Przedstawiamy informację z prac Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w okresie 4 kwietnia do 21 czerwca 2007r.

Informacja z działalności Zarządu

Krajowej Rady Izb Rolniczych w okresie

od 4 kwietnia do 21 czerwca 2007r.

 

 

W okresie pomiędzy I i II posiedzeniem III kadencji KRIR, prace Zarządu koncentrowały się na realizacji przyjętych na I Posiedzeniu KRIR wniosków oraz podyktowane były bieżącą sytuacją w polskim rolnictwie, a w szczególności dotyczyły:

  • problemów finansowania rolnictwa w okresie maj-lipiec;
  • ustaleniu podziału środków w ramach wsparcia finansowego dla organizacji i związków rolniczych w ramach ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o izbach rolniczych z 12 września 2006r.;
  • przedstawianiu opinii do projektów regulacji prawnych otrzymanych z resortu rolnictwa, w tym szczególnie do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz przepisów wykonawczych do PROW 2007-2013;
  • współpracy zagranicznej;
  • sprawach organizacyjnych.

Zarząd KRIR przekazał do MRiRW podjęte na I posiedzeniu KRIR uchwały:

  • Nr 1/2007 Krajowej Rady Izb Rolniczych zmieniającej uchwałę nr 13 z dnia 14 maja 1997 r. w sprawie regulaminu obrad Krajowej Rady Izb Rolniczych;
  • Nr 2/2007 w sprawie wyboru Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych;
  • Nr 3/2007 w sprawie wyboru Wiceprezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych;
  • Nr 4/2007 w sprawie wyboru Członków Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych;
  • Nr 5/2007 w sprawie wyboru Komisji Rewizyjnej Krajowej Rady Izb Rolniczych;
  • Nr 6/2007 w sprawie powołania Komisji Budżetowej Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 

Realizacja wniosków przyjętych na I Posiedzeniu KRIR przedstawia się następująco:

1) Zarząd podejmie działania celem wyjaśnienia, dlaczego część gruntów rolnych z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych (są to grunty określone symbolem 10), nie zostaną objęte dopłatami, w ramach wsparcia wspólnotowego UE.

Wiceprezes KRIR pan Władysław Piasecki spotkał się w dn. 29.05.2007r. w przedmiotowej sprawie z Wiceprezesem Agencji Nieruchomości Rolnych panem Waldemarem Humięckim. Rozmowy dotyczyły wyjaśnienia pojawiających się problemów oraz sposobu ich rozwiązania. W ślad za spotkaniem Zarząd KRIR wystąpił w przedmiotowej sprawie do ANR, z wnioskiem o rozwiązanie problemów dotyczących gruntów rolnych oznaczonych symbolem DR-10, które są w zasobach ANR i nie są objęte systemem dopłat bezpośrednich. Zaproponowaliśmy, aby ANR podjęła działania celem ustalenia trybu wymiany informacji w tym temacie pomiędzy Agencją Nieruchomości Rolnych i Agencją Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, która wypłaca środki dla rolników w formie dopłat, jak również stworzenia rzetelnego systemu informowania rolników, czy kupowany bądź dzierżawiony grunt, będzie objęty systemem dopłat w ramach wsparcia UE.

 

2) Zarząd podejmie działania celem wyjaśnienia, dlaczego rolnik produkujący na własne potrzeby, materiał siewny, jest zobligowany do uiszczania opłaty licencyjnej hodowcy, od którego zakupił kwalifikowany materiał siewny.

Wprowadzony w ubiegłym roku obowiązek uiszczania opłaty licencyjnej za użytkowanie kwalifikowanego materiału siewnego jest wynikiem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin i ustawy o nasiennictwie z dnia 9 czerwca 2006 r. (Dz. U. Nr 126, poz. 876 i 877). Wprowadzenie tej ustawy wiąże się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej i koniecznością wdrożenia przepisów prawa wspólnotowego w zakresie ochrony prawa autorskiego, w szczególności, w tym aspekcie, uregulowania rynku nasiennego. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem tych rozwiązań w Polsce była zła kondycja finansowa instytutów nasiennictwa prowadzących badania i wytwarzających nowe odmiany. Sytuacja ta miała ponadto ulec dalszemu pogorszeniu po ograniczeniu dotacji z budżetu państwa na rozwój tych jednostek od 2008 roku.

Biorąc powyższe pod uwagę Zarząd KRIR II Kadencji zgodził się z przedstawioną argumentacją potrzeby wprowadzenia odnośnych opłat w celu utrzymania rodzimej hodowli nasiennej gwarantującej powstawanie odmian roślin najbardziej przydatnych w naszych warunkach. Zarząd zgodził się również z prawem do poszanowania własności, którą jest niewątpliwie odmiana stworzona przez daną jednostkę, jak również uiszczania opłaty za jej użytkowanie. Wyraził jednak jednocześnie niepokój odnośnie realizacji powyższych przepisów i warunków, na jakich miałyby obowiązywać wspomniane opłaty.

Dlatego też, Zarząd KRIR wnioskował o obniżenie opłaty licencyjnej z 50 do 20%, oraz zwiększenie wielkości gospodarstw zwolnionych z tego obowiązku z 10 do 20 ha.

Postulaty te były przedstawione przez przedstawicieli KRIR w fazie projektowania przepisów w MRiRW oraz podczas prac Sejmowej Komisji Rolnictwa zajmującej się tym tematem. Niestety powyższe działania, pomimo intensywności i dużego zaangażowania KRIR, z uwagi na zdecydowaną postawę przedstawicieli Rządu, nie przyniosły oczekiwanego efektu. Udało nam się natomiast wprowadzić dopłaty do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniowego, które w pewnym stopniu mają być rekompensatą za wprowadzenie omawianych opłat licencyjnych za jego użytkowanie.

W związku z powyższym, temat wysokości opłat licencyjnych oraz wielkości gospodarstw zwolnionych z tego obowiązku, będzie w dalszym ciągu przedmiotem prac obecnego Zarządu i zostanie poruszony na spotkaniach z przedstawicielami MRiRW celem wprowadzenia proponowanych przez nas zmian legislacyjnych. Jednocześnie będziemy wnioskować o wprowadzenie ograniczenia czasowego w opłatach za korzystanie z kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniowego do okresu, kiedy to w/w materiał zaczyna wykazywać odchylenia od wyjściowego i przestaje spełniać wszystkie jego początkowe parametry.

 

3) KRIR zobowiązuje Zarząd do zbadania możliwości wykonywania uboju, przez firmy ubojowe, poza gospodarstwem właściciela zwierzęcia (w ubojni lub miejscach do tego przygotowanych, a nie mających statusu ubojni).

Biorąc obecny status prawny, decyzja zatwierdzenia ubojni zamierzającej świadczyć tylko i wyłącznie usługi ubojowe dla posiadacza zwierzęcia, podobnie, jak do ubojni wprowadzającej swoje produkty na rynek należy do powiatowego lekarza weterynarii. Z przeprowadzonych konsultacji w tej sprawie w Departamencie Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW oraz w Głównym Inspektoracie Weterynarii wynika, iż biorąc pod uwagę elastyczność rozporządzeń KE i prawa krajowego, nie powinno być problemów z zatwierdzeniem prowadzenia takiego rodzaju działalności w świetle wymagań rozporządzenia 854/2005 i 853/2004.

W związku z przedstawieniem przez Biuro KRIR problemu wynikającego ze zgłoszonego wniosku KRIR, w MRiRW prowadzone są konsultacje, mające na celu, wprowadzenie w przepisach krajowych, w oparciu o przepisy unijne, rozwiązań prawnych umożliwiających zastosowanie uproszczonych procedur zatwierdzeń tego typu zakładów. Podobne rozwiązanie zgodne z przepisami prawa unijnego zostało przyjęte w przypadku prowadzenia sprzedaży bezpośredniej oraz produkcji marginalnej lokalnej i ograniczonej. Umożliwiłoby to tworzenie lokalnych mini-ubojni prowadzących usługowy ubój zwierząt, których produkty nie są wprowadzane na rynek, a tylko wykorzystywane na potrzeby własne podmiotu zlecającego ubój lub dostarczane bezpośrednio do konsumenta końcowego, zgodnie z rozporządzeniem KE 854/2005 i art.1.ust.3 rozp. KE 853/2005.

Obecnie w MRiRW trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym warunków, jakim powinien odpowiadać projekt technologiczny zakładu, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego. Ma ono określić m.in. zakres i wielkość produkcji ubojni biorąc pod uwagę ochronę zdrowia publicznego, w tym potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego Projekt tego rozporządzenia został przez Biuro KRIR przesłany do konsultacji z wojewódzkimi izbami rolniczymi. Mając na względzie rozporządzenia KE 854/2005 i 853/2005 Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych będzie dążył do uwzględnienia w tym projekcie możliwości przedstawienia uproszczonego projektu technologicznego zakładu, podobnie jak w przypadku prowadzenia produkcji lokalnej, marginalnej i ograniczonej.

 

Ponadto w okresie sprawozdawczym prace Zarządu KRIR dotyczyły m.in. następujących zagadnień:

Sprawy organizacyjne.

W okresie sprawozdawczym Zarząd podjął decyzje w sprawie uczestnictwa przedstawicieli KRIR w pracach poszczególnych zespołów, rad, komitetów i instytucji do udziału w których samorząd rolniczy jest zapraszany. Wytypowano następujące osoby do poszczególnych jednostek:

  • Rada Programowa Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego – Zenon Bistram i Roman Włodarz,
  • Zespół Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komitetu Rolnictwa i Obrotu Rolnego Krajowej Izby Gospodarczej – Andrzej Górczyński,
  • Komitet ds. Systemu Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych FADN – Robert Jakubiec,
  • Komisja ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie Indywidualnym - Andrzej Górczyński,
  • Zespół Ekspertów do Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolnych - Zenon Bistram,
  • Rada Konsultacyjna Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych – Krzysztof Nowak (wiceprezes IR Województwa Łódzkiego),
  • Rada Nadzorcza Agencji Nieruchomości Rolnych – Leszek Grala,
  • Komitet Monitorujący Sektorowy Program Operacyjny „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich” - Władysław Piasecki,
  • Zespół - Komitet ds. Monitorowania Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004 – 2006 - Władysław Piasecki,
  • Zespół – Krajowego Komitetu Sterującego Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006 - Władysław Piasecki,
  • Zespół - Komitet ds. Monitorowania programu SAPARD - Władysław Piasecki,
  • Komisja Porozumiewawcza do Spraw Mleka i Przetworów Mlecznych - Wiktor Szmulewicz i Tomasz Gietek,

Zarząd wytypował również nowych członków Zespołów ds. Monitorowania Sytuacji w Rolnictwie, utworzonych przy MRiRW.

W dniu 29 maja br. Zarząd KRIR zorganizował w Poświętnym naradę prezesów i dyrektorów izb rolniczych. Głównymi tematami poruszanymi w trakcie obrad były: informacja o bieżącej działalności Zarządu KRIR, omówienie współpracy z organizacjami zagranicznymi w tym współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Wajmarskiego oraz członkostwo w COPA, omówienie projektów realizowanych przez KRIR, a także omówienie propozycji odnośnie nowelizacji ustawy o izbach rolniczych. Część spotkania poświęcona była dyskusji na temat spraw organizacyjnych i współpracy pomiędzy izbami i KRIR.

Finansowanie rolnictwa.

27 kwietnia br. Zarząd KRIR zorganizował w Warszawie, swoją pierwszą konferencję prasową. W trakcie konferencji zaprezentowany został plan pracy samorządu rolniczego na najbliższy okres. Zarząd zapowiedział, że przedstawiając swoje opinie i wnioski, będzie proponował resortowi rolnictwa i rządowi rozwiązania, które spowodują, że modernizacja polskiej wsi będzie przebiegała sprawniej zarówno dla państwa jak i dla samych rolników. Dyskutowano również na temat aktualnej sytuacji na polskiej wsi, w tym dość istotnego tematu uruchomienia wsparcia dla rolników w ramach inwestycji w gospodarstwach rolnych. Podczas konferencji prasowej Zarząd poruszył niezmiernie ważny problem, pozbawienia rolników możliwości wsparcia finansowego w okresie maj-lipiec. Sytuacja ta została spowodowana zakończeniem udzielania kredytów preferencyjnych na dotychczasowych zasadach (30.04.2007) i uruchomieniem nowych procedur dopiero za 2-3 miesiące. Zarząd wskazał na dodatkowe pogarszanie tej sytuacji również z uwagi na brak w najbliższym okresie możliwości składania wniosków, na modernizację gospodarstw rolnych w ramach PROW 2007-2013.

W kwietniu i maju Zarząd monitorował temat możliwości dodatkowego składania wniosków w ramach działania SPO 1.1 „Inwestycje w gospodarstwach rolnych”. W naszym serwisie internetowym na początku kwietnia informowaliśmy o ustalonym terminie składania wniosków oraz o przewidywanej wysokości puli środków przeznaczonych na ten cel. W dniu losowania (23 maja br.) kolejności rozpatrywania złożonych wniosków, nasz przedstawiciel członek Zarządu KRIR pan Andrzej Górczyński, uczestniczył w pracach komisji losującej. Jeszcze tego samego dnia informacja o wylosowanych osobach została opublikowana na naszej stronie www.

W związku z ogromnymi potrzebami inwestycyjnymi rolników, 12 czerwca br. Zarząd zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Andrzeja Leppera z wnioskiem o przesunięcie środków finansowych z PROW 2007-13 na realizację złożonych przez rolników do ARiMR wniosków na inwestycje w ramach Sektorowego Program Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”. Zaznaczyliśmy tu, że docelowo byłaby to ta sama grupa beneficjentów, którzy planowali wykorzystując środki unijne realizować swoje inwestycje w bieżącym roku w ramach PROW 2007-13.

Działania dotyczące skutków przymrozków.

W związku z wystąpieniem na początku maja br. w wielu rejonach kraju fali silnych i długotrwałych przymrozków, które spowodowały znaczne straty w uprawach sadowniczych Zarząd KRIR 7 maja wystąpił do wszystkich izb rolniczych z prośbą o podanie informacji na temat szacunkowych strat powstałych w uprawach sadowniczych, jak również o propozycje form pomocy poszkodowanym rolnikom. Na podstawie otrzymanych informacji Zarząd przyjął w tej sprawie stanowisko, które zostało przedstawione przedstawicielom rządu podczas spotkania w dniu 8 maja br.

Jednocześnie w związku z faktem, iż nie wszystkie nasze postulaty zawarte w tym stanowisku zostały przez stronę rządową uwzględnione, Zarząd KRIR wystosował ponadto pisemną odpowiedź na projekt uchwały w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych, grup producentów rolnych i przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego w celu złagodzenia strat spowodowanych wymarznięciami w uprawach rolnych, w której wnioskował o przyznanie dodatkowej, jednorazowej i bezzwrotnej zapomogi dla poszkodowanych gospodarstw oraz zmianę sposobu naliczania dochodu w związku z przyznawaniem prawa do pomocy socjalnej dla członków rodzin w poszkodowanych gospodarstwach.

Równocześnie na stronie internetowej KRIR oraz naszej prasie został zamieszczony apel do sadowników informujący o działaniach samorządu rolniczego w tej sprawie oraz przypominający o konieczności jak najszybszego zgłaszania strat do właściwych urzędów gmin.

W związku z tą tragiczną sytuacją, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskował do Rządu o podjęcie niezwłocznych następujących działań w celu udzielenia pomocy dla gospodarstw, które poniosły straty z tego tytułu:

  1. Pilne podjęcie decyzji o wygospodarowaniu odpowiedniej kwoty z budżetu państwa na bezzwrotną pomoc dla dotkniętych klęską żywiołową.
  2. Prolongatę na okres 3 lat zaciągniętych kredytów.
  3. Uruchomienie kredytów klęskowych na lata 2007 – 2008 dla gospodarstw, które poniosły straty.
  4. Dodatkowe dotacje dla gmin, które umorzą podatek rolny w 2007 i 2008 roku gospodarstwom najbardziej poszkodowanym w wyniku klęski wymarznięć.
  5. Zwolnienie z opłacania składek KRUS w okresie najbliższych 2 lat.
  6. Wcześniejsze wypłaty dopłat bezpośrednich.
  7. Uwzględnienie w przepisach prawnych rzeczywistego spadku dochodów odnośnie przyznawania stypendiów socjalnych dl członków rodzin w poszkodowanych gospodarstwach.

Opinie do projektów legislacyjnych.

16 maja br. Zarząd przedstawił MRiRW, uwagi dotyczące rozporządzenia w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zachodniej stonki korzeniowej. Naszym zdaniem zaproponowane przez resort rolnictwa propozycje stosowania przymusowego zmianowania w strefie ochronnej o 5 kilometrowej odległości od miejsca zaatakowania szkodnika, jest zbyt restrykcyjne. Szczególnie w uprawie kukurydzy, która generalnie uprawiana jest w monokulturze. KRIR zaproponowała MRiRW konkretne, łagodniejsze sposoby zwalczania tego szkodnika.

Przy tym wystąpieniu zwróciliśmy również uwagę Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na potrzebę zwiększenia środków budżetowych na dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, celem większego zainteresowania rolników jego stosowaniem. 12 czerwca br. otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedź MRiRW (w załączeniu).

W związku z sygnałami z poszczególnych województw o narastającym problemie szkód łowieckich, Zarząd zdecydował o przygotowaniu do Ministerstwa Środowiska kompleksowej propozycji zmian do ustawy prawo łowieckie i do rozporządzenia w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych. Obecnie konsultujemy nasze propozycje ze wszystkimi izbami.

Ponadto Zarząd KRIR 17 maja br. wystąpił do Ministra Środowiska w sprawie strat powodowanych przez powiększającą się populację bobrów. W piśmie do resortu środowiska wnioskowaliśmy o podjęcie działań w kierunku ograniczenia szkód powodowanych przez te zwierzęta.

20 kwietnia br. do biura KRIR wpłynął do opinii projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz zmianie niektórych innych ustaw. W/w projekt został przesłany do konsultacji do izb rolniczych, a następnie po przeanalizowaniu przesłanych nam uwag, przygotowane zostało wystąpienie samorządu rolniczego stanowiące opinię do w/w projektu. W związku z tym, że przedstawione przez poszczególne wojewódzkie izby rolnicze, propozycje niektórych rozwiązań, były sprzeczne, Zarząd w swojej opinii do MRiRW, zaproponował wprowadzenie regionalizacji w zapisach dotyczących wielkości gospodarstwa rodzinnego.

W związku z rozpoczętymi pracami nad nowelizacją ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, Zarząd wystąpił w maju br. do izb rolniczych z prośbą o opinię do proponowanych przez Rząd rozwiązań. Wstępne propozycje Zarządu dotyczące rekompensat producentom rezygnującym z produkcji mleka zostały przekazane do MRiRW 30 kwietnia br.

W związku z toczącymi się w Sejmie pracami nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej, Zarząd KRIR wystąpił do sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o:

  • rozszerzenie o jelenie i daniele listy zwierząt za które przysługuje odszkodowanie w przypadku zabicia lub poddania ubojowi z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej,
  • umożliwienie wojewódzkim Izbom Rolniczym zgłaszania kandydatów do list rzeczoznawców prowadzonych przez powiatowych lekarzy weterynarii.

Pierwsza propozycja została przyjęta w trakcie prac sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, a druga podczas obrad senackiej komisji rolnictwa i ochrony środowiska.

W czerwcu wystąpiliśmy do MRiRW w sprawie zaproponowanych przez resort rolnictwa rozwiązań legislacyjnych dotyczących działania „Zalesiania gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” w ramach II osi PROW 2007-2013. Zdaniem samorządu rolniczego niekorzystne jest zmienianie przepisów w kierunku zwiększenia minimalnej wielkości działki pod zalesienie oraz wprowadzenie ograniczenia wielkości jej minimalnej szerokości. Sprawa ta dotyczy głównie działek rolniczych, które graniczą z kompleksami leśnymi i jako grunty rolne są najmniej przydatne w produkcji roślinnej, a ponadto narażone są na szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną oraz województw o rozdrobnionej strukturze agrarnej.

Zarząd przedstawił w czerwcu br. swoją opinię do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2007 rok. Naszym zdaniem zaproponowane maksymalne sumy ubezpieczenia zostały dla niektórych upraw i zwierząt zaniżone, dlatego zaproponowaliśmy wyższe (skalkulowane przez izby) wartości tych stawek.

Opiniując projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków przyznawania płatności do upraw roślin energetycznych, Zarząd KRIR przedstawił w czerwcu br. propozycję wydłużenia terminu przekazania przez rolnika do ARR informacji o przeznaczeniu nasion roślin oleistych. W propozycji rządowej rolnik musiałby przedstawić taką informację niezwłocznie po przetworzeniu nasion tych roślin na olej, nie później jednak niż w terminie 5 dni od dnia przetworzenia. Zarząd zaproponował termin 10 dniowy.

Przedstawiliśmy również opinię samorządu rolniczego do projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych innych rynków rolnych oraz ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego. Nasze uwagi dotyczyły m.in.: sposobu uzyskiwania i przekazywania prawa do płatności przy zbywaniu lub kupowaniu gospodarstwa oraz objęcia płatnością do uprawy tytoniu również rolników uprawiających tytoń w gospodarstwach poniżej 1 ha,

Współpraca z organizacjami rolniczymi.

W okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR 2-krotnie organizował spotkania organizacji rolniczych w celu ustalenia sposobu podziału środków w ramach wsparcia finansowego dla organizacji i związków rolniczych na pokrycie kosztów udziału tych organizacji w strukturach ponadnarodowych organizacji przy UE. W sprawie tej została podpisana 18 kwietnia br. umowa z MRiRW oraz umowy z 11 organizacjami na łączną kwotę 1 572 901 zł.

Współpraca zagraniczna.

W dniu 19 kwietnia br. Prezes KRIR oraz Dyrektor Biura KRIR uczestniczyli w Brukseli w posiedzeniu COPA. Głównymi tematami tego posiedzenia było:

  • Debata na temat stanowiska COPA/COGECA odnośnie rynku owoców i warzyw,
  • Debata na temat dokumentu wypracowanego przez Grupę Roboczą odnośnie przyszłości WPR po 2013 r.,
  • Przyjęcie planu działań w sprawie zrównoważenia oddziaływania dużych sieci dystrybucyjnych na rynku żywnościowym,
  • Przyjęcie projektu stanowiska COPA-COGECA w sprawie promocji produkcji rolniczej,
  • Wymiana poglądów na temat efektów globalnych zmian klimatu,
  • Informacja na temat projektu stanowiska w sprawie reformy na rynku win.

Kolejne posiedzenie Prezydium COPA/COGECA, w którym uczestniczyliśmy, odbyło się 13-14 czerwca br. Tematami spotkania były m.in. następujące sprawy: dyskusja nt. reformy rynku cukru, dyskusja na temat przyszłych zmian w budżecie UE, debata na temat stanowiska w rozmowach negocjacyjnych WTO oraz sprawy organizacyjne dotyczące funkcjonowania COPA/COGECA.

Pod koniec kwietnia odbył się wyjazd studyjny polskiej delegacji do Maroka. Głównym celem było zebranie informacji na temat oferty rządu Maroka dotyczącej dzierżawy ziemi, a także zapoznania się z ofertą inwestycyjną dotyczącą sektora rolno-żywnościowego, w tym przetwórstwa owocowo-warzywnego. Delegacja zebrała informację na temat przetwórstwa, handlu i eksportu. Informacje te były następnie prezentowane w kraju, poprzez serwis internetowy oraz prasę rolniczą.

Prezes KRIR i Dyrektor Biura KRIR spotkali się pod koniec kwietnia z Prezesem Stałego Zgromadzenia Francuskich Izb Rolniczych. Głównym celem spotkania było odnowienie współpracy między naszymi organizacjami oraz zorganizowania na jesieni wspólnej konferencji prezesów izb rolniczych na temat polityki UE na lata 2013-2020. Kolejnym tematem w ramach przeprowadzonego spotkania, było odnowienie współpracy między izbami polskimi i francuskimi, w ramach działających dotychczas porozumień między izbami oraz na bazie istniejących porozumień regionalnych.

29-te spotkanie Izb Rolniczych Krajów Grupy Wyszehradzkiej odbyło się 19-20 czerwca 2007 r., w Szentes (Węgry). Przedstawiciele Zarządu KRIR, uczestniczący w tym spotkaniu dyskutowali na temat:

  • Sytuacji na głównych rynkach rolniczych w krajach Grupy Wyszehradzkiej;
  • Prawa własności, użytkowania i ochrony gruntów rolnych w krajach Grupy Wyszehradzkiej;
  • Stanu zaawansowania prac nad PROW 2007-2013 i procedur pomocowych w poszczególnych krajach;
  • COPA/COGECA;
  • Projektu Słowackiej Izby Rolniczej i Przemysłu Spożywczego realizowanego w ramach programu „Leonardo da Vinci”.

W czerwcu po raz kolejny włączyliśmy się w organizację wyjazdu studyjnego radców rolnych ambasad, tym razem do województwa podlaskiego. Podlaska Izba Rolnicza zorganizowała spotkanie gości zagranicznych z 12 krajów z lokalnymi władzami. Podczas spotkania prezes PIR pan Tomasz Gietek zaprezentował sytuację w rolnictwie i działalność izby rolniczej w województwie podlaskim. Przedstawiciele Ambasad UE mieli również możliwość bezpośredniej dyskusji z zaproszonymi na spotkanie przedstawicielami Wojewody Podlaskiego, Marszałka woj. Podlaskiego, Burmistrza miasta Goniądz, Starosty powiatu monieckiego jak również dyrekcji Narodowego Parku Biebrzańskiego i Centrum Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

W dniach 11-12 czerwca zorganizowaliśmy pobyt 10-osobowej delegacji rolników producentów mleka z Wielkiej Brytanii. Na początku swego pobytu delegacja spotkała się z prezesem Wiktorem Szmulewiczem, który przedstawił informację na temat rynku mleka w Polsce oraz działalność Krajowej Rady Izb Rolniczych. Następnie delegację podejmował w województwie łódzkim członek Zarządu KRIR pan Andrzej Górczyński. Angielscy rolnicy zapoznali się z produkcją mleka w dwóch gospodarstwach rolnych oraz zwiedzili mleczarnię w woj. łódzkim.

Udział w wystawach i targach.

Podobnie jak w latach ubiegłych Krajowa Rada Izb Rolniczych uczestniczyła w dniach 26-27 maja br. w Międzynarodowej Wystawie Rolniczej ZIELONE AGRO SHOW. Przy wsparciu organizacyjnym Izby Rolniczej w Opolu przygotowane zostało stoisko informacyjne. Na stoisku oprócz fachowych porad, dotyczących różnego rodzaju zagadnień z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich, można było również otrzymać bezpłatne publikacje prasy rolniczej oraz publikacje KRIR i Izby Rolniczej w Opolu. Tegoroczna wystawa zorganizowana była na terenie lotniska w Kamieniu Śląskim woj. opolskie i jak zwykle przyciągała swoimi pokazami maszyn w pracy polowej, rzeszę mieszkańców wsi, zainteresowanych nowinkami w maszynowej branży rolniczej (wystawę odwiedziło ponad 15 tyś. rolników). W pierwszym dniu targi odwiedził Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzej Leppper. Wicepremier spotkał się z rolnikami i wystawcami. Odbyła się również krótka konferencja okolicznościowa z jego udziałem.

Ponadto przedstawiciele Zarządu uczestniczyli w następujących wystawach regionalnych:

  • III Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych „Polskie Smaki” zorganizowane przez Praską Giełdę Spożywczą;
  • VIII Mazowieckie Dni Rolnictwa organizowane przez Mazowiecki ODR;
  • XIV Żuławskie Targi Rolne, VIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych organizowane przez Wojewodę Pomorskiego, marszałka Województwa Pomorskiego i ODR w Starym Polu;
  • Uroczyste podsumowanie Konkursu „Sołtys Roku 2006”;
  • Wystawa Rolnicza Opolagra 2007 organizowana przez DLG e.V.

W okresie sprawozdawczym prace Zarządu dotyczyły również działań związanych z realizowanymi przez KRIR projektami szkoleniowymi oraz zakończonym międzynarodowym projektem eFarmer.

W maju br. rozpoczął się kolejny etap, realizowanego przez konsorcjum 4 organizacji (FAPA, KRIR, FAOW i CDR), projektu „Kontynuacja Krajowej Sieci Leader+”. Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała 4 warsztaty szkoleniowe dla przedstawicieli Lokalnych Grup Działania zakwalifikowanych do Schematu II Działania 2.7 Pilotażowego Programu Leader+, z czego każdy z tych warsztatów obejmował swoim zasięgiem 2-3 województwa. Łącznie w szkoleniach wzięło udział 110 osób. Warsztaty odbyły się w:

  • woj. dolnośląskim, 7-8 maj 2007r - Województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie
  • woj. mazowieckim 9-10 maja 2007 r. - Województwa: mazowieckie, podlaskie, łódzkie
  • woj. wielkopolskim, 14-15 maja 2007r. - Województwa: wielkopolskie, zachodniopomorskie
  • woj. kujawsko-pomorskim, 14-15 maj 2007r. - Województwa: kuj-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie.

Każde z prezentowanych szkoleń obejmowało tematyką następujące zagadnienia: realizacja projektów w Schemacie II PPL+, ze szczególnym uwzględnieniem rozliczeń finansowych, podejmowanie przedsięwzięć związanych z wdrażaniem Działań Osi 3 PROW 2007-2013 oraz problematyka „sieciowania”. Warsztaty zostały ocenione przez uczestników bardzo pozytywnie, zarówno pod względem organizacyjnych jak i pod kątem przydatności prezentowanych tematów. Pod koniec maja (25-26 maja br.) zorganizowano w Radomiu, w ramach tego samego projektu ogólnokrajową konferencję pn. „Budowanie poparcia społecznego dla rozwoju wsi”.

W kwietniu i maju, w ramach 3 umów konsorcyjnych, między SGGW i Krajową Radą Izb Rolniczych, zrealizowane były za pośrednictwem wojewódzkich izb rolniczych, 2-dniowe szkolenia dla rolników pn. „Organizacja rynków rolnych”. Celem szkoleń jest przekazanie wiedzy rolnikom, ich następcom lub współmałżonkom pracującym w gospodarstwie na temat regulacji na wybranych rynkach rolnych, marketingu gospodarstw i produktów rolniczych, korzyści z funkcjonowania i tworzenia przedsięwzięć zespołowych. Szkolenia były realizowane w grupach po 25 osób przez 2 dni po 8 godzin w formie wykładów i warsztatów zespołowych. Należy zaznaczyć, że kurs zakończył się uzyskaniem zaświadczenia, które jest zgodne z wymaganiami dla rolników korzystających ze wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych. Szkolenia te były organizowane w województwach: podkarpackim, dolnośląskim i wielkopolskim. Ogółem w tych 3 województwach przeszkolonych zostało w ramach 31 szkoleń 775 rolników.

W kwietniu przedstawiciel Zarządu KRIR uczestniczył w konferencji podsumowującej realizację międzynarodowego projektu eFarmer. Należy przypomnieć, że liderem projektu była słowacka firma Novitech a członkiem konsorcjum oprócz Krajowej Rady Izb Rolniczych, także m.in. czeska i słowacka izba rolnicza. Ogółem na realizację tego 2-letniego projektu KRIR uzyskała dofinansowanie w wysokości prawie 250 tyś. euro.

W okresie od 4 kwietnia do 21 czerwca 2007r. Zarząd KRIR brał udział w pracach Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska m.in. na temat:

  • Ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich;
  • Ustawy o nawozach i nawożeniu;
  • Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego;
  • Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa;
  • Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;
  • Ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej;
  • Ustawy o rolno-spożywczych rynkach hurtowych;
  • Ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej;
  • Ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka;
  • Sytuacji w sadownictwie po przymrozkach i możliwe formy pomocy dla poszkodowanych;
  • Informacji o realizacji ustawy z dn. 25 sierpnia 2006r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych;
  • Informacji o projekcie rozporządzenia w sprawie metod denaturacji zbóż i nasion oleistych wykorzystywanych w celach energetycznych;
  • Informacji o wsparciu uprawy tytoniu w roku 2007 i latach następnych;
  • Informacji o sytuacji na rynku owoców i warzyw - jego reforma w ramach WPR;
  • Informacji o wypłatach dopłat bezpośrednich i ONW za 2006 rok;
  • Informacji o wykorzystaniu funduszy w ramach PROW oraz SPO;
  • Szczegółowego omówienia PROW na lata 2007-2013;
  • Oceny sytuacji w rolnictwie od roku 1998, ze szczególnym uwzględnieniem lat 2003-2006, przewidywania na lata 2007-2013;
  • Stanu i perspektywy polskiego rybołówstwa;
  • Funkcjonowania ANR w świetle ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, wraz z informacją o funkcjonowaniu spółek zależnych;
  • Informacji o realizacji wniosków o umorzenie zobowiązań z tytułu byłego Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa;
  • Informacji o sytuacji na rynku środków ochrony roślin;
  • Przygotowania do skupu płodów rolnych;
  • Informacji o pracach dotyczących konsolidacji systemu kontroli żywności;
  • Organizacji i funkcjonowania ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce – porównanie z innymi krajami UE;
  • Informacji o kredytach preferencyjnych dla rolnictwa w 2007r.;
  • Informacji o realizacji ustawy z dnia 22 września 2006r. o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o izbach rolniczych;
  • Informacji o rozdysponowaniu krajowej rezerwy krajowej ilości referencyjnej przeznaczonej dla dostawców hurtowych oraz dostawców bezpośrednich mleka w roku kwotowym 2006/2007 oraz ocena sytuacji na rynku mleka;

Ponadto w okresie między I i II posiedzeniem KRIR przedstawiciele Zarządu i członkowie KRIR uczestniczyli w następujących wydarzeniach:

  • Spotkanie Zespołu i Grupy Konsultacyjnej do spraw wieprzowiny przy MRiRW;
  • I spotkanie Krajowego Forum Wodnego;
  • Konferencja Wieloletni program promocji biopaliw organizowany przez Krajową Izbę Biopaliw;
  • Posiedzenie Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego;
  • Konferencja Wymagania Cross-Compliance - Strategiczny element WPR organizowane przez MRiRW;
  • Posiedzenie Kapituły III Edycji Medalu Świętego Izydora Oracza;
  • Konferencja poświęcona konsultacjom społeczno-gospodarczym dla Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka organizator KIG;
  • Konferencja "Geny nie są na sprzedaż. Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO";
  • Posiedzenie Rady Gospodarki Żywnościowej nt. „Perspektywy rozwoju przetwórstwa ekologicznego w Polsce”;
  • Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Hodowców i producentów Bydła Mięsnego”;
  • Konferencja pn. „Aktywni młodzi ludzie szansą dla wsi i rozwoju terenów wiejskich” organizowana przez Senacką Komisję Rolnictwa i Ochrony Środowiska;
  • Posiedzenie Zespołu ds. Cukru i Izoglukozy przy MRiRW;
  • Walne Zgromadzenie Spółdzielni Związków Hodowców i Producentów Zwierząt Gospodarskich w Bydgoszczy;
  • Agrokonferencja Banku BGŻ 2007 pt. „Możliwości wsparcia polskiego rolnictwa w latach 2007-2013 – krajowe i unijne programy pomocowe;
  • Konferencja pn. „Korzyści ekonomiczne i ekologiczne kompostowania obornika w gospodarstwach rolnych” organizowana przez Pomorski ODR w Gdańsku;
  • Posiedzenie Zespołu Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych przy ARR;
  • Konferencja uzgodnieniowa w sprawie projektu rozporządzenia RM w sprawie Narodowych Celów Wskaźnikowych na lata 2008-2013;
  • XII posiedzenie Komitetu Monitorującego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego;
  • Posiedzenie Zespołu-Komitetu do Spraw Monitorowania Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich;
  • Spotkanie konsultacyjne na temat projektu porozumienia Polskich Organizacji Rolniczych przygotowane w siedzibie KZRKiOR;
  • Posiedzenie komitetu FADN organizowane przez MRiRW;
  • Posiedzenie Rady Gospodarki Żywnościowej nt. „Szanse i zagrożenia dla rozwoju branży przemysłu rolno-spożywczego opartych o zboża i rzepak w perspektywie lat 2007-2013;
  • II Walne Zgromadzenie Małopolskiej Izby Rolniczej;

Na początku III kadencji izb rolniczych, Zarząd KRIR rozpoczął cykl spotkań z poszczególnymi Klubami Parlamentarnymi. Tematem rozmów podczas tych spotkań są możliwości współpracy z samorządem rolniczym i główne problemy polityki rolnej.

W dniu 30 maja br. Zarząd KRIR zorganizował z kierownictwem MRiRW spotkanie prezesów i dyrektorów izb rolniczych. Tematem rozmów była: nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, regulacje rynku mleka, przewidywane zmiany w zasadach otrzymywania płatności bezpośrednich oraz informacje nt. stosowania zasady „de minimis”.

W godzinach popołudniowych tego samego dnia zorganizowano również spotkanie z Prezesem Warszawskiej Giełdy Towarowej w sprawie projektu wykorzystania Internetowej Giełdy Towarowej do ustalenia cen skupu zbóż i rzepaku od dostawców posiadających umowy kontraktacyjne.

Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa.

Prezes
Krajowej Rady Izb Rolniczych


Wiktor Szmulewicz

 

 

Projekty aktów prawnych
otrzymanych z MRiRW oraz innych resortów
do zaopiniowania przez KRIR w okresie od 4 kwietnia do 21 czerwca 2007r.

 

  • Rozporządzenie w sprawie klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb;
  • Rozporządzenie w sprawie przyjęcia programów zwalczania gruźlicy bydła, brucelozy bydła, wścieklizny, gąbczastej encefalopatii bydła, zwalczania kontroli zakażeń wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomoru drobiu u drobiu i ptaków dzikich a także zwalczania i kontroli enzootycznej białaczki bydła;
  • Rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania numeru identyfikacyjnego zakładów państw trzecich, z których mogą być przewożone pasze;
  • Rozporządzenie w sprawie oznakowania pasz;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat rejestrowych za czynności związane z wydaniem decyzji dotyczących środków ochrony roślin i substancji aktywnych oraz trybu ich uiszczania;
  • Uchwała w sprawie przyjęcia Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonelli w składach niosek gatunków kura (Gallus gallus) na rok 2008;
  • Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu zadań instytucji zarządzającej wykonywanych przez niektóre podmioty, którym zostały delegowane te zadania, oraz sposobu ich wykonywania w Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013;
  • Rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu sprawowania nadzoru nad podmiotami, którym zostały delegowane zadania instytucji zarządzającej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych dla dodatków do wzbogacania gleby;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego wyprodukowanych na obszarach podlegających ograniczeniom;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2007 r.;
  • Rozporządzenie w sprawie maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół ustalonych na rok szkolny 2007/2008;
  • Rozporządzenie w sprawie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia dokumentacji dotyczącej materiału siewnego oraz zakresu i terminów składania informacji o obrocie materiałem siewnym;
  • Rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego określonych odmian kukurydzy wpisanych do wspólnotowego katalogu;
  • Rozporządzenie w sprawie wykazu przejść granicznych, na których może być dokonywana kontrola graniczna pasz i pasz leczniczych;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz regulaminu i zasad wynagradzania jej członków;
  • Rozporządzenie w sprawie wzoru ewidencji zakładów państw trzecich, z których mogą być przewożone pasze;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań dla roślin, produktów roślinnych i przedmiotów wprowadzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przemieszczanych na jej terytorium w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się Phytophtora ramorum;
  • Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przyznawania płatności do upraw energetycznych oraz wyznaczenia Agencji Rynku Rolnego jako jednostki kontrolującej te warunki;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o przyznanie pomocy z tytułu produkcji suszu paszowego;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie powierzenia związkom hodowców i innym podmiotom upoważnionym do prowadzenia ksiąg zwierząt hodowlanych zadań w zakresie oceny wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie upoważnienia do prowadzenia systemu informatycznego na potrzeby oceny wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt, prowadzenia oceny wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt oraz do publikowania wyników tej oceny;
  • Rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie kontroli granicznej przesyłki pasz oraz sposobu jego wystawiania i wypełniania;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2007 r;
  • Rozporządzenie w sprawie dokonywania przez wnioskodawców, podmioty skupujące i pierwsze jednostki przetwórcze określonych czynności;
  • Rozporządzenie w sprawie metodyki postępowania analitycznego w zakresie określania zawartości składników pokarmowych i dodatków paszowych w materiałach paszowych, prefiksach, mieszankach paszowych i paszach leczniczych;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się grzyba Synchytrium endobioticum;
  • Rozporządzenie w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2007 rok;
  • Rozporządzenie w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania enzootycznej białaczki bydła;
  • Rozporządzenie uchylające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach przemysłu tytoniowego;
  • Rozporządzenie w sprawie wymagań dla handlowego dokumentu identyfikacyjnego;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych;
  • Rozporządzenie w sprawie zwalczania zarazy płucnej bydła;
  • Rozporządzenie w sprawie szkoleń z zakresu oceny materiału siewnego, pobierania prób materiału siewnego, wykonywania badań laboratoryjnych oraz egzaminu z zakresu ukończonego szkolenia;
  • Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać projekt technologiczny zakładu, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego;
  • Rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny;
  • Rozporządzenie w sprawie zakresu i metod kontroli wykorzystania i przetwarzania roślin energetycznych przeznaczonych na cele energetyczne w gospodarstwie;
  • Rozporządzenie w sprawie sposobu i warunków prowadzenia inwentaryzacji przez wnioskodawców
  • Ustawa o nadzorze właścicielskim nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa oraz przekształceniach własnościowych;
  • Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  • Ustawa o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw;
  • Ustawa o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa;
  • Ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych;
  • Program wyposażenia aglomeracji poniżej 2000 RLM w oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacji sanitarnej.



Załączniki:

icon_rar.gif Odpowiedź MRiRW w sprawie wystąpienia KRIR dotyczącego dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com