oraz grupy konsultacyjnej KE „Owce”. Oprócz tego, stały przedstawiciel KRIR w Brukseli na bieżąco brał udział w posiedzeniach grup roboczych Copa-Cogeca.