krir.jpgWydarzeniem otwierającym omawiany okres sprawozdawczy było XVII Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych ostatnie w trakcie III kadencji. Wśród najważniejszych punktów statutowych, nad jakimi dyskutowali Członkowie KRIR, był budżet organizacji na 2011 rok, który został oficjalnie zatwierdzony w drodze uchwały. Gośćmi samorządu rolniczego w trakcie otwartej części posiedzenia był Wicepremier - Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, wiceministrowie rolnictwa Kazimierz Plocke i Marian Zalewski, a także Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Henryk Smolarz, z którymi miała miejsce debata na temat najbardziej aktualnych problemów w sektorze rolnym. Ponadto, Prezes Wiktor Szmulewicz dziękując za dotychczasową owocną współpracę na rzecz polskiego rolnictwa wręczył wszystkim delegatom i obecnym na posiedzeniu ministrom pamiątkowe statuetki KRIR.
 
 
 
 
 
25 stycznia br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP, poświeconym aktualnym problemom obszarów wiejskich. Spotkanie z organizacjami rolniczymi jest częścią Forum Debaty Publicznej pt. „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju”. Forum Debaty Publicznej jest formą konsultacji społecznych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Zadaniem forum jest wypracowanie propozycji konkretnych zmian legislacyjnych w istotnych dla kraju kwestiach rolnych, które doprowadzą do modernizacji obszarów wiejskich Polski. Założeniem Forum jest przygotowanie nie rewolucyjnych, ale ewolucyjnych projektów reform, które w znaczący jednak sposób zmodernizują Państwo w tym zakresie. Wypracowane przez Forum propozycje reform powinny być przemyślane oraz ustalone drogą dialogu społecznego, tak aby były one następnie uchwalone w jak najszerszym porozumieniu i konsensusie. Forum Debaty Publicznej będzie moderowane przez doradców Prezydenta RP. W ramach forum działać będzie siedem zespołów tematycznych, z których każdy koordynowany będzie przez osobną grupę doradców, będących ekspertami w danej dziedzinie. Będą oni również analizować wnioski płynące z debaty, a następnie rekomendować konkretne propozycje legislacyjne Prezydentowi RP.

27 stycznia br. Zarząd KRIR wziął udział w spotkaniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami branży mięsnej. W spotkaniu, zorganizowanym z inicjatywy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, uczestniczyli  również przedstawiciele rolniczych związków zawodowych i branżowych oraz producentów i przetwórców. Hodowcy wyrazili swoje zaniepokojenie obecną sytuacją i cenami na rynku trzody. Zwrócili uwagę na to, że sprawa ma dwukierunkowy charakter. Z jednej strony wysokie ceny zbóż i pasz, a z drugiej niskie ceny żywca. Poruszona została również kwestia afery dioksynowej, która dodatkowo wpłynęła na sytuację branży mięsnej. Minister uspokoił, że obecny kryzys na rynku mięsa wieprzowego nie ma takiej skali jak w roku 2007 i nie wpływa w znaczącym stopniu na spadek konsumpcji. Zobowiązano się do kolejnych spotkań, celem wypracowania mechanizmów współpracy pionowej. Minister wyraził też chęć ściślejszej współpracy z branżą mięsną, w celu wypracowania mechanizmów skutecznej i zintegrowanej promocji polskich produktów poza granicami kraju.

1 lutego br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz spotkał się z Przewodniczącą Klubu Parlamentarnego „Polska jest najważniejsza” – Joanną Kluzik-Rostkowską. Podczas spotkania Prezes KRIR przedstawił podstawy prawne funkcjonowania samorządu rolniczego oraz omówił bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem izb rolniczych – w tym zbliżające się wybory do izb. Debatowano także nad aktualnymi problemami polskiego rolnictwa.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi , na których omawiane były następujące tematy:
  • 20 stycznia – posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (informacja o bezpieczeństwie jakościowym żywności w Polsce) – udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 25 stycznia – posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (informacja na temat sprzedaży ziemi z ZWRSP) – udział: przedstawiciel Zarządu KRIR; 
  • 27 stycznia – posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (finansowanie wspólnej polityki rolnej) – udział: przedstawiciel Zarządu KRIR.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:  
  • 10 stycznia – spotkanie w celu omówienia sytuacji dotyczącej badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz wystawiania świadectw zdrowia przez lekarzy weterynarii prywatnej praktyki – udział: Delegat do KRIR Andrzej Frąckowiak;
  • 18 stycznia – spotkanie w sprawie próby wypracowania jednolitego stanowiska odnośnie wsparcia sektora przeżuwaczy w WPR po 2013 r. z udziałem ekspertów francuskich i krajów Europy Środkowej – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 20-21- stycznia – Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej – udział: Członek Zarządu KRIR Zenon Bistram;
  • 27-28 stycznia – konferencja podsumowująca III kadencję Delegatów Dolnośląskiej Izby Rolniczej – udział: Wiceprezes KRIR Władysław Piasecki.
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

Mając na uwadze rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego, a także wydźwięk medialny wywołany przez niniejszą nowelizację, 11 stycznia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markowi Sawickiemu swoje stanowisko w tej sprawie. Polski samorząd rolniczy konsekwentnie opowiada się za całkowitym zniesieniem obowiązku okazywania przez producentów rolnych świadectw zdrowia dla przesyłek świń  przeznaczonych do uboju dostarczanych bezpośrednio do zakładów przetwórczych w przypadku gospodarstw, w których wcześniejsze badania stanu zdrowia trzody chlewnej wykazały brak epizootycznego zagrożenia wystąpienia choroby Aujeszkyego.

Pomimo uspokojeń Głównego Lekarza Weterynarii, że w Polsce nie ma zagrożenia związanego z dioksynami, które wykryto w paszach wykorzystywanych w Niemczech oraz funkcjonowania w Polsce europejskiego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach, 14 stycznia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wprowadzenie tymczasowego zakazu importu wieprzowiny, jaj kurzych i mięsa drobiowego z Niemiec. Zakaz ten, z pewnością zwiększyłby bezpieczeństwo polskich konsumentów. Zdaniem Zarządu KRIR wprowadzenie owego zakazu było bardzo zasadne, gdyż skala wykrytych dioksyn w Niemczech przybiera coraz większe rozmiary. Ministerstwo rolnictwa landu Szlezwik-Holsztyn potwierdziło doniesienia mediów, że skażonymi tłuszczami paszowymi handlowano w Niemczech już od wielu miesięcy.

W związku z napływającymi sygnałami z wojewódzkich izb rolniczych odnośnie gwałtownego spadku cen skupu trzody chlewnej oraz mając na uwadze nadal importowane mięso z Niemiec, mimo wykrycia poziomu dioksyn wielokrotnie przekraczającego normy, 19 stycznia br. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów z prośbą o zainteresowanie się sprawą i sprawdzenie czy na rynku trzody chlewnej nie doszło do zmowy cenowej przez zakłady skupujące i przetwarzające żywiec. Sytuacja w Niemczech spowodowała lawinowy napływ do Polski półtusz wieprzowych z Niemiec po cenach dumpingowych. Do tego drastyczny spadek cen żywca ( do 2,90 -3,00 złotych ) oraz drożejące pasze spowodowały, że tego typu  produkcja jest nie rentowna dla polskich rolników. Zdaniem samorządu rolniczego Polski Rząd powinien pilnie podjąć działania zabezpieczające opłacalność produkcji, poprzez eliminację nieuczciwych praktyk rynkowych.

W związku z zagrożeniem związanym z dioksynami wykrytymi w Niemczech, 21 stycznia br. Zarząd KRIR zwrócił się z zapytaniem do Minister Zdrowia, ile podległa resortowi zdrowia Państwowa Inspekcja Sanitarna, wykonała w sklepach wielkopowierzchniowych kontroli mięsa sprowadzanego do Polski z Niemiec w ostatnim czasie, tj. od czasu wykrycia dioksyn w Niemczech. Z informacji jakie uzyskała Krajowa Rada Izb Rolniczych wynika, że mięso sprowadzane bezpośrednio z Niemiec przez hipermarkety, których właścicielami są zagraniczne podmioty, nie kupują mięsa od polskich ubojni, gdzie mięso jest badane. Sprawa jest niezmiernie ważna, gdyż może być zagrożone bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Jednocześnie Zarząd KRIR nadmienił, iż od czasu wykrycia dioksyn w niemieckim mięsie, supermarkety w Polsce zmniejszyły znacznie zakup mięsa od polskich podmiotów i zaopatrują się często w mięso bezpośrednio sprowadzane z zagranicy. O zainteresowanie się przedstawioną sprawą Zarząd KRIR zwrócił się również do Ministra Gospodarki, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii.

Mając na uwadze napływające wnioski do Biura Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz problemy rolników ze spełnieniem kryteriów koniecznych do uzyskania pomocy społecznej w ramach programu pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach rolnych lub działaniach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez powódź, obsunięcie się ziemi lub huragan w 2010 r., 19 stycznia br. Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW z wnioskiem o zmianę kryteriów, które muszą być spełnione aby rolnik mógł otrzymać w/w pomoc. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych, które przywróciłyby poprzedni stan prawny, gdzie wystarczyło, aby szkody spowodowane przez suszę, grad deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, stanowiły co najmniej 30% szkód w uprawach rolnych, a w przypadku produkcji zwierzęcej i środków trwałych szkody stanowiły zagrożenie dalszego funkcjonowania poszczególnych gospodarstw rolnych i działów specjalnych produkcji rolnej.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

12 stycznia br. w Brukseli  Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wziął udział w posiedzeniu Rozszerzonej Grupy Konsultacyjnej Komisji Europejskiej „WPR w kierunku 2020 roku – Pakiet Jakościowy – Pakiet Mleczny”. Debata skoncentrowana została wokół niedawnych publikacji KE propozycji rozwiązań legislacyjnych w zakresie przyszłych mechanizmów regulacji rynku mleka oraz zabezpieczania jakości produktów rolnych, jak również stanowiła okazję do szczegółowego omówienia reformy Wspólnej Polityki Rolnej wstępnie przedstawionej w Komunikacie Komisji z 18 listopada 2010 roku.

17 stycznia br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Zapewnienie jakości w rolnictwie”. Spotkanie miało charakter przygotowawczy do posiedzenie Grupy Konsultacyjnej Komisji Europejskiej „Jakość”, jakie miało miejsce kolejnego dnia tj. 18 stycznia w siedzibie Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich KE. W obu spotkaniach, których przewodnim tematem był tzw. pakiet jakościowy opublikowany przez Komisję 10 grudnia 2010 roku, wzięli udział przedstawiciele polskich organizacji członkowskich Komitetu Copa, w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W dniach 20-21 stycznia br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w 76 edycji międzynarodowych targów rolno-spożywczych "Grüne Woche” w Berlinie. „Zielony Tydzień” należy do jednych z największych na świecie imprez tego typu. Polska pełni w tym roku prestiżową rolę Kraju Partnerskiego. Nasze wystąpienie odbywa się pod hasłem „Polska …schmeckt!” – Polska smakuje. Targi Grüne Woche w Berlinie to nie tylko wystawcy i zwiedzający, to także około 300 kongresów, seminariów, dyskusji, paneli i warsztatów towarzyszących największej na świecie wystawie poświęconej rolnictwu, konsumpcji żywności i ogrodnictwu. Corocznie Targi Grüne Woche stwarzają okazję dla dyskusji na temat bieżących wydarzeń zachodzących na rynkach rolno-spożywczych. W bieżącym roku, w ramach Zielonego Tygodnia, odbędą się między innymi: 8. Międzynarodowy Kongres Biopaliw, forum nt przyszłości rozwoju obszarów wiejskich, Globalne Forum Rolnicze pod hasłem „globalnie – regionalnie – lokalnie” z udziałem ministrów rolnictwa wielu krajów.

W okresie sprawozdawczym odbyły się dwa Posiedzenia Zarządu. W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 22 projekty aktów prawnych. Ponadto, Biuro Zarządu KRIR rozpoczęło realizacje wypoczynku zimowego dla 200 dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego dofinansowany przez FS USR.
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com