Rynek europejski znalazł się w trudnej sytuacji. Wiele państw poza Unią Europejską rozpoczęło produkcję win. Produkcja światowa rośnie wraz z całym rynkiem międzynarodowym.Unia traci swe udziały w rynku światowym ze względu na wzrastającą produkcję krajów trzecich i ich bardzo agresywne działania marketingowe.

Ponadto, przyzwyczajenia konsumentów również się zmieniają, a europejski model uprawy wina nie wypracował adekwatnych instrumentów dostosowujących produkcję do nowych warunków. Z drugiej strony, łańcuchy dystrybucji stają się coraz mocniej skoncentrowane, co prowadzi do wzrostu ich siły negocjacyjnej w stosunku do bardziej rozproszonej sytuacji w produkcji. Co więcej, zbiory w 2004 roku przyczyniły się do destabilizacji rynku. Wszystkie wymienione powyżej czynniki stworzyły łącznie bardzo trudną sytuację dla producentów win. Obecna organizacja wspólnego rynku datowana jest na 1999 rok i nie jest w stanie odpowiednio reagować na aktualną sytuację rynkową.

COPA-COGECA zwraca uwagę na istotną potrzebę przeprowadzenia reformy. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań należy bezwzględnie bronić i utrzymać kulturę i tradycje europejskich sposobów wytwarzania wina, które stanowią jego siłę.

Propozycje COPA-COGECA opierają  się na następujących ramach:

  • utrzymanie obecnego systemu prawa do uprawy i areałów produkcyjnych wina
  • modernizacja i promocja: odzyskanie udziału w rynku i otwarcie nowych
  • właściwe zarządzanie wahaniami produkcji
  • sposoby wytwarzania: definicja wina jako produktu rolniczego
  • nowe narzędzia finansowe jako impuls mobilizacyjny sektora
  • odpowiednie etykietowanie – uproszczenie informacji dla konsumenta

Reforma wspólnego rynku wina – analiza i propozycje COPA-COGECA (pełna wersja angielska)

Propozycje Komisji Europejskiej reformy rynku wina

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com