6 grudnia 2010 r. w siedzibie Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Żabieńcu Towarzystwo Promocji Ryb „Pan Karp” zorganizowało konferencję pt. „Nowa praktyka sprzedaży karpia w świetle nauki i prawa”. W konferencji udział wzięli m.in. Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr Krzysztof Jażdżewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wrona, przedstawiciele środowiska naukowego, rybacy, a także członkowie Klubu Gaja, którzy jako jedyni spośród organizacji pro-ekologicznych odpowiedzieli na zaproszenie „Pana Karpia” do udziału w wydarzeniu. Nie zabrakło również reprezentanta Krajowej Rady Izb Rolniczych, która aktywnie współpracuje z branżowymi organizacjami rybackimi.
W dniach 6 – 7 grudnia 2010 r. w Miłomłynie Zarząd KRIR zorganizował szkolenie na temat funkcjonowania giełd towarowych i ich powiązań oraz wpływu na produkcje rolną i kształtowanie cen oferowanych za surowce rolne. Celem warsztatów dofinansowanych przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich było przede wszystkim przybliżenie ich uczestnikom istoty działania giełd towarowych na świecie , a także poddanie analizie wpływu poszczególnych podmiotów na rolnictwo. Ponadto w części dotyczącej ubezpieczeń omówione zostały zasady ubezpieczania roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich w innych krajach europejskich, a także stan prac nad założeniami do projektu ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich oraz zmian ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników na tle przyszłości ubezpieczeń społecznych.
14 grudnia 2010 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w przedświątecznym spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Edukacyjną 4H. Uczestnicy spotkania podkreślili fakt, że polska kultura jest naszym dziedzictwem narodowym, jest tym czym powinniśmy się szczycić i dzielić w Europie i na świecie. W spotkaniu uczestniczył także Podsekretarz Stanu w MRiRW Tadeusz Nalewajk oraz kardynał Józef Glemp, który poświęcił opłatki przywiezione przez delegacje klubów 4H oraz złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt. Spotkanie uświetniły występy dzieci, klubowiczów Fundacji 4H, przybyłych z całego kraju.
15 grudnia 2010 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak wzięli udział w spotkaniu przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczącym założeń Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. Uczestnicy spotkania podsumowali dotychczasowe działania zmierzające do rozpowszechniania polskiego stanowiska na temat przyszłości WPR, zarówno na forum unijnym jak i w ramach spotkań z przedstawicielami poszczególnych krajów członkowskich.
W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi , na których omawiane były następujące tematy:
•1 grudnia 2010 r. – informacja o realizacji ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych – udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
•8 grudnia 2010 r. – rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw – udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
•15 grudnia 2010 r. – sprawozdanie z działalności ARR, ARiMR za 2009 r. – udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
•16 grudnia 2010 r. – informacja o aktualnym poziomie zorganizowania się rolników pod względem produkcyjnym, ekonomicznym, grupy producentów rolnych ¬– udział: przedstawiciel Zarządu KRIR.
•4 stycznia 2011 r. – informacja o prywatyzacji nieruchomości rolnych Skarbu Państwa poprzez sprzedaż m.in. na rzecz rolników indywidualnych – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.
Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:
•10 grudnia 2010 r. – konferencja uzgodnieniowa projektu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii – udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
•21 grudnia 2010 r. – posiedzenie Rady Nadzorczej ANR – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
•22 grudnia 2010 r. – posiedzenie Zespołu Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych w ARR – udział: Członek Zarządu KRIR Zenon Bistram.
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
8 grudnia 2010 r. Zarząd KRIR odnosząc się do otrzymanego z resortu rolnictwa projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, zasugerował wydłużenie z 2 do 3 miesięcy terminu składania wniosku przez następcę prawnego o wstąpienie do toczącego się postępowania na miejsce rolnika, który uprzednio złożył wniosek o płatność, natomiast następstwo to nastąpiło przez doręczeniem decyzji w sprawie przyznania płatności.
Realizując wniosek z XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz mając na uwadze konieczność niesienia pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku tegorocznej powodzi, 8 grudnia 2010 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę zasad szacowania szkód powstałych w gospodarstwach rolnych w wyniku powodzi, tak aby komisje szacujące uwzględniały oświadczenia rolnika o stanie szkody w dniu jej wystąpienia. Wniosek związany był z faktem, iż wiele szkód w maszynach rolniczych i sprzęcie wykorzystywanym w działalności rolniczej zostało usuniętych przed ich oficjalnym oszacowaniem
14 grudnia 2010 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markowi Sawickiemu w ramach prowadzonych przez resort konsultacji projektu stanowiska Rządu RP opinię samorządu rolniczego dotyczącą Komunikatu Komisji Europejskiej z dnia 18 listopada 2010 roku „WPR do 2020r.: sprostać wyzwaniom przyszłości związanym z żywnością, zasobami naturalnymi oraz aspektami terytorialnymi”. Polski samorząd rolniczy w sposób zdecydowany opowiada się za kontynuacją w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 silnej, opartej na dwóch filarach Wspólnej Polityki Rolnej, której zasady i mechanizmy pozwalać będą na dalszą produkcję żywności w Europie, a także dostarczanie przez rolników innych, dodatkowych usług na rzecz całego społeczeństwa.
16 grudnia 2010 r. Zarząd KRIR, realizując wnioski zgłaszane przez rolników, zwrócił się do resortu rolnictwa o wyjaśnienie kwestii obowiązkowych załączników wymaganych do wniosku o przyznanie pomocy finansowej na wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych.
23 grudnia 2010 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem dotyczącym uszczegółowienia przepisów prawa w sposób zapobiegający dewastacji urządzeń melioracji wodnych poprzez zmianę sposobu użytkowania gruntu oraz inwestycje budowlane wynikające z planów zagospodarowania przestrzennego gmin.
3 stycznia 2011 r. Zarząd KRIR przedstawił swoje uwagi do projekty ustawy o środkach ochrony roślin, zwracając m.in. uwagę na brak szczegółowych przepisów dotyczących stosowania mieszanek zbiornikowych oraz nie uwzględnienie praktyki rolniczej, stosowania dawek dzielonych, mieszanek itp. Pozwalających na szybką i ekonomiczną reakcję na bieżące problemy. Jednocześnie odnosząc się do kwestii „Przepisów karnych” przedmiotowego projektu, Zarząd KRIR zauważył, że praktycznie za co drugi zabieg rolnik może być ukarany grzywną, a być może i straci dopłaty pod pretekstem nie przestrzegania przepisów. Ustawa w obecnym kształcie będzie karała tylko rolników, bo przepisy tylko ostatnie ogniwo ustanowiły odpowiedzialnym za wszystko, nawet za nieświadome stosowanie fałszywych środków ochrony.
Mając na uwadze zbliżające się wybory do izb rolniczych, które Uchwałą Krajowej Rady Izb Rolniczych zostały wyznaczone na dzień 3 kwietnia 2011 r., Zarząd KRIR podejmował liczne inicjatywy w celu rozpropagowania informacji na temat wyborów do izb rolniczych oraz zmniejszenia kosztów ich przeprowadzenia.
13 grudnia 2010 r. Zarząd KRIR mając na uwadze fakt, iż w Polsce wybory do izb rolniczych jako jedyne wybory powszechne nie są pokrywane z budżetu państwa, a w całości pokrywane są z dochodów izb rolniczych stanowiąc wielkie obciążenie dla izb (środki finansowe z budżetu państwa (PKW) na wybory do samorządu terytorialnego w 2010 r. obejmujące ten sam obszar całego kraju zaplanowane zostały w wysokości 157 mln zł, a roczne wpływy z 2% odpisu z podatku rolnego na rzecz izb rolniczych stanowią ok. 20 mln zł), zwrócił się do MSWiA o zlecenie Urzędom Gmin sporządzenia list wyborców do dnia 19 marca 2011 r., stosownie do przepisów ustawy o izbach rolniczych oraz uchwał Krajowej Rady Izb Rolniczych – w sposób jednolity tzn., aby za sporządzanie tych list gminy nie pobierały opłat od izb rolniczych.
14 grudnia 2010 r., w związku z faktem, iż spis uprawnionych do udziału w głosowaniu sporządza się w urzędzie gminy (art. 28 ust. 2 ustawy o izbach rolniczych), Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Finansów z prośbą o przekazanie do wszystkich Urzędów Skarbowych informacji dotyczącej konieczności sporządzenia przez Urzędy Skarbowe i przesłania do Urzędów Gmin spisu płatników podatku dochodowego z działów specjalnych. Z punktu widzenia nadchodzących wyborów jest to bardzo istotna kwestia, gdyż uzyskanie takich informacji z Urzędów Skarbowych znacznie usprawniłoby przeprowadzenie wyborów do samorządu rolniczego.
Jednocześnie, 14 grudnia 2010 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poparcie dwóch powyższych wniosków.
30 grudnia 2010 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Podsekretarza MRiRW Tadeusza Nalewajka oraz Prezesa KRUS z prośbą o wyrażenie zgody na rozpropagowanie poprzez KRUS informacji na temat wyborów do izb rolniczych IV kadencji, poprzez załączenie do korespondencji zawierającej nakazy płatnicze składek ubezpieczeniowych kierowanej do rolników pisemnej informacji na temat wyborów w formie ulotki, którą każda z wojewódzkich izb rolniczych dostarczy do poszczególnych Oddziałów Regionalnych KRUS.
Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.
W dniach 2-3 grudnia 2010 r. w Brukseli miało miejsce ostatnie w tym roku posiedzenie Prezydium Copa. Aktywny udział w dwudniowym spotkaniu wzięła delegacja Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele, którą współtworzyli również Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel oraz Delegat do KRIR Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Marek Borowski. Pierwszego dnia obrad doszło do wymiany opinii na temat kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku z Członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego i Członkiem Prezydium Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Herbertem Dorfmannem. Drugi dzień posiedzenia Prezydium również zdominowany został przez przyszłość WPR, ponieważ szeroką dyskusję pomiędzy uczestnikami wywołał projekt stanowiska Komitetów Copa-Cogeca stanowiącego reakcję na Komunikat KE z 18 listopada br. Dokument ten został opracowany na podstawie horyzontalnego stanowiska w sprawie WPR po 2013 roku przyjętego w maju br. oraz wniosków z debaty podczas posiedzenia Grupy Roboczej ad hoc Copa-Cogeca „WPR po 2013 roku” w dniu 28 października, podczas którego polskie organizacje rolnicze zaangażowane w prace tej grupy tj. Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz NSZZ RI „Solidarność” wniosły szereg uwag i poprawek do propozycji Sekretariatu Copa-Cogeca.
14 grudnia 2010 r. w Brukseli odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Wołowina”. W spotkaniu, podczas którego omówiono m.in. aktualną sytuację rynkową w sektorze, a także projekt komentarza grupy na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, udział wzięli przedstawiciele polskich rolniczych organizacji członkowskich tj. Krajowej Rady Izb Rolniczych, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz NSZZ RI „Solidarność”. Posiedzenie było również okazją do przedstawienia przez Sekretariat Copa-Cogeca najnowszych informacji dotyczących postępu prac legislacyjnych dotyczących zmian we wspólnotowym prawie regulującym politykę jakości produktów żywnościowych, a także w zakresie oznakowania wołowiny i identyfikacji bydła.
W okresie sprawozdawczym odbyło się jedno Posiedzenie Zarządu. W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 18 projektów aktów prawnych.
Ponadto, Biuro Zarządu KRIR złożyło wniosek do FS USR o dofinansowanie wypoczynku zimowego w 2011 dla 200 dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego.